مجلۀ کودک و خانواده پروانه

مجله کودک و خانواده پروانه، شماره شش / مرداد 1398

سردبیران دکتر مجید صفار ینیا و دکتر احمد عل یپور
دبیرتحریریه حامد هلاکویی
تدوین نسیم نور یآزاد
گرافیک و صفح هآرایی فاطمه قنائی و سمیرا هژبری
ویرایش ماندانا لیاقت
عکس جلد عباس براتی
عکس و فیلم امیرمحمد ترکی، آرش یوسفیان و محمدحسین زبیدی
روابط عمومی زهرا قنائی و علیرضا اصلاحی
با سپاس از همکاری
ارمغان دماوندیان، شیلرکیخاونی، پریچهر محمدی، نرگستنکمانی
مهرناز صفار ینیا، سمانه حک مآبادی، امید عل یپور و سمیرا بیک محمدی

برگشت به ليست

صفحه 4 : سخن سردبیران -ارزش‌های آموختنی
روان‌شناسان و متخصصان تربیتی به کمک پژوهش‌های گسترده، بیش از پیش روشن کرده‌اند که اخلاق نقشی اساسی در پیشرفت جوامع دارد. برای آنکه اخلاق ماندگار بماند، فرد باید از دوران کودکی با مفاهیم اخلاقی مانند بخشش و گذشت آشنا شود. این مفاهیم روابط بین انسان‌ها را بهتر می‌کنند و حتی تضمین‌کنندۀ سلامت روانی افراد نیز هستند و نقش چشمگیری در پیشگیری از رفتار‌های نابهنجار ایفا می‌کنند.

 

صفحه 5 : بخشش - بخشنده کوچک
بخشش و طلب کردنش کلید یافتن شادی و آرامش درونی است، همچنین ابزاری برای دستیابی به روابط خانوادگی و دوستانۀ سالم  و حتی کسب‌وکار موفق نیز به‌شمار می‌آید. کودکانی که بخشش را یاد می‌گیرند و نسبت به اهمیت آن آگاهند، در بزرگ‌سالی به افرادی مسئولیت‌پذیر تبدیل می‌شوند و اغلب برای دستیابی به بالاترین توان خود تلاش خواهند کرد. همچنین همدلی و سلامت هیجانی در آن‌ها رشد کرده و می‌توانند به آسانی با موانع روزمره مواجه شوند. آموزش بخشش به کودکان یکی از وظایف دشواری است که والدین با آن رو‌به‌رو هستند. 

 

صفحه 10 : خودشکن - ز یبایی زیر ذره‌بین
امـــروزه رسانه‌ها و فضای مجازی زیبایی‌دوستی و زیبایی‌طلبی را بیش از پیش تقویت می‌کنند. توجه به ظاهر و تناسب‌اندام در هر دوره‌ای از رشد وجود دارد؛ اما گاهی این توجه به صورت افراطی و با حساسیت شدید ظاهر می‌شود. در این صورت این توجه بیش از حد، حالت طبیعی‌اش را از دست داده و عملکرد فردی و اجتماعی شخص را تحت‌تأثیر قرار می‌دهد و به یک اختلال تبدیل می‌شود. نوجوانی که به اختلال بدشکل‌انگاری بدن دچار می‌شود، به‌شدت دربارۀ ظاهر و دورنمای بدنش ‌وسواس روانی دارد و اغلب زمان زیادی خرجش می‌کند. 

 

صفحه 16 : کتاب چین - مهارت نه گفتن
کتابی که در این شمارۀ پروانه معرفی می‌کنم، به یک مهارت اجتماعی می‌پردازد که آمــــوختنش برای کــــودکان مهم و ضروری است. «به کبــــوتر اجازه نده اتوبوس براند!» با تصـــویرگری ساده و جذابش می‌کوشــــد مهارت نه گفتن در هر شرایطی را به کودک بیاموزد. این کتــــاب در گــــروه سنی الف طبقـــه‌بندی شده، ولی می‌توانید آن را از یک سالگی برای کودکتان بخوانید. 

 

صفحه 20 : فیلم چین - صفر تا صد انیمیشن
ممکن است هرکدام از آدم‌هایی که با زبان‌های مختلف در مکان‌هـــای مختلف و با فرهنگ‌هـــای مختلف زندگی می‌‌‌‌کنند، قصه‌ای داشته باشند که بشود آن را به یک سریال، فیلم یا انیمیشن تبدیل کرد. 

 

صفحه 23 : تماشاچین - رسانه با تئاتر چه می‌کند؟
بیست‌و‌نهم مرداد چهل‌و‌یکمین نشستِ مجلۀ شفاهی تئاتر توکا در کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان برگزار شد. موضوع این شمارۀ مجله، نقش رسانه در تئاتر کودک و نوجوان بود. در این نشست دکتر بهزاد کریمی و دکتر شهرام گیل‌آبادی به تأثیر نقش رسانه در تئاتر پرداختند.

 

صفحه 24 : مهرچین - می سازیم و رها نمی کینم 
در گوشه‌ای از این شهر شلوغ که همگی دست‌روی‌دست گذاشته‌ایم تا معجزه‌ای رخ دهد و حال آدم‌های اطرافمان خوب شود، عده‌ای خودشان معجزه‌اند. آدم‌هایی که دست‌به‌دست هم می‌دهند تا بالِ پروازی شوند برای آنانی که فکر پرواز دارند؛ اما بالی برای پریدن ندارند. در مهرچین این شماره صدای مهربانی «خیریۀ حامی» را فریاد می‌زنیم. خیریۀ نوزده ساله‌ای که مدرسه‌ها را می‌سازد و هرگز رهایشان نمی‌کند. مهربانی را باید فریاد زد تا همه باخبر شوند.

 

صفحه 25 : آواچین - گفتگو با سحر پورحسینی استاد موسیقی کودکان
موسیقی هنری است که در لحظه‌‌لحظۀ زندگی جریان دارد و از دریچه‌های مختلفی خودش را به گوش ما می‌رساند؛ گاهی از یک برنامۀ صبحگاهی در رادیو، گاهی از آکاردئون یک دوره‌گرد پشت چراغ قرمز و گاهی از میان سازهای گوناگون یک کنسرت. از آنجا که موسیقی تأثیر چشمگیری بر شنونده و نوازنده می‌گذارد، به بررسی تأثیر این هنر بر کودک و نوجوان پرداخته‌ایم. در اولین آواچینِ پروانه با استاد سحر پورحسینی، یکی از مدرسان بلند آوازۀ موسیقی کودک و نوجوان، دیدار کردیم. از تجربۀ شخصی‌شان در تأثیر موسیقی بر نوزاد صحبت کردیم تا گریزی به خاطره‌ها و اولین سازی که با آن نواختن را آغاز کردند.

 

صفحه 27 : دارچین -دوران طلایی تغذیه
در برخی دوران‌های زندگی از جمله دوران کودکی و بلوغ نیازهای تغذیه از اهمیت بیشتری برخوردار است. آگاه نبودن والدین از این نیاز‌ها، اختلالات جبران‌ناپذیری در فرآیند رشد و تکامل ایجاد می‌کند. نیازهای تغذیه‌ای در دوران مختلفِ زندگی به عواملی مانند سن، فعالیت بدنی، میزان رشد و جنسیت بستگی دارد....

 

صفحه 29 : گل چین - سامی ، میهمانی از روبونوس
در اولین گل‌چینِ پروانه به روبوکیدز، اولین شهربازی رباتیک ایران، می‌پردازیم. در روبوکیدز اولین چیزی که توجه‌تان را جلب می‌کند، ربات بامزه‌ای به نام سامی است

 

صفحه 31 : سخن آخر 
فصل تابستان فرصت مناسبی برای پرورش استعدادهاست؛ ازاین‌رو والدین این فرصت را غنیمت می‌شمارند و فرزندان خود را در کلاس‌های گوناگون ثبت‌نام می‌کنند. امّا گاهی نگرانی بیش‌ازحد  والدین برای آیندۀ فرزندشان سبب می‌شود در تعداد کلاس‌های تابستانی زیاده‌روی کنند...