مجلۀ سبک زندگی  انار

انار، شمارۀ‌ 4 / اردیبهشت 1396، /

صاحب‌امتیاز: موسسه‌ی فرهنگی و هنری «کوزه‌ی نقش و نگار»
اعضای هیئت‌مدیره: سیدحمیدرضا خلیل‌پور، انوشه آقایی، پریا آقایی
مدیرمسئول: پریا آقایی
سردبیر: محمدجواد ترابی
دبیرتحریریه: فرید عطارزاده
تحریریه: فرنوش ارسخانی، امیر بهاری، ریحانه جولایی، نسرین خسروشاهی، سحر سرمست، کسری کریمی‌طار، فاطمه مهدی‌پور، یاسر نوروزی
ویراستار و نمونه‌خوان: محسن فرهمند
طراح و صفحه‌آرا: علی گنجوی
دبیر چندرسانه‌ای: مهدی دزیانی
با سپاس از شایان محرابی و انتشارات به‌نگار
عکس جلد: علی تقوی، ایسنا

برگشت به ليست

صفحه 3
سخن سردبیر: سال كوزه و نار
این روزها کافی است به اینستاگرام یا کانال‌های تلگرامی سری بزنیم؛  گویی به تماشای مستند طبیعی و گردشگری از سراسر ایران دعوت شده‌ایم. در این موقع از سال ایران‌مان زیباترین روی خود را نشان می‌دهد؛ آن‌قدر که به‌جز سواحل جنوبی و مناطق کویری مرکزی، هر گوشه از کشورمان، با هوایی معتدل و دل‌انگیز بهاری، میزبان گردشگرانی است که برای تماشای دشت‌هایی پر از گل و مناظری به‌غایت سبز و لمس خنکای بهاری به دامن طبیعت می‌زنند. با وجود این حال‌وهوا، این اردیبهشت یکی از سرنوشت‌سازترین ماه‌های پیش روی ایرانیان است؛ کارزارهای انتخابات ریاست‌جمهوری و شوراهای شهر، پررنگ‌تر از هر زمانی، برای تبلیغات به راه افتاده است. امسال منهای دیدگاه‌های سیاسی در انتخابات، صدای مطالبات بی‌شمار اجتماعی  آن‌قدر رساست که می‌توانیم در برنامه‌ی بسیاری از نامزدها فهرستی از این خواسته‌های اجتماعی را ببینیم؛ سطح خواسته‌ها به برگزارشدن یا نشدن کنسرت محدود  نیست و این بار شهروندان در پی مطالباتی اجتماعی و شهری بالاتری به صحنه انتخابات پا می‌گذارند.

صفحه 5
چند مي‌گيري فيلم ببيني؟ چرايي گل نكردن فيلم‌هاي نوروزي
امسال سینمای ایران، برخلاف سال‌های گذشته، اکران عمومی را برحسب مشخصه‌های مخاطب عام آغاز کرد. ترکیب 6 فیلم در ژانرهای مختلف سینمایی که بخش عمده‌ای از آن سهم فیلم‌های کمدی بود از مهم‌ترین ویژگی اکران نوروزی امسال به شمار می‌رفت. شاید خلأ مهمی که امسال در میان فیلم‌های نورزوی بیشتر به چشم می‌خورد نبود یک فیلم موفق و تامل‌برانگیز بود. فیلم‌های نورزوی امسال برای مخاطب هیچ حرفی نداشتند؛ این در حالی است که سال گذشته مهم‌ترین فصل سینما به اکران نوروزی اختصاص داشت، اما امسال سهم سینمای ایران از اکران نوروزی نصیب تعدادی از فیلم‌های کمدی و سیاسی و اجتماعی خالی از جریان شده است. نوروز امسال فقط یک فیلم توانست مخاطب را تا پایان درگیر خود کند، آن‌هم فیلم «مفت‌آباد» بود که در گروه هنر و تجربه به‌شکل محدودی اکران شد.

صفحه 9:
خانه شكلات‌هاي تهران ،‌ گزارشي ازشيريني فروشي قديمي و محبوب تهران
اولین‌ها همیشه جالب و خاطره‌انگیزند. بیشتر اولین‌ها در خاطر می‌مانند و اصولا طرفداران خودشان را دارند؛ اولین سینما، اولین رستوران، اولین مدرسه، اولین بیمارستان، اولین دانشگاه و صدها اولین دیگر که وجود دارند و ما از آن‌ها بی‌خبریم. اگر از آن دسته خوانندگان عاشق شیرینی و شکلات دست‌ساز هستید یا کمی سن بالایی دارید و در جوانی حوالی مرکز شهر رفت‌وآمد داشته‌اید، احتمالا با اولین شیرینی‌فروشی تهران آشنا هستید؛ در این صورت این گزارش برایتان هم شیرین است، هم خاطره‌انگیز. اگر هم چندان اهل گشتن و پیداکردن اولین‌ها نیستید، بازهم به خواندن دعوت‌تان می‌کنم؛ چون مطمئن‌ام نه‌تنها چیزی از دست نمی‌دهید بلکه می‌توانید بعدازظهری بهاری داشته باشید به‌صرف شیرینی تازه و قهوه‌های دلچسب در «کافه‌قنادی مینیون».

صفحه12:
مرگ پرنده در روزهاي آخر اسفند ، با اميد نعمتي، پيش و پس از مصاحبه
امید نعمتی را در «خانه‌ی پالت»، در خیابان بهار، ملاقات کردیم. عکس‌ها، همگی، در پشت‌بام و مقابل در ورودی این خانه گرفته شده است. امید خانه‌ی پالت را دوست دارد، ولی افسوس هم می‌خورد که حال به‌دلیل بیشترشدن اعضای گروه (اضافه‌شدن پیمان حاتمی، نوازنده‌ی گیتار و مهرداد علیزاده، نوازنده‌ی پرکاشن) اغلب تمرین‌ها را در استودیویی خارج از خانه‌ی پالت برگزار می‌کنند.

صفحه 13:
تاريخ از نگاه سينما ، بررسي فيلم‌هاي جنگي-تاريخي از سال 2000 به بعد
« فیلم‌های تاریخی همیشه بخش مهمی از مجموعه‌آثار ارزشمند جهان سینما را تشکیل داده‌اند. این فیلم‌ها روایت انسان‌هایی است در موقعیت‌های دشوار؛ انسان‌هایی که در یک‌قدمی مرگ قرار دارند و هر لحظه آن را با پوست‌واستخوان خود حس می‌کنند. با اینکه هالیوود همیشه کمی چاشنی تخیل و فانتزی را به آثار جنگی‌ـ‌تاریخی خود اضافه می‌کند.

صفحه 19
تي آر ايكس
ورزش تی‌.آر.ایکس: از کوماندوهای یگان‌های ویژه تا «ورزش‌اولی‌ها»
تا همین چند سال پیش حتی نام تی.آر.ایکس (TRX) نیز برای خیلی‌ها ناشناخته و تعجب‌آور بود، اما این روزها تی.آر.ایکس در بیشتر باشگاه‌های ورزشی انجام می‌شود و ازقضا طرفداران زیادی نیز پیدا کرده است. می‌توانید با شناخت و انجام‌دادن این ورزش معلق با یک تیر چند نشان بزنید و در حفظ تناسب‌اندام‌تان گام مهمی بردارید.

صفحه 22
سلامت جوش
چرا نباید جوش‌ها را ترکاند؟
اجازه دهید صحنه را بازسازی کنیم؛ درست چند روز قبل از عروسی، تولد یا قرار ملاقاتی مهم سروکله‌شان پیدا می‌شود. ناغافل روی بینی، میان ابروها، وسط پیشانی یا گوشه‌کنار چانه و گونه‌ها جا خوش می‌کنند. روز اول را دندان بر سر جگر می‌گذارید، اما مراسم نزدیک است و این جوش بی‌ریخت حال‌تان را به هم می‌زند. زیر لب به بخت‌واقبال‌تان ناسزا می‌گویید و دست‌به‌کار می‌شوید؛ می‌ترکانیدش و آخیش! اما همه‌ی متخصصان پوست سال‌هاست می‌گویند جوش‌ها را دست‌کاری نکنید. چرا؟ چون اوضاع پوست را از آنچه هست بدتر می‌کنید.

صفحه 24
هفت صداي بدن ، زنگ خطر سلامتي
هیچ صدایی در عرصه‌ی هستی بی‌حکمت نیست. غالبا هر صدایی که مثلا از موتور ماشین، یخچال یا هر وسیله‌ی برقی دیگری بلند می‌شود بوی دردسر و خرابی می‌دهد؛ البته نمی‌شود بدن را با این ابزارهای ساده مقایسه کرد و سازوکار بسیار پیچیده‌ای دارد، اما درهرحال بدن نیز در طول حیات خود صداهایی تولید می‌کند که گاه ادامه‌دار یا موقتی هستند. برخی از این صداها طبیعی‌اند، اما برخی دیگر در صورت ادامه‌داربودن از حالت عادی خارج می‌شود و ممکن است علامت بروز مشکلی در سلامتی باشند. بهتر است به صدای بدن‌تان با دقت بیشتری گوش فرا دهید و از آن‌ها رمزگشایی کنید.

صفحه28
ضيافتي همراه دوستان
یک ظهر بهاری و انجام‌دادن بازی‌ای دونفره با یک دوست از لذت‌بخش‌ترین تجربه‌های ممکن برای گیمرهاست. در گذشته و با توجه به نبود بخش آنلاین، عناوین «Co-op» آفلاین بیشتری برای بازی وجود داشتند، اما این روزها تعداد این عناوین با کاهش چشمگیری روبه‌رو شده‌اند؛ البته هنوز هم مخاطبان تشنه‌ی این دست آثار هستند. در ادامه با تعدادی از بهترین بازی‌های Co-op آشنا می‌شوید که می‌توانید بدون اتصال به اینترنت و به همراه دوستان‌تان آن را بازی کنید.

صفحه 31
خريد كفش بدون امتحان ، راهنماي خريد آنلاين
فناوری به‌سرعت هر چه تمام‌تر پیش می‌رود و تاثیرش را بر روش زندگی ما و حتی نوع خریدکردن‌مان می‌گذارد. زمانی تنها راه خرید، رفتن به فروشگاه‌ها و مراکز خرید بود، اما حال همین فناوری کار را برایمان راحت‌تر کرده است و می‌توان هر چیزی را به‌صورت آنلاین تهیه کرد؛
بااین‌حال وقتی از خرید کفش صحبت می‌شود، شاید با خودتان فکر کنید مگر می‌شود بدون امتحان‌کردن آن و اطمینان از راحتی‌اش، آن را سفارش داد؟

صفحه 34
براي معارفه چي بپوشيم ؟
در نگاه اول اثرگذار باشید
جلسه‌ی معارفه بدون درنظرگرفتن آنچه باید بپوشید می‌تواند بسیار اضطراب‌آور باشد، اما حقیقت این است که آنچه می‌پوشید بر اولین برداشت از شما اثر خواهد گذاشت. هنوز نمی‌دانید چه بپوشید؟ اولین توصیه این است که لباسی را بپوشید که در آن احساس راحتی و اعتمادبه‌نفس می‌کنید. شاید باور نکنید، اما جلسه‌ی اول آشنایی برای پوشیدن آخرین مدل لباسی که خریده‌اید و هنوز آن را نپوشیده‌اید جای مناسبی نیست؛ درواقع برای جلسه‌ی آشنایی بهتر است به کمد لباس‌هایتان سری بزنید. در ادامه نکاتی را مرور می‌کنیم که بهتر است قبل از جلسه‌ی معارفه بدانید.

صفحه 37
معرفي كتاب
سازدهنی امیر نادری انتشارات آوانوشت
رابرت ردفورت، بازیگر شهیر هالیوود، در نامه‌ای به امیر نادری نوشت: «امیر عزیز! تو به ما نیویورکی را نشان دادی که ما و پایه‌گذار و دبیر جشنواره‌ی سینمایی‌مان تا امروز آن را ندیده بودیم.» این البته بخشی از نبوغ و خلاقیت قصه‌نویس و کارگردان ایرانی، امیر نادری،‌ را نشان می‌دهد.