مجلۀ کودک و خانواده پروانه

مجله کودک و خانواده پروانه، شماره هفت / شهریور 1398

سردبیران  دکتر مجید صفاری‌نیا و دکتر احمد علی‌پور
دبیرتحریریه  حامد هلاکویی
تدوین : نسیم نوری‌آزاد و سیدمحمدحسین داستان
گرافیک و صفحه‌آرایی:  فاطمه قنائی و سمیرا هژبری
ویرایش : ماندانا لیاقت
عکس جلد : موروفتوگرافی
عکس و فیلم : امیرمحمد ترکی، آرش یوسفیان ،محمدحسین زبیدی و حامد موسوی
روابط عمومی : علیرضا اصلاحی
کارشناس توسعۀ بازار :  زهرا قنائی
با سپاس از همکاری
ارمغـان دماونـدیان،  شیلرکیـخاونی، پریچهر محمـدی، نرگستنکمانی، مهرناز صفاری‌نیا، سمانه حکم‌آبادی، امید علی‌پور و سمیرا بیـک‌محمدی

برگشت به ليست

صفحه 4 : سخن سردبیران - کلید طلایی رشد
دوران پیش از دبستان سال‌های کلیدی رشد عاطفی و ذهنی و جسمی کودکان محسوب می‌شود، به‌طوری که ممکن است در این سن عوامل اخلالگر رشد به شکل غیرقابل‌بازگشتی بر توانایی‌های روان‌شناختی آتی کودک تأثیر بگذارند

 

صفحه 6 : همدلی - نگاه از چشم دیگری
همدلی توانایی قرار دادن خود به جای دیگری و درک آن‌ چیزی است که او احساس یا تجربه می‌کند. کودکان در سال‌های اولیۀ زندگی به‌طور طبیعی خودمحور هستند و بیشتر تمایل دارند دربارۀ خود و نیازهای فوری‌شان فکر کنند. آن‌ها هنوز این آمادگی را ندارند که به نیازها و احساسات دیگران توجه کنند؛ اما پرورش حس همدلی در سنین اولیه، یک فرایند تحولی مهم برای کودکان است و نه‌تنها در دوران کودکی، بلکه برای دوران بزرگ‌ســــالی نیز مفید است.

 

صفحه 11 : تفکر انتقادی -  در روابط عقلانی بین ایده‌ها و باورها
تفکر انتقادی روشی است برای استدلال و فرضیه‌سازی که به تصمیم‌گیری بهتر کمک می‌کند. به‌عبارت دیگر تفکر انتقادی توانایی فکرکردن به‌صورت شفاف و درک روابط عقلانی بین ایده‌ها و باورهاست و کمک می‌کند که به‌طور مستقل و بدون وابستگی و البته به شیوه‌ای انعطاف‌پذیر فکر کنیم و تصمیم بگیریم. فکر کردن به شیوۀ انتقادی نیازمند توانایی استدلال و یادگیری فعالانه است. به این معنا که به‌جای دریافت اطلاعات به‌صورت منفعل، فرد فعالانه به یادگیری می‌پردازد.

 

صفحه 18 : کتاب چین - یک کتاب خوشمزه 
از زمانی که یادم می‌آید من و مادرم مهم‌ترین مشورت‌ها و تصمیم‌گیری‌هامان را در آشپزخانه انجام می‌دهیم. علاقه‌مان به آشپزخانه به‌خاطر گرمی و صمیمیتی است که به گپ‌های دونفره‌مان می‌دهد، نه به خاطر تفکر سنتی‌ حضور زن در آن. مادرم برای لحظه‌های دو نفره‌مان چای بهارنارنج دم می‌کند و کیک خانگی درست می‌کند و اگر خانه باشم من را هم درگیر کیک‌پزی می‌کند و با تبحر خاصش کاری می‌کند که همه چیز را، حتی آنچه را که نمی‌خواهم برایش تعریف کنم.

 

صفحه 23 : فیلم چین - صفرتاصد انیمیشن
تماشای انیمیشن، این نقاشی متحرک، که قادر است دقیقه‌های زیادی ما را به خودش مشغول کند، از لذت‌های مشترک ما از کودکی تا بزرگ‌سالی است. شاید یکی از کنجکاوی‌های مشترکمان هم این باشد که چه کسی پشت لب‌های شخصیت محبوبمان پنهان شده و صدایش را به گوش ما می‌رساند. 

 

صفحه 24 : تماشاچین - جایگاه دین در تئاتر
دوم شهریورماه چهل‌و‌هشتمین نشست مجلۀ شفاهی تئاتر توکا در کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان برگزار شد. در این جلسه دکتر محمود فرهنگ، نویسنده، کارگردان، بازیگر و منتقد تئاتر به بررسی رویکرد دینی در تئاتر معاصر کودک و نوجوان پرداختند

 

صفحه 26 : مهر چین - تحصیل؛ حق همۀ کودکان
این حق همۀ کودکان است که با شنیدن صدای پاییز گوش‌به‌زنگ آغاز مدرسه شوند و با کوله‌ای که کتاب‌هایش تشنۀ ورق زدن‌ و مدادهایش آمادۀ نوشتن حرف‌های تازه‌اند، به استقبال سالی نو برای آموختن بروند. در همین نزدیکی‌ها هستند دستانی که این کوله‌ها را تهیه و کودکان را برای مدرسه رفتن مهیا می‌کنند. 

 

صفحه 27 - آواچین - جادوی گوش نواز -  گفتگو با سحر پورحسینی
اگر بگوییم موسیقی می‌تواند در فهرست وسایل نقلیۀ سفر قرار بگیرد، خیلی هم بیراه نگفته‌ایم وقتی می‌توانیم چشم‌ها را ببندیم و سوار بر نت‌های یک موسیقی به سفری برویم از شرق تا غرب که نوازندۀ آن قافله‌سالار و روح آدمی مسافر آن است. این هم‌سفری با موسیقی می‌تواند روح انسان را از تضادهای بیرون و درون به یک هارمونی آرام‌بخش برساند.

 

صفحه 30 : دارچین - اهمیت تغذیه پیش از بارداری
تغذیه در دوران بارداری از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است؛ زیرا کمبودهای تغذیه‌ای مادر در این دوران تأثیرات جبران‌ناپذیری بر رشد و نمو جنین دارند. در مطالعات کارشناسان دیده شده که بسیاری از خانم‌ها دوران بارداری را به همراه کمبود‌های تغذیه‌ای آغاز می‌کنند، بنابراین قبل از باردار شدن توجه به تغذیه بسیار مهم است. خوراک مناسب و برنامه‌ریزی شده به همان اندازه که برای زن مهم است، می‌تواند برای مرد نیز مهم و ضروری باشد. رساندن مواد معدنی و ویتامین‌های موردنیاز بدن و رعایت برنامۀ غذایی مناسب، از ارکان مهم در اقدام به بارداری و تغذیۀ سالم برای باردار شدن است.

 

صفحه 32 : گلچین - یک نمایشگاه ده ساله 
نمایشگاه «مادر، نوزاد و کودک» شاید در نگاهی گذرا صرفاً نمایشگاهی باشد که عده‌ای فروشنده برای کسب درآمد غرفه‌هایی بر پا کرده‌اند و در آنجا دور هم جمع شده‌اند؛ اما اگر به نگاهمان وسعت بیشتری ببخشیم، این نمایشگاه با قدمتی ده ساله به‌صورت تخصصی به گروه سنی نوزاد و کودک می‌پردازد و برای فعالیت‌های آتی در این حوزه امیدوارکننده است.

 

صفحه 36 : سخن آخر 
به بدرقۀ فصل تابستان و استقبال از فصل پاییز نزدیک می‌شویم. برای بچه‌ها و والدینشان این یعنی  پایان تعطیلات و شروع مدارس.