مجلۀ سبک زندگی  انار

مجله انار ، شمارۀ بیست‌و نه / مهر 1398

انار؛ ماهنامۀ‌ سبک زندگی اپلیکیشن کوزه
شمارۀ بیست و نه - مهر 1398
سردبیر:  المیرا حصارکی
تدوین: نسیم نوری‌آزاد، سیدمحمدحسین داستان
صفحه‌آرایی:  فاطمه قنائی
گرافیک وتصویر سازی : سمیرا هژبری
ویرایش: ماندانا لیاقت
تصویربردار : علی روزبهانی
روابط عمومی : علیرضا اصلاحی
با سپاس از: همایون نصیری، آزیتا ترکاشوند، کیا رکنی،محمدرضا غفاری، سینا دادخواه،مزدک میرعابدینی، شرمین نادری،فرح مقدم، شهرام سعیدی، سوسن سیرجانی،بهنام مظاهری، آیدا عزتی، میلاد علیزاده،سارا کنعانی، یاسمن طلوعی، سبا فرجاد واحسان غلامی.

 

 

برگشت به ليست

صفجه 4 : پرده اول - قصه های نارنجی - المیرا حصارکی
قرارمان که یادتان نرفته است؟ یک قرار یواشکی بین خودمان گذاشتیم که خیال کنیم مجلۀ انار شبیه همان شهرفرنگ‌های قدیمی است. از همان‌ها که اگر پولت برای رفتن به سینما کافی نبود، دلت پرپر می‌زد برای آمدنش و شنیدن صدای راوی‌اش. شاید ایستادن جلوی لولۀ تنگ و تاریکش شبیه نشستن روی صندلی‌های مخمل قرمز سینما مولن‌روژ نبود؛ اما  امان از قصه‌هایش. قصه‌هایی که با تصویرها یواشکی تکان می‌خوردند خوراک یک ماه خواب و خیالمان بودند. حالا من هم یواشکی، شدم راوی این شهر فرنگ ....

 

صفحه 6 : آیینه جادو - آموزش مانیکور به سبکی ساده در منزل
شاید شما هم مانند بسیاری از خانم‌ها با انجام مانیکور خستگی یک ماه از تن‌تان در برود. با تماشای نظم ناخن‌هایی که تمیز و مرتب و یکدست شده‌اند، آرامش عجیبی در ذهن و جان جای می‌گیرد؛ اما گاهی هزینه‌های گزاف و نداشتن وقت و فاکتور‌های دیگر باعث می‌شود از این اتفاق دوست‌داشتنی مدت‌ها محروم شوید و خب باید بگوییم که هیچ دردی نیست که درمان نداشته باشد. برای شما یک ویدئوی کامل از مانیکور خانگی تهیه کردیم که شما را از هر سالن زیبایی بی‌نیاز می‌کند. شما به‌سادگی و با دنبال کردن این ویدئو می‌توانید لطافت و زیبایی و آرامش را به خودتان هدیه دهید. 

 

صفحه 7 : آیینه جادو - هر آنچه که باید درباره یک مجموعه اسپای خوب بدانید 
دنیای امروز با استرس عجین شده است و اتفاق‌های عجیب‌غریب و خارج از برنامه به سادگی سلامت روان را بر هم می‌ریزند. برای این مشکل چه چاره‌ای اندیشیده‌اید؟ تصور می‌کنید با خاموش کردن تلفن همراه و دور شدن از شرایط استرس‌زا همه‌چیز حل می‌شود؟ خب این یک راه‌حل کوتاه‌مدت است و تأثیری در رفع خستگی روحی و جسمی شما ندارد. پیشنهاد ویژۀ ما رفتن به یک مجموعۀ اسپادرمانی و تعیین وقت برای گرفتن ماساژهای آرام‌بخش و رها شدن در یک خلأ دوست‌داشتنی است. این شمارۀ انار به معرفی یک مرکز اسپا با امکانات هیجان‌انگیز می‌پردازد. اگر دوست دارید خستگی یک ماه گذشته را از جسم و روح‌تان بیرون کنید، ویدئویی که آماده کردیم را ببینید تا در یک مجموعۀ اسپای استاندارد با چه امکاناتی روبه‌رو خواهید شد.

 

صفحه 10 : قند هندوانه - همراه با مامان فرح
از همین اول باید هشدار دهیم که قرار است با خوراکی‌های لذیذی مواجه شوید، پس همین حالا  ته‌بندی کنید تا گرسنگی‌تان دوبرابر نشود؛ اما خودتان را سیر نکنید و برای درست کردن یک وعدۀ غذایی دل‌چسب آماده شوید. 
از شمارۀ پیش یکی از اعضای خانوادۀ مامان فرح شدیم تا هر شماره یک منوی پیشنهادی خوش‌مزه برایتان آماده کنیم. این‌بار قرار است با هم پاستا با سس پستو و باقلاقاتوق و لوبیاپلو بپزیم. 

 

صفحه 14 : قند هندوانه - منتقد ، بلاگر و تیستر غذا کیست ؟
پیش از ظهور و فراگیر شدن اینترنت برای رفتن به یک رستوران و خوردن وعده‌ای غذای لذیذ چه‌ می‌کردید؟ همیشه دنبال جایی بودید که بهترین کباب و پیتزا و... را دارد و احتمالاً یکی از اعضای خانواده که همیشه پیشنها‌دهای رستورانی خوبی در آستین داشت به کمک شما می‌آمد. حالا اما به لطف گسترش شبکه‌های مجازی و اپلیکیشن‌های متفاوت خیلی زودتر می‌توانیم به جواب برسیم و جایی برای تفریح آخر هفته انتخاب کنیم؛ اما این انتخاب‌ها همیشه مطمئن نیستند. حضور کاربران جعلی احتمال افزایش امتیاز یک رستوران متوسط را بیشتر می‌کند و تنها کسی که در این میان ضرر می‌کند، مصرف‌کننده‌ها و مخاطب‌های سایت و اپلیکیشن‌های موردنظر هستند. 

 

صفحه 18 : قند هندوانه - همراه با گوردون رمزی در نجات یک کسب و کار - کابوس هایی که میگذرند
راه انداختن یک شغل یک دردسر است و نگه داشتن و به سود رساندنش هزارویک دردسر دیگر! کمک گرفتن از یک متخصص همیشه موفقیت‌آمیز بوده است، کسی که از بیرون شاهد نقص‌های یک مجموعه است، به‌سادگی با نظرات کارشناسی می‌تواند یک کسب و کار را نجات دهد. قصد داریم از این شماره به بعد، بهترین ویدئوهای گوردون رمزی را با زیرنویس فارسی برای شما آماده کنیم. او آشپز موفقی است که چندین برنامۀ تلویزیونی موفق ساخته و شهرت جهانی دارد. یکی از برنامه‌هایش با عنوان «کابوس آشپزخانه» دقیقاً همان چیزی است که برای شما تعریف کردیم. در این سری از برنامه‌هایش سراغ رستوران‌هایی می‌رود که علی‌رغم پشت سر گذاشتن روزهای اوج به روزهای افول و ورشکستگی نزدیک شدند و او با در نظر گرفتن تصمیمات مدیریت، بهترین نظرات را اعلام می‌کند و از آن‌ها می‌خواهد طبق نقشه‌ای که او در نظر گرفته جلو بروند. با انار همراه باشید و ببینید که گوردون رمزی به چه نکاتی اشاره می‌کند و آیا مدیران رستوران‌ها با نظرات او موافق هستند یا نه؟

 

صفحه 20 : سرزمین عجایب - وجیهه معمارپور: طراحی مفهومی مطالعۀ عمیق می‌طلبد
وجیهه معمارپور، دانش‌آموختۀ رشتۀ گرافیک از دانشگاه علم‌وفرهنگ است و طراح برند پارچۀ «اناردون». با او دربارۀ این مرحله از مسیر حرفه‌ای‌اش گفت‌وگویی داشتیم که پیش روی شماست.

 

صفحه 23 : سرزمین عجایب - فصل چهارخانه‌های رنگی
پاییز امسال برای ما رنگ‌وبوی خاص و نوستالژیکی دارد. چهارخانه‌ها دوباره به عرصۀ مد و طراحی بازگشته‌اند و زمانش رسیده است که پاییز با تصویر چهارخانه‌های رنگی چهرۀ زیبا‌تری پیدا کند. البته که ترند فضای مد به چهارخانه محدود نمی‌شود و طراحان برای ایده‌های جدید، خودشان را به رنگ‌های متفاوت چهارخانه محدود نکردند و در جدیدترین محصولات پاییزی از طرح‌های متفاوتی الهام گرفتند.

 

صفحه 25 : قصه شهر فرنگ - گفتگو با آزیتا ترکاشوند - اهل حاشیه نیستم
اگر از ابتدای سال 98 پیگیر سینما، تلویزیون، تئاتر و حتی شبکۀ نمایش خانگی بوده‌اید، حتماً چهرۀ آزیتا ترکاشوند را در هر چهار رسانه دیده‌اید. او یکی از پرکارترین بازیگران امسال است؛ نقش شیرین را در کنسرت‌نمایش «خسرو و شیرین» در تالار وحدت بر عهده داشت، با سریال «گاندو» و مجموعۀ «بوی باران» روی آنتن شبکه‌های سه و یک تلویزیون رفت، با نقشی کوتاه در فیلم سینمایی «زهرمار» به سینماها آمد و در کنار این‌ها در شبکۀ نمایش خانگی، نقش خانم زحمتکش را در مجموعۀ «هیولا» بازی کرد. آزیتا ترکاشوند با وسواس و صبر راهی طولانی‌ طی کرده تا به جایگاهی که امروز در آن قرار دارد، برسد. در یکی از روزهای آخر شهریور با او دربارۀ سال‌های فعالیت و دنیای این روزهایش و دغدغه‌هایی که دربارۀ مسائل اجتماعی دارد، به گفت‌وگو نشستیم. 

 

صفحه 28 : چشم و چراغ - از سریال خانم مایسل شگفت‌انگیز تا کتاب موزۀ معصومیت
حتماً پیش آمده که وارد یک کتاب‌فروشی ‌شوید و برای انتخاب کتاب از فروشنده‌ها کمک بگیرید یا از اطرافیانتان بپرسید تازگی‌ها کدام فیلم یا سریال را تماشا کرده‌اند و در نهایت از خودتان بپرسید که آیا واقعاً این کتاب خواندنی و این فیلم یا سریال دیدنی‌ است؟ این ماه تلاش کردیم از کسانی که در حوزه‌های مختلف فعالیت می‌کنند و گزینه‌های خوبی را پیشنهاد می‌دهند، کمک بگیریم؛ محمدرضا غفاری، یک بازیگر و سینا دادخواه، یک داستان‌نویس. کافی است دکمۀ گوش دادن به پیشنهادها را بفشارید تا با صدا و لحن خودشان پیشنهادهایی از جنس طلا را بشنوید. 

 

صفحه 28 : چشم و چراغ - در انتظار ماهی سیاهی که گودو شده بود!
در بعدازظهر چهارشنبه ساعت یک ربع مانده به دو  به سالن تمرین می‌رسم، تمرین نمایش «در انتظار ماهی سیا متوسط». نام کار به گوشم آشناست؛ انتظار و ماهی سیاه  کنار هم ذهن آدم را می‌برند به سمت‌وسوی بکت و صمد بهرنگی. چه تلفیق جالبی!

 

صفحه 32 : روی کلید سل - گفت و گو با کیا رکنی - صدا یک پدیدۀ فیزیکی است .
بیت باکس، ضربِ دهانی یا حنجره‌نوازی، شکلی از سازهای کوبه‌ای است. بیت‌باکس در واقع هنر تولید ضرب درام و ریتم و موسیقی با استفاده از دهان است. اگرچه بیت‌باکس بیشتر از چند دهه است که در دنیا محبوب شده است و منحصر به موسیقی هیپ‌هاپ نیست؛ ولی امروزه جزو یکی از ۵ عنصر اصلی موسیقی هیپ‌هاپ شمرده می‌شود. سابقۀ بیت‌باکس در ایران به بیش از 10 سال می‌رسد و شاید بیراه نباشد اگر بگوییم که مشهورترین چهرۀ بیت‌باکسر در ایران کیا رکنی است. در این شماره با او به گفت‌وگو نشستیم تا از چند و چون ماجرای بیت‌باکس و هر آنچه که به این شاخه مربوط می‌شود، بیشتر بدانیم.

 

صفحه 33 : روی کلید سل - وقتی از ساز کوزه حرف می‌زنیم - عاشقانه‌هایت را بنواز
اگر شمارۀ پیش را دیده باشید حتماً می‌دانید که این شماره اولین جلسۀ آموزش ساز کوزه است. همایون نصیری، سرپرست گروه دارکوب، این روزها در آموزشگاه موسیقی دارکوب سازهای بسیاری را آموزش می‌دهد که کوزه یکی از همین ساز‌هاست. جلسۀ اول را ببینید و اگر در همین چند دقیقه مجذوب نوای عاشقانۀ این ساز عجیب شدید، می‌توانید با مراجعه به آموزشگاه موسیقی دارکوب در این کلاس‌ها ثبت‌نام کنید و چند ماه بعد یک نوازندۀ حرفه‌ای کوزه شوید. از نواختنتان ویدئو بگیرید و برای ما بفرستید. کسی چه می‌داند شاید مسابقه‌ای با یک جایزۀ هیجان‌انگیز در راه باشد!

 

صفحه 35 : قالیچه سلیمان - یک روز خوب در سی تیر
خیلی‌ها عقیده دارند که تهران همه چیز دارد به غیر از مکان‌های تفریحی درست و مناسب.
قرار است با رسم تصویر به همان‌ها نشان دهیم که اتفاقاً فضاهای هیجان‌انگیزی بغل گوش‌مان منتظرند تا کشف‌شان کنیم. از قضا بسیاری از این فضاها خیلی هم ساده و خودمانی‌ هستند و تنها چیزی که نیاز داریم برنامه‌ریزی است. مثل همین چند روز پیش که ما همراه با شهرام سعیدی و تیم تولید به خیابان سی تیر سری زدیم و سیر تا پیازش را در آوردیم. ایستگاه به ایستگاه با ما همراه باشید و فضاهایی را که دوست دارید، انتخاب کنید و برایمان عکس‌هایی که گرفتید را بفرستید و ما را در خوشحالی‌تان سهیم کنید. 

 

صفحه 37 : چطور یک اتاق را لوکس نشان دهیم؟ 
این روزها هزینه‌های یک زندگی ساده آن‌قدر زیاد و سرسام‌آور است که کمتر کسی برای خرید کالاهای لوکس و گران‌قیمت حاضر است هزینه کند. قرار نیست در این مطلب برای شما بگوییم که چه چیزی انتخاب کنید تا تصویر لوکسی از اتاق خواب یا پذیرایی خود داشته باشید. می‌خواهیم بگوییم که چطور با کمی خلاقیت تصویر شیکی از محل زندگی‌مان به نمایش بگذاریم. 

 

صفجه 41 : عصرجدید - اهکارهایی برای حفظ امنیت در فضای مجازی
تلفن‌‌های هوشمند و تبلت‌ها به اعضای جدانشدنی زندگی امروزی تبدیل شده‌اند. بدون آن‌ها و بدون اینترنت نمی‌توانیم بخش بزرگی از کارهای روزانه و ضروری خود را انجام دهیم. آن‌ها در بسیاری از موارد انجام کارها را ساده کرده‌اند؛ با این‌حال کوچک‌ترین اشتباه و سهل‌انگاری در کار با آن‌ها می‌تواند کاربر را دچار زیان‌های غیرقابل‌جبرانی کند. در اینجا به چند راهکار اشاره کرده‌ایم که به کار بردن آن‌ها باعث می‌شود حضور در فضای مجازی را برای خودمان امن‌تر کنیم.

 

صفحه 47 : چراغ جادو - چطور زندگی مشترک شادتری داشته باشیم؟
ازدواج یک شغل تک‌نفره نیست. پیش از هر چیز بهتر است این جمله را چندین بار با خودتان تکرار کنید و سعی کنید باورش داشته باشید. زندگی مشترک پر است از اتفاق‌های غیرمنتظره و خارج از برنامه‌ریزی و به‌سادگی می‌توانید دو نفری از مسیری که در آن قرار گرفته‌اید، لذت ببرید. بیایید با هم روراست باشیم. بعد از ازدواج نه تنها از مسئولیت‌هایتان کم نمی‌شود که بیشتر هم می‌شود و نمی‌توانید انتظار داشته باشید که شاهزادۀ سوار بر اسبی که برای یک زندگی مشترک و طولانی انتخاب کرده‌اید از عهدۀ همۀ کارها بر بیاید. در این مطلب اشاره‌ای کوتاه داریم که چطور می‌توانید زندگی شاد و سالمی را اداره کنید.

 

صفحه 51 : یک قدم مانده به سلامت - همراه با نوزاد تازه به دنیا آمده‌تان یوگا کنید
یک اتفاق دوست‌داشتنی افتاده است و شما وارد مرحلۀ جدیدی از زندگی خود شده‌اید. قدم نورسیده مبارک! انار امیدوار است اتفاق‌های دلخواه بیشتری، یکی پس از دیگری، برای زندگی‌تان بیفتند. حالا شما به‌عنوان مادر وظیفۀ مهم‌تری نسبت به گذشته دارید و باید بیش از پیش مراقب سلامت روح‌وروان خود باشید. ممکن است با پشت سر گذاشتن دوران بارداری کمی اضافه‌وزن پیدا کرده باشید که راه‌حل ساده‌اش ورزش کردن است؛ اما از آن‌جایی که در دوران شیردهی ورزش‌ سنگین انتخاب سالمی نیست و ترشح آدرنالین برای نوزادتان نامناسب است، باید با حساسیت بیشتری یک ورزش مناسب‌ انتخاب کنید....

 

صفحه 53 : شهرقصه - یاد 
این «تو» را با یک ته‌لهجۀ غریبه‌ای‌ می‌گوید که تا حالا نشنیده‌ام.‌ می‌گویم: «ایران» که‌ می‌خندد و باز سؤال‌ می‌کند: «اینجا کجا ماندی؟» منظورش لابد این است که توی روستای کوچک ما چه‌کار‌ می‌کنی و چرا دور خودت‌ می‌چرخی و چرا از گوجه‌فرنگی‌های خشک‌شدۀ همسایه عکس‌ می‌گیری؟ 
همین است که‌ می‌خندم و‌ می‌گویم: «آن بالا». زن تکرار‌ می‌کند: «یوکاری» و بعد‌ می‌گوید: «آنجا دو تا ایرانی هستند که خیلی خوب حرف‌ می‌زنند.»‌ می‌گویم: «یکی‌شان خواهر من است.» و هر دو‌ می‌خندیم و زن دست دراز‌ می‌کند و یک دانۀ انجیر از درختی که سایه انداخته به خانه‌ می‌کَند و‌ می‌دهد به من....

 

صفحه 55 : فراخوان - مسابفه داریم چه مسابقه ای 
این دومین فراخوانی است که از شما می‌خواهیم با تکه‌هایی که تصور نمی‌کنید به کار بیاید، دکوری درست کنید. طبق شماره‌ها پیش بروید و از ساختۀ نهایی عکس بگیرید و برایمان بفرستید.
فراموش نکنید که برای جایزه گرفتن حتماً باید ساختۀ خودتان را همراه داشته باشید.