مجلۀ ورزشی فن

هفته نامه ورزشی فن، شماره چهل و هفت / پنجم شهریور 1398

سردبیر : مهدی همدانی
دبیر تحریریه : سعیده فتحی
دبیر عکس : مجتبی صالح
تدوین : نسیم نوری‌آزاد و سیدمحمدحسین داستان
ویرایش : ماندانا لیاقت
گرافیک و صفحه‌آرایی :  فاطمه قنائی و سمیرا هژبری
فیلم‌برداری: محمدحسین زبیدی و علی روزبهانی
روابط عمومی:علیرضا اصلاحی

با سپاس از همکاری
فرهاد اشراقی،  آرش محمدی، نصیر مقدری، اردلان شریعت
آزاده حکاک‌زاده،  امیر شمس، افسـون حضرتی، مهدی هژبری
علی تورانی، امیرحسین فرزانه، علی نصرتی و زهرا قنائی

برگشت به ليست

صفحه 4 : وقت افاضه - امسال هم ازخصوصی سازی خبری نیست
طی یک دهۀ اخیر عادت کرده‌ایم که در اوایــل هر سال، صـاحب‌منــصبان ورزش فارغ از اینکه اصلاح‌طلب باشند یا اصول‌گرا، به هواداران استقلال و پرسپولیس وعدۀ خصوصی‌سازی ‌می‌دهند و آن‌چنان با  حرارت حرف می‌زنند که گویی خریداران سرخابی پاشنۀ در وزارت ورزش را از جا در آورده‌اند؛ اما پس از مدتی تب قضیه فروکش می‌کند و همه‌چیز به حالت عادی باز می‌گردد. اواسط تابستان هم زمزمۀ فراهم نبودن شرایط برای انجام این کار بزرگ شنیده و در نیمۀ دوم سال ماجرا کلا   ً فراموش شد. به همین راحتی!

 

صفحه 6 : چهل تکه - با ویلموتس به جام‌جهانی می‌روم
روزهای آغازین حضورش در پرسپولیس بیشتر از آنکه حواسش به متن کار باشد، غرق در حاشیه بود؛ اما حالا به جرئت می‌توان گفت که شجاع خلیل‌زاده یکی از ستون‌های سرخ‌پوشان تلقی می‌شود. ستونی که البته همچنان کرکری خواندن را خوب بلد است!

 

صفحه 7 : چهل تکه -پای صحبت مردی که چشم استقلالی‌ها به پای اوست
اوایل تیرماه امسال هنگامی که استقلال برای برپایی اردوی خارجی پیش‌فصل راهی ترکیه شده بود، یک مهاجم آفریقایی به نام شیخ دیاباته به جمع آبی‌پوشان اضافه شد تا بتواند مشکل گل‌زنی این تیم را مرتفع کند. فوروارد تنومند و سیه‌چرده و البته خندان استقلالی‌ها از روزهای خوبی که دلش می‌خواهد  شاهد آن باشد، برایمان گفت.

 

صفحه 11 : چهل تکه - گفت‌وگو با پادشاهی که در کشورش قصر ندارد
داستان لیونل مسی در اسپانیا و آرژانتین دو وجه کاملاً متفاوت دارد. در بارسلون و بیشترِ اروپا و به‌طور کلی در میان جمعیت کثیری از فوتبال‌دوستان دنیا او چهره‌ای بسیار محبوب تلقی می‌شود و پیراهن‌هایی که نام مسی بر پشتشان نقش بسته است، فروش بسیار زیادی دارد؛ اما در آرژانتین به جرئت می‌توان گفت این اعجوبۀ فوق‌العاده تکنیکی حتی میان پنج ورزش‌کار برتر کشورش نیز جایی ندارد، چون عده‌ای معتقدند مسی برای بارسلونا بیشتر از تیم ملی آرژانتین ارزش قائل است. ادعایی که البته لیونل در گفت‌وگو با روزنامۀ مارکا آن را بی‌اساس می‌داند. 

 

صفحه 12 : مطب - بدن خودتان را آزمایشگاه نکنید
حتماً شما هم بارها در تبلیغات رسانه ای با عبارت پودرهای مکمل ورزشی برخورد کرده اید. معجون های عجیب شیمیایی که باانواع ترفندها به خورد علاقه مندان بد نسازی به ویژه جوانان میدهند و متأسفانه بمبارانتبلیغاتی نسل جوان موجب شده تا آن ها هم به سودای تنومند کردن عضلاتشان، چنینموادی را مصرف کنند. غافل از اینکه باخوردن این پودرها عملاً بدن خویش را بهیک آزمایشگاه سیار بدل کرده اند

 

صفحه 14 : هالتر - دستان پرتوان در خدمت کارمندان
حتماً شما هم شنیده‌اید یا به چشم خودتان دیده‌اید که تعداد زیادی از کارمندان همواره از خستگی مفرط عضلات دست یا دردهای شدیدی که در بازو و ساعد و مچ‌ احساس می‌کنند، شکایت دارند؛ مشکلی اساسی که تقریباً در تمام دنیا میان قشر کارمند به چشم می‌خورد. دقیقاً به‌همین خاطر در این شمارۀ فن در بخش بدن‌سازی سعی کردیم که جهت تقویت عضلات دست‌هایتان بهترین نوع آموزش صحیح حرکات را گردآوری و ارائه کنیم. 

 

صفحه 15 : نمایشگاه - چوگان؛ ورزش هخامنشیان
چوگان یک ورزش ایرانی‌الاصل و قدیمی است که در واقع یک نوع سوارکاری به‌حساب می‌آید؛ با این تفاوت که سوارکاران به کمک یک چوب، توپ داخل زمین بازی را به سمت دروازه‌ها هدایت می‌کنند و گل می‌زنند. این ورزش از سوی فدراسیون جهانی چوگان به نام ایران ثبت شده است.

 

صفحه 19 - مغزی - بسکتبال ایران از پیش بازنده نیست
تیم ملی بسکتبال ایران در گروه C جام‌جهانی با تیم‌های پورتوریکو و تونس و اسپانیا هم‌گروه است و از نهم شهریور ماه در چین مقابل این تیم‌ها صف‌آرایی خواهد کرد. قطع به یقین اسپانیا به‌عنوان سرگروه شرایط بسیار متفاوتی دارد؛

 

صفحه 21 : تاتامی -الهه منصوریان: بالأخره حریف چینی را شکستم
الهه منصوریان که همراه باشگاه شانگهای چین در لیگ حرفه‌ای ووشوی این کشور حضور داشت، توانست در یک دیدار حساس مقابل ژانگ، قهرمان سال ۲۰۱۵ جهان و دارندۀ مدال طلای بازی‌های آسیایی اینچئون به پیروزی برسد.