مجلۀ کودک و خانواده پروانه

مجله کودک و خانواده پروانه، شماره هشت / مهر 1398

سردبیران : دکتر مجید صفاری‌نیا و دکتر احمد علی‌پور
دبیرتحریریه : حامد هلاکویی
تدوین : نسیم نوری‌آزاد و سیدمحمدحسین داستان
گرافیک و صفحه‌آرایی : فاطمه قنائی و سمیرا هژبری
ویرایش : ماندانا لیاقت
عکس جلد : آرمیتا هوشنگی
عکس و فیلم : امیرمحمد ترکی، آرش یوسفیان،  محمدحسین زبیدی و علی روزبهانی
روابط عمومی : علیرضا اصلاحی
کارشناس ارشد توسعه بازار : زهرا قنائی
 
با سپاس از همکاری
ارمغان دماوندیان، شیلرکیخاونی، پریچهر محمدی، نرگس‌تنکمــانی 
مهرناز صفاری‌نیا، سمانه حکم‌آبادی،  امید علی‌پور و سمیرا بیک‌محمدی

برگشت به ليست

صفحه 4 : سخن سردبیران - بهار دانش 
ماه مهر اولین ماه پاییز است و سرآغاز بهار دانش و فصل مهرورزی نسبت به مهرآفرینان و معلمان و هم‌شاگردی‌ها. 
در دنیای امروز، آموزش‌وپرورش نقشی اساسی در پیشرفت همۀ جوامع دارد و جامعه‌ای نیست که بدون سرمایه‌گذاری بر آن بتواند پیشرفتی در خور داشته باشد.

 

صفحه 5 : سرآغاز - ماه مهربان
سوغات پاییز باران است و انار و مدرسه. با شروع ماه مهر شهر حال‌وهوای مدرسه را می‌گیرد و حتی اگر در خانۀ خود دانش‌آموز نداشته باشیم

 

صفحه 6 : اختلال یادگیری 
اختلال‌ یادگیری به‌معنای تأخیر در یادگیری مهارت‌های تحصیلی است. این اختلال از اوایل کودکی آغاز می‌شود و با توانایی‌های هوشی و سنی کودک هم‌خوانی ندارد.

 

صفحه 11 : مسیر تفکر -  تحول یک تفکر 
عموم مردم و بیشتر نظریه‌های سنتی روان‌شناسی بر این باورند که با ورود به دورۀ نوجوانی یک تحول کیفی در تفکر پیدا می‌شود. تغییر رفتار، گفت‌وگوها، استدلال‌ها، اظهارنظرها و دیدگاه‌های انتقادی نوجوانان نیز این باور را استحکام بخشیده است.

 

صفحه 16 : کتابچین - گردشی پدردختری به روایت فرهاد حسن‌زاده
میان این همه کتاب‌ رنگ‌ووارنگِ هیجان‌انگیز، جنایی، پرنقش‌ونگار، تخیلی و پر از اَبرقهرمان‌های قدرتمند که برای نوجوان‌ها نوشته و ترجمه می‌شوند، کمتر  کتابی پیدا می‌شود که ماجرایش در همین خیابان‌ها و کوچه‌پس‌کوچه‌های شهر و کشور خودمان رخ داده باشد و داستانی را برایمان تعریف کند که  دور از واقعیت نباشد و حتی اگر کمی دقیق‌تر نگاه کنیم، ‌بتوانیم نمونۀ واقعی شخصیت‌هایش را ببینیم. 

 

صفحه 18 : کتابچین - کتاب آوازه‌خوان بگو و برو!
«بگو و برو» هیجان‌انگیزترین کتابی است که برای 2 تا 7 ساله‌ها نگاشته و نقاشی شده است.
 کتاب ظاهر رمزآلودی دارد، جلدی سخت به رنگ آبی پررنگ با یک عالمه نقطۀ زرد و قرمز و سفید در اندازه‌های مختلف. بازش که کنید با یک پرسش روبه‌رو می‌شوید: «سلام. آیا واقعاً می‌‌خواهی بازی کنی؟»

 

صفحه 20 : فیلم چین - بخش سوم صفر تا صد انیمیشن
تماشای انیمیشن یکی از لذت‌بخش‌ترین سرگرمی‌هایی است که از کودکی آغاز می‌شود و تا بزرگ‌سالی ادامه دارد. ما دنیای انیمیشن را با اینکه می‌دانیم واقعی نیست، باور می‌کنیم و با شخصیت‌هایش همذات‌پنداری داریم. با پیروزی شخصیت محبوب‌مان شاد می‌شویم و با شکستش غصه می‌خوریم. یکی از موارد مهمی که این باورپذیری را در ما تقویت می‌کند، صدایی است که با تصاویر انیمیشن پیوند می‌خورد و اینجاست که هنر دوبله نمایان می‌شود

 

صفحه 21 : فیلم چین - ردپای غول‌پیکر
«حلقۀ گمشده» در جذب مخاطب نوجوان نسبت به مخاطب کودک موفق‌تر است. این انیمیشن که داستانی ماجراجویانه دارد، برای مخاطب نوجوان که در سر سودای کشف ماجراهای تازه را می‌پروراند، جذاب است.

 

صفحه 22 : تماشاچین - سفر به اعماق دریا
نمایش «هوشنگ لاک‌پشته» بر اساس داستانی از سیدنوید سید‌علی‌اکبر و به کارگردانی الکا هدایت از 24شهریورماه به روی صحنه رفته است.

 

صفحه 26 - مهرچین - از مدرسه‌سازی تا خاطره بازی
نخودی خندیدن سر کلاس، تقسیم کردن خوراکی در زنگ‌های تفریح و گم کردن پاک‌کن‌هایی که هیچ‌وقت معلوم نشد کجا رفتند، خاطرات شیرینی از دوران کودکی‌اند که همه‌مان در گوشۀ ذهنمان داریم و با مرور آن‌ها لبخند می‌زنیم. حامی این خاطرات را حق همۀ کودکان می‌داند و برای آن‌ها بستری برای خاطره‌سازی در مدرسه فراهم می‌کند.

 

صفحه 27 : آواچین - جادوی گوش‌نواز گفت‌وگو با سحر پورحسینی ( بخش سوم )
تابه‌حال توجه کرده‌اید که موسیقی توانایی کنترل احساسات ما را دارد؟
گاهی اگر حتی ذره‌ای بغض به گلو نداشته باشیم، یک موسیقی با ریتم غم‌انگیز می‌تواند گریۀ ما را دربیاورد و تمام خاطرات دلگیر زندگی‌مان را یادآوری کند و برعکس گاهی اگر کورسویی شادی در گوشۀ تاریک دلمان نباشد، یک موسیقی با ریتمی شاد می‌تواند در دل ما شوری به راه بیندازد تا حالمان ساعت‌ها خوش بماند. این قدرت از ویژگی‌های موسیقی است که آن را به یک جادو بدل می‌کند.

 

صفحه 28 : دارچین - اهمیت تغذیه پیش از بارداری ( قسمت دوم)
دریافت برخی از ویتامین‌ها و مواد معدنی در زوجین حتی قبل از لقاح اهمیت زیادی دارد. به‌عنوان مثال کمبود ویتامین دی ارتباط مستقیمی با نازایی دارد.

 

صفحه 30 : گل چین - شبی برای تقدیر
انجمن حمایت از حقوق کودکان که فعالیتش را ربع قرن پیش با ایده‌ای از دکتر مهدخت صنعتی شروع کرده است، امروز به نهادی تبدیل شده است که همۀ اعضای آن برای زندگی بهتر کودکان این سرزمین قدم برمی‌دارند.

 

صفحه 34 : سخن آخر 
در این شب‌های خنک مهرماه که هنوز گرمای تابستان از تنمان بیرون نرفته است، ممکن است هنوز ساعت خواب فرزندمان برای صبح زود بیدار شدن کوک نشده باشد و در خانه با نخوابیدن و در مدرسه با خوابیدنش سر کلاس درس مواجه شویم....