مجلۀ سبک زندگی  انار

مجله انار ، شمارۀ بیست‌و هشت / مرداد 1398

انار؛ ماهنامۀ‌ سبک زندگی اپلیکیشن کوزه
شمارۀ بیست و هشت - مرداد 1398
سردبیر:  المیرا حصارکی
تدوین: نسیم نوری‌آزاد، سیدمحمدحسین داستان
صفحه‌آرایی:  فاطمه قنائی
گرافیک وتصویر سازی : سمیرا هژبری
ویرایش: ماندانا لیاقت
روابط عمومی : پروانه نوروزی ، علیرضا اصلاحی
با سپاس از: همایون نصیری، مریم بوبانی، علی باغ‌فر،آزیتا موگویی، مائده طهماسبی، شرمین نادری، فرحمقدم، شهرام سعیدی، یاسمن طلوعی، آیدا عزتی، میلاد علیزاده، سبا فرجاد، احسان غلامی.

 

 

 

برگشت به ليست

صفحه 4 : پردۀ اول؛ به‌نام تابستان، به‌کام انار 
انار شبیه شهرفرنگ است. از همان‌ها که بچه و بزرگ‌سال برای تماشای تصویرهای رنگی‌اش صف می‌کشیدند و راوی عکس‌ها را تندتند و پشت‌سر‌هم نشان می‌داد و قصه را از حفظ تعریف می‌کرد. اینجا هم ماجرا همان‌طور است. راویِ این شهرفرنگ برای این شماره، قصه‌هایی تابستانی پشت‌سر‌هم ردیف کرده است. از چلۀ ‌تابستان می‌‌گوید و داستان روزهای بلند و شب‌های کوتاهش را به تصویر می‌کشد.


صفحه 6 : راهنمای مراقبت ‌از  پوست در سفر
اگر در دورۀ مراقبت‌های پوستیِ پس از لیزر یا پاک‌سازی صورت باشید، تا اسم سفر می‌آید نگران می‌شوید که چطور هم از پوستتان مراقبت کنید و هم از سفر لذت ببرید.
انار برای محافظت از پوست در سفر چند پیشنهاد ساده دارد. پیشنهادهایی که هزینۀ چندانی روی دست شما نمی‌گذارند و از پیش‌پاافتاده‌ترین محصولات مراقبتی پوست هستند.

 

صفحه 9 : قند هندوانه 
حتماً مامان فرح را می‌شناسید. در اینستاگرام حسابی دل همه را آب کرده است و به‌همراه هر عکسی که آپلود می‌کند، کلی انگیزه تزریق می‌کند تا خوراکی‌های هیجان‌انگیزش را درست کنیم. در یک کلام، مامان فرح با عشق آشپزی می‌کند و چه چاشنی‌ای لذیذ‌تر از عشق که خوراک را دل‌نشین‌تر کند؟! از این شمارۀ انار با او همراه شدیم تا این چاشنی عشق را با شما تقسیم ‌کنیم. دستورهای مامان فرح را امتحان کنید و اگر دوست داشتید، از نتیجۀ کارتان برای ما عکس بفرستید تا خوشحالی‌مان چند برابر شود. 

 

صفحه 14 : قصه شهر فرنگ - یک چهل پر از رنگ - المیرا حصارکی
جشن‌هایی که می‌گیریم پر شده‌اند از عدد چهل. انگار دِیـنی به عدد چهل داریم و بهتریــن و خوش‌تریــن لحظـه‌هامان را با رسیدن یک چهار و صفر کنـار هم جشن می‌گیریم، از شب چله بگیرید تا چلۀ زمستان و چلۀ تابستان و... . برای همین در یکی از گرم‌ترین روزهای تابستان به گپ کوتاهی با امیر سهرابی، بنیان‌گذار خانه‌موزۀ عروسک و اسباب‌بازی، نشستیم. پژوهشگری که از دلش هزار و یک قصه بر مـی‌آید، برایمان از «نوروز بَل» و آیینی گفت که در بعضی مناطق هنوز برگزار می‌شوند. 

 

صفحه 18 : سرزمین عجایب - راهنمای کمد شما برای مهمانی های تابستانی
حتماً برایتان پیش آمده است که در مهمانی‌های خودمانی، یا زیاده از حد خودمانی پوشیده‌اید یا  خیلی رسمی. در نهایت هم کاملاً معذب وارد جمع دوستانتان شده‌اید. چارۀ کار ساده است. مجلات مد منبع به‌روز و الهام‌بخشی برای شما هستند. برای تکرار نشدن چنین لحظه‌های عذاب‌آوری یکی از آن‌ها را با هم ورق می‌زنیم.
لباس‌های نخی تابستان را برایتان بهشت می‌کنند! به‌خاطر داشته باشید که این روزها لباس‌های متنوع تمام نخ به‌وفور پیدا می‌شوند و هر کدام می‌توانند نیاز یک مهمانی ویژه را فراهم کنند.

 

صفحه 21 : هولاهوپ - بخور ، بخواب ، لاغر شو
اسمش هم ترسناک است! تنها کافی است با خودتان تکرار کنید که به ورزش نیاز دارید. دیگر کارتان تمام است! نه تنها دنبال ورزش نمی‌روید؛ بلکه سعی می‌کنید اسم و معنی‌اش هم از خاطرتان ببرید تا مبادا کمی به تناسب‌اندام‌تان هم فکر کنید. البته که ما روش بهتری داریم. قصد داریم شما را با دنیای جدیدی آشنا کنیم. اگر واقعاً به دنبال رسیدن به تناسب اندام باشید، دنبال کردن این راه اصلاً کار سختی نیست. همان طور که یک ظرف خوراکی ناسالم و پرکالری کنارتان گذاشته‌اید و مشغول تماشای فیلم محبوبتان هستید، این حرکات را دنبال کنید. باور کنید که بعد از یکی دو فیلم کاملاً عادت می‌کنید و با انجام مداوم این حرکات حتماً به تناسبی که می‌خواهید، می‌رسید.

 

صفحه 24 : قالیچه سلیمان - راهنمای یک روز خوب ، رویای یک روز تابستان
آیا می‌دانستید که در همین تهرانِ خودمان دریاچه‌ای هست که می‌توان از ورزش‌های هیجان‌انگیز آبی‌اش لذت برد و دیگر لازم نیست تا شمال و جنوب کشور سفر کنیم؟ آیا می‌دانستید که همه‌چیز با یک ماجراجویی ساده و سفر یک ساعته مهیا می‌شود؟
اگر می‌دانستید که هیچ؛ اما اگر از «تفریحگاه فَشافویه» خبر نداشتید، این چنـد صفـحه را ببینیـد تا بـدون فوت‌وقت یـک برنامه‌ریــزی حسابـی داشته باشیـد. برای شمـا تمـام تفریح‌های ریزودرشت را شرح دادیم. از «کجا پارک کنید» و «کدام وسیله‌ها قابل‌استفاده‌اند» بگیرید تا «بهترین جا برای استراحت کجاست.»

 

صفحه 28 : ده ترین  - ده فیلم برتر سینمای جهان در دنیای کمیک
سینمای کمیک یکی از اصلی‌ترین ستون‌های صنعت سینمای جهان است. فیلم‌هایی که اکثر اوقات در گیشـه موفق ظاهر می‌شوند و طرفداران بدون مرزی دارند؛ پیر وجوان، زن و مرد. فیلم‌های کمیک قوۀ تخیل شما را پرواز می‌دهند و گزینۀ هیجان‌انگیزی برای اوقات فراغت شما هستند. 
انتشار نسخۀ بلوری «انتقام‌جویان؛ بازی نهایی» بهانه‌ای شد تا در این شمارۀ انار به فیلم‌های کمیک بپردازیم. فیلمی که طرفدارانش مدت‌ها انتظار اکرانش را کشیدند، در زمان اکران مدت‌ها در صف ایستادند و حالا فرصتی برای تماشای مجددش یافته‌اند. 
در ادامه گلچینی از بهترین فیلم‌های کمیک در تمام طول تاریخ سینما با زیرنویس فارسی برای شما آماده کرده‌ایم تا این فیلم‌ها را یک بار دیگر مرور کنید. 

 

صفحه 29 : ده ترین - ده هتل برتر ایران 
ایران کشـوری چهارفصل و یکی از مقاصـد چشـم‌نواز گردشگری اسـت. در تابستــان که اغـلبِ شهرهای مرکزی و جنوبی ایران گرم است و عملاً بدون کولر ادامۀ کارهای روزمره امکان‌پذیر نیست، در شهرهای شمال‌شرقی ایران شب‌ها را با لحاف‌های ضخیم به صبح می‌‌رسانند. 
شما می‌توانید با در نظر گرفتن شرایط آب‌و‌هوایی، مقصدتان را برای یک سفر رؤیایی انتخاب کنید؛ اما همه‌چیز به همین سادگی نیست و گاهی یک انتخاب اشتباه می‌توانـد رؤیایتـان را به کابـوس تبدیـل کنـد. گزینـش یک هتـل مناسـب از انتخـاب‌های خیلی مهم‌تـان است که برای یک سفر به‌یادماندنی باید حسابی وسواس خرجش کنید. انار نگاه کوتاهی به ده هتل برتر ایران دارد که بدون ترتیب خاصی در ادامه می‌خوانید.

 

صفحه 34 :گوشه دنج - چگونه میز کارمان را فنگ شویی کنیم ؟ 
حتماً فنگ‌شویی را می‌شناسید؛ روشی است برای چینِش محیط پیرامون تا انرژی مثبت، بهتر و راحت‌تر، در فضا حرکت کند. جالب است بدانید که انرژی مثبت، مشابه امواج وای‌فای در فضا در جریان است و با چیدمانِ درست وسایل اطرافتان می‌توانید آن را جذب کنید. اگر تاکنون در چیدمان منزلتان از فنگ‌شویی استفاده کرده باشید، حتماً حس خوبی به دست آورده‌اید. در صورتی که به‌دنبال راهی برای مرتب کردن میزِ کارتان هستید و دوست دارید از فضایی که در اختیارتان است بهتر استفاده کنید، با توصیه‌های انار همراه شوید. 

 

صفحه 38 : روی کلید سل - همراه با همایون نصیری - کوزه ، سازی از جنس آرامش
همایون نصیری یادگیری تنبک را از کودکی آغاز و از نوجوانی موسیقی را به‌شکل حرفه‌ای دنبال کرد. نصیری از سال ۸۶ گروه موسیقی «دارکوب» را تأسیس کرد و سرپرستی‌اش را برعهده گرفت. از آنجا که در نوازندگی سازهای کوبه‌ای مهارت دارد، با او دربارۀ ساز کوزه به گفت‌وگو نشستیم. 

 

صفحه 40: چشم و چراغ - یک نقشه گنج کوچک
روزهـای تابستـانی جان می‌دهنـد برای تماشای فیلم و خواندن کتاب. همین چند صفحه، نقشۀ گنج کوچکی است برای یک روز نیمه‌تعطیل که کاری برای انجام دادن نیست. فکرش را بکن! همین چند صفحه می‌تواند تو را به رستگاری برسانـد. از آنجا که این پیشنهادها را از اهالی فرهنگ و هنر گرفته‌ایـم؛ حـدس می‌زنیـم که تمامشان از اتفاق‌های دوست‌داشتنی به شمار بیایند.

 

صفحه 46: شهرقصه - درخت توت
توی کوچۀ کودکی‌مان یک درخت توت بزرگ بود که همین طوری وسط خیابان سر در آورده بود. ماشین‌ها گاهی از این طرف درخت می‌رفتند، گاهی از آن طرفش و شاخه‌های درخت بلندبلند سایه می‌انداختند روی کوچه. یادم هست یک جایی روی این درخت سوراخی بود که دست من نمی‌رسید و بعضی وقت‌ها دیده بودم پسرهای کوچه   سکه‌ای، سنگی، چیزی می‌انداختند تویش و از شنیدن صدای زمین خوردن سنگ و سکه چنان کیف می‌کردند که انگار دستشان به ماه رسیده است.....

 

صفحه 48 : مسابقه داریم چه مسابقه ای !
یک‌بار دیگر صفحۀ «به سبک خودت بساز» را ببینید.
 می‌دانید که معمولاً کنسروها بعد از استفاده روانۀ سطل زباله می‌شوند؛ اما این بار از آن‌ها یک جور دیگر استفاده کردیم و راه ساختنش را گام‌به‌گام به نمایش گذاشتیم. از شما می‌خواهیم که با ما همراه باشید و خودتان با کنسروهای مصرف‌شده، یک جفت از این جاشمعی‌ها درست کنید. تصویرش را بفرستید تا پس از داوری به خلاق‌ترین و کاربردی‌ترین ساخته جایزه بدهیم.