مجلۀ سبک زندگی  انار

انار، شمارۀ‌ 2 / بهمن 1395، /

صاحب‌امتیاز: موسسه‌ی فرهنگی و هنری «کوزه‌ی نقش و نگار»
اعضای هیئت‌مدیره: سیدحمیدرضا خلیل‌پور، انوشه آقایی، پریا آقایی
مدیرمسئول: پریا آقایی
سردبیر: محمدجواد ترابی
دبیرتحریریه: فرید عطارزاده
تحریریه: فرنوش ارسخانی، امیر بهاری، سحر سرمست، شکیبا صادقی، کسری کریمی‌طار، فاطمه مهدی‌پور، یاسر نوروزی
ویراستار و نمونه‌خوان: محسن فرهمند
طراح و صفحه‌آرا: علی گنجوی
دبیر چندرسانه‌ای: مهدی دزیانی
با سپاس از مهرداد علی‌نژاد، نوید عطارزاده و انتشارات به‌نگار

برگشت به ليست

صفحه 4
سخن سردبیر: دیوار پَر
بهمن سال‌هاست که برای ما پر از خبر است؛ گُل سرمای سال که می‌رسد گویی ما را کوک کرده‌اند به حضور در جشنواره‌ها و تماشای کنسرت‌ها و دیدن اجراهایی که طعم صف‌هایی در سرما می‌دهند. سال نودوپنج، به‌ویژه در ماه‌های آذر و دی، آن‌قدر از خبرهای تلخ پر بود که اگر بهمن نمی‌رسید، معلوم نبود چه‌چیز می‌توانست خاطره‌ی نودوپنج را برایمان اندکی از سیاهی دور کند؛ نودوپنج سالی بود که حادثه‌ی پلاسکو رخ داد و جان آتش‌نشانان عزیزمان را گرفت؛ سالی بود که ترامپ در آن به ریاست‌جمهوری ایالات متحده‌ی آمریکا رسید و قوانین ضدمهاجرتی را در کشوری مهاجرپذیر به راه انداخت. هم او بود که هر روز از دیوارهای تازه نیز خبر داد؛ یک روز علیه مهاجران مکزیکی، یک روز علیه ایرانی‌ها. با همه‌ی این‌ها اینجا در «انار» ما راوی دنیایی هستیم که به هیچ دیواری، هر قدر هم بلند، محدود نمی‌ماند.

صفحه 6
دستور ساخت یک ستاره اولین حضور صحنه ای حامد همایون
موسیقی پاپ ایران در اواخر دهه‌ی هفتاد شمسی و اوایل دهه‌ی هشتاد تحت‌تاثیر دو اتفاق متحول شد؛ پدیده‌ی اینترنت و به‌وجودآمدن رسانه‌ای تقریبا آزاد برای آثار غیررسمی و شکل‌گیری شبکه‌های ماهواره‌ای پخش موزیک‌‌ویدئوی فارسی‌زبان، هر دو، بر مسیر موسیقی پاپ ایران تاثیر بسیار زیادی گذاشتند؛ البته این تحول ضلع سومی هم داشت؛ جابه‌جایی دولت در سال 1384 و به‌هم‌ریختگی یکی‌دوساله‌ای که در معاونت هنری به وجود آمد.

صفحه8:
هیاهو برای هیچ! نگاهی به حاشیه های عجیب جشنواره فجر
جشنواره‌ی فیلم فجر همواره یکی از جنجالی‌ترین و پربحث‌ترین جشنواره‌های سینمایی ایران محسوب می‌شود که هر سال حاشیه‌های این جشنواره، به‌دلیل پررنگ‌ترشدن سیاست در سینمای ایران، بیش از گذشته بروز پیدا می‌کند. حاشیه‌های مهم جشنواره‌ی امسال با نحوه‌ی سلیقه و عملکرد هیئت‌انتخاب در برگزیدن فیلم‌های شرکت‌کننده شروع شد و در ادامه، این حاشیه‌ها با واکنش بسیاری از اهل سینما به حذف فیلم‌های «کاناپه»، «لابی»، «کارت پرواز»، «خانه‌ی کاغذی»، «زرد» و «هجوم» شدت گرفت. هرچند با حذف این فیلم‌ها عده‌ای معتقد بودند جشنواره‌ی امسال محافظه‌کارانه‌تر عمل کرده است و این فیلم‌ها برای کاهش جنجال و حاشیه از رده خارج شده‌اند، جنجالی که پیش از آغاز جشنواره شروع شده بود و طی روزهای برگزاری نیز ادامه یافت چیزی نبود که به‌این زودی‌ها به پایان برسد؛ کار به جایی رسید که بحث‌ها درباره‌ی نحوه‌ی عملکرد هیئت‌انتخاب و داوران این دوره و واکنش به آن تا چند روز بعد از پایان جشنواره ادامه یافت و به خبر اول رسانه‌های مهم سینمایی تبدیل شد. در این گزارش سعی کرده‌ایم به شماری از حواشی مهمی بپردازیم که طی برگزاری سی‌وپنجمین جشنواره‌ی فیلم فجر اتفاق افتاد.

صفحه11:
اجرای «گیوم پره»جالب‌توجه‌ترین اتفاق بخش بین‌المللی جشنواره‌ی موسیقی فجر بود
جشنواره‌ی موسیقی فجر در دوره‌ی سی‌ودوم هم در بخش بین‌المللی ترکیبی غریب از هنرمندان خاورمیانه و اروپا را روی صحنه برد تا بیش از همیشه این نکته را به ما گوشزد کند که این رویداد همچنان بدون پس‌زمینه یا ساختار مدوّن و مشخصی به کار خود ادامه می‌دهد؛ از پرویز شاهدخان، هنرمند برجسته‌ی پاکستانی که خیلی مهجور ساعت دو بعدازظهر در سالن رودکی برنامه‌ی خود را اجرا کرد، تا یگورشوتسوفِ اوکراینی که با ارکستر زهی شهرزاد روی صحنه رفت، اجراهای متفاوت و مختلفی در این بخش برگزار شد که چندان ارتباط روشنی نداشتند؛ اما جدای از این بحث، یکی از مهم‌ترین اجراهای بخش بین‌المللی کنسرت «گیوم پره» در تالار وحدت بود؛ آنجا بود که یک هنرمند جوان با سبک الکترونیک‌ـ‌جَز مخاطبان ایرانی را به وجد آورد.

صفحه 13:
هنرمندان جعبه جادویی بهترین سریال‌های جدید یک سال اخیر
«با افزایش سرمایه‌گذاری شرکت‌های سینمایی روی ساخت سریال های تلویزیونی، اکنون بیش از هر زمانی مخاطبان حق انتخاب دارند؛ در این میان شرکت های اینترنتی، همچون «نت‌فلیکس» و «آمازون»، نه‌تنها سرمایه‌گذاری روی سریال را چندین‌برابر کرده اند، سعی می‌کنند با ساخت سریال در ژانرهای مختلف، جمع کثیری از مخاطبان تلویزیون را با خود همراه کنند؛ در طرف مقابل شبکه های کابلی هم برای اینکه از گردونه رقابت عقب نمانند به تنوع سریال‌های خود توجه بیشتری می‌کنند. در ادامه شما را با 6 سریال جدیدی آشنا می کنیم که همه آن ها طی ماه های اخیر نمایش داده شدند و منتقدان و مخاطبان به‌خوبی از آن‌ها استقبال کردند.

صفحه 17
معرفی کتاب از کتاب حمید رضا صدر تا سینمای کریستوفر نولان
یه چیزی بگو
لاوری هانس اندرسن
ترجمه‌ی حمیدرضا صدر
حمیدرضا صدر بعد از ترجمه‌ی رمان تأمل‌برانگیز و ستودنی «یونایتد نفرین‌شده»، حال سراغ اثری به‌نام «یه چیزی بگو» از نویسنده‌ای آمریکایی رفته است. خودش در مقدمه آشنایی با کتاب لاوری هانس اندرسن را اتفاقی می‌داند؛ آن را دست گرفته و خوانده و به‌شدت پسندیده است. در ذوق و سلیقه‌ی مترجم هم شک نکنید؛ «یونایتد نفرین‌شده» نشان داد که صدر، نه‌تنها در کارشناسی‌های فوتبال و آثار سینمایی صاحب‌نظر است، در شناخت رمان نیز رویکردی حرفه‌ای دارد و البته مخاطب‌پسند عمل می‌کند.

صفحه 20
پیلاتس را بهتر بشناسید همه‌چیز درباره‌ی ورزشی که می‌تواند زندگی‌تان را تغییر دهد
همه‌چیز درباره‌ی ورزشی که می‌تواند زندگی‌تان را تغییر دهد همه‌چیز با اقدامات ژوزف پیلاتس شروع شد. او متولد سال ۱۸۸۰ در آلمان است و در بحبوحه‌ی جنگ جهانی اول، زمانی‌که در بیمارستانی در انگلستان کار می‌کرد، با کمک فنرهایی که به تخت بیماران بسته بود سیستم تمرینی جدیدی ابداع کرد. بعدها، در سال ۱۹۲۰ که به ایالات‌متحده نقل‌مکان کرد، سیستم ابتداعی‌اش را تکمیل کرد و نخستین باشگاهش را هم در نیویورک راه انداخت. مشتری‌های اولیه‌ی این ورزش را رقاص‌های حرفه‌ای و هنرمندان و ورزشکاران تشکیل می‌دادند، اما به‌تدریج و از سال ۱۹۸۰ مردم عادی از این ورزش استقبال کردند و کم‌کم در سراسر جهان شهرت یافت. بااینکه نمی‌توان این ورزش را ورزشی نوین دانست و در ایران هم جایگاه خود را پیدا کرده است، همچنان به معرفی بیشتر نیاز دارد.

صفحه 22
مراقبت از پوست در هوای آلوده
آلودگی هوا، بعد از نور خورشید، اصلی‌ترین دشمن سلامت و زیبایی پوست است. 80 درصد پیری پوست از عوامل محیطی مانند نور خورشید و آلودگی هوا ناشی می‌شود و 20 درصد آن به افزایش سن و عوامل ژنتیکی ربط پیدا می‌کند؛ به‌همین دلیل، پوست افرادی که در شهرهای بزرگ زندگی می‌کنند زودتر پیر می‌شود. آلاینده‌های اولیه (دود ناشی از کارخانجات و ماشین‌ها و هواپیما) و آلاینده‌های ثانویه (ازون) میزان آنتی‌اکسیدان‌های طبیعی پوست را کاهش می‌دهند و به‌مرور لایه‌ی طبیعی محافظتی آن از میان می‌برند. به این آلاینده‌ها اثرات دخانیات، نمایشگر رایانه یا تلفن‌همراه، تلویزیون، اضطراب و کم‌خوابی را نیز اضافه کنید که متوجه شوید پوست ما در چه آمپاسی قرار دارد.

صفحه24
با میوه ها خود را شارژ کنید
چگونه انرژی خود را در فصل زمستان افزایش دهیم؟
سرما، کار زیاد، سرماخوردگی، اضطراب و عوامل دیگر دزد انرژی هستند و بدن را خسته می‌کنند. مصرف میوه روش مناسبی برای تقویت سیستم ایمنی بدن و افزایش انرژی و همچنین پیشگیری از بیماری‌های معمول فصل سرما محسوب می‌شود؛ پس به‌جای نوشیدنی‌های انرژی‌زا میوه میل کنید.

صفحه 26
تاثیر ماساژ بر سلامتی
در دنیای پراضطراب امروزی اختصاص زمانی هرچند کوتاه برای خود و سلامتی‌تان اهمیت زیادی دارد. ماساژ و ماساژدرمانی که قدمت هزاران‌ساله دارد تنش‌های درونی و اضطراب‌ها و عوارض منفی آن‌ها را برطرف می‌کند و شما را به آرامش می‌رساند.

صفحه 29
زندگی مشترک، استایل مشترک
آیا تاکنون به این نکته توجه کرده‌اید که اگر سبک پوشش و تیپ خود را با همسرتان یکسان کنید، بر قضاوت اطرافیان‌تان درباره‌ی خودتان و زندگی مشترک‌تان چه تاثیر مثبتی خواهید گذاشت؟
زوج‌هایی که می‌توانند سبک لباس خود را با هم هماهنگ کنند آن‌ها هستند که از هر نظر با یکدیگر سازگارند و اخلاقیات و خلق‌وخوی همسو دارند؛ البته توجه کنید منظور این نیست که حتما مانند هم لباس بپوشید، منظور آن است که تیپی را مشخص کنید و متناسب با آن تکه‌های لباس‌هایتان را برگزینید. توجه به وجود اکسسوری نیز بر تیپ و ظاهر شما تاثیرات باورنکردنی می‌گذارد. در این بخش دو نوع هماهنگ‌کردن متفاوت را معرفی می‌کنیم

صفحه 32
شب پرسه با جلال
تا حالا شده سومین قهوه‌تان را سفارش دهید و حالاحالاها خیال نداشته باشید کافه‌ای را که در آن نشسته‌اید ترک کنید، و البته اصلا هم برایتان مهم نباشد آنجا چه‌کار دارید یا ندارید؟ فقط کافی‌ است به سرتان زده باشد و تا وقتی کرکره را پایین نکشیده‌اند از کافه بیرون نزنید. شما را نمی‌دانم، اما جلال همیشه به سرش می‌زد. بله، جلال آل‌احمد از آن دست نویسندگانی بود که هر چه شهرتش بیشتر می‌شد اعتیادش به قهوه و کافه‌نشینی هم بیشتر می‌شد؛ یا حتی برعکسش: هر چه بیشتر قهوه می‌خورد از آن طرف هم انگار بیشتر مرام نوشتن می‌آموخت.