مجلۀ سبک زندگی  انار

انار، شمارۀ‌ 7 / شهريور 1396، /

صاحب‌امتیاز: موسسه‌ی فرهنگی و هنری «کوزه‌ی نقش و نگار»
اعضای هیئت‌مدیره: سیدحمیدرضا خلیل‌پور، انوشه آقایی، پریا آقایی
مدیرمسئول: پریا آقایی
سردبیر: محمدجواد ترابی
دبیرتحریریه: فرید عطارزاده
تحریریه: فرنوش ارسخانی، امیر بهاری، ریحانه جولایی، نسرین خسروشاهی، سحر سرمست، سپیده شعرباف، کسری کریمی‌طار، فاطمه مهدی‌پور، یاسر نوروزی
ویراستار و نمونه‌خوان: محسن فرهمند
طراح و صفحه‌آرا: علی گنجوی
عکاس: فربد جعفرپور
دبیر چندرسانه‌ای: مهدی دزیانی
با سپاس از انتشارات به‌نگار
عکس جلد: فربد جعفرپور

برگشت به ليست

صفحه 5
پرونده نایت‌لایف به‌سبک ایرانی
نخستین چیزی که با شنیدن واژه‌ی زندگی شبانه به ذهن ما می‌آید این است که زندگی شبانه برای ایرانی‌ها، در مقایسه با دیگر ملیت‌ها، تعریفی متفاوت دارد؛ شاید تنها تجربه‌ی زندگی شبانه که نزدیک به تجربه مردم جهان باشد در ماه‌رمضان خلاصه شود؛ تجربه‌ی شهر زنده و با مغازه‌های باز و امکانِ دیدن فیلم در سینما و استفاده از اماکن ورزشی، درواقع امکانات شهری روشنایی روز، در فاصله افطار تا سحر هم دردسترس است.

صفحه 6
گردشگری به‌وقت نیمه‌شب
شب از جایی آغاز می‌شود که چشم‌ها را به روی زندگی پرهیاهو و پرتنش می‌بندیم و فعالیت‌ها و مشغله‌های پراضطراب را به روز بعد می‌سپاریم. با غروب آفتاب، زندگی پراضطراب و رفت‌وآمدهای بیشتر افراد متوقف می‌شود و زمانی برای استراحت و فراغت از فعالیت‌های روزمره فرامی‌رسد. در این میان، شهری که ساعت‌ها بعد از تاریک‌شدن هوا فضایی برای گذراندن ساعاتی خوش در اختیار شهروندان خود می‌گذارد قطعا شهری زنده و دوست‌داشتنی خواهد بود.

صفحه 13:
ایامِ‌ به‌کام شب‌زنده‌داران
کمی به گذشته بازگردیم. یادم می‌آید در سال‌هایی که خیلی هم از این روزها دور نیست هر جای تهران که بودیم ساعت 10 و 11 شب همه‌چیز تعطیل می‌شد و باید یک‌راست راه خانه را در پیش می‌گرفتیم. چند سالی می‌شود که دیگر ساعت 10 و 11 شب، نه‌تنها دیروقت به حساب نمی‌آید، اگر ساعت 10 شب از خانه بیرون بیایید، احتمالا باید در ترافیک به‌اصطلاح دوردور‌ها بمانید.

صفحه19:
یک بعدازظهر با کافه‌دارهای جوان
اگر شما هم از آن دسته افراد به‌اصطلاح کافه‌باز هستید، حتما زیاد دیده‌اید دخترهای جوان و عمدتا کم‌سن‌وسالی را که در کافه‌ها کار می‌کنند. این دخترها کار در کافه را به‌عنوان شغل نیمه‌وقت، در کنار درس و دانشگاه، انتخاب کرده‌اند و عده‌ای دیگر هم سال‌هاست جز کار در کافه هیچ علاقه دیگری ندارند. بی‌شک برایتان سوال شده که چه‌چیزی دختران جوان را به این کار علاقه‌مند کرده است تا جایی که برای کارکردن در بعضی کافه‌های معروف و اسم‌ورسم‌دار رقابت هم به وجود می‌آید.

صفحه 26:
جغد شب باشی یا چکاوک صبح؟اختیار با ژن‌هاست
هم بیشتر دوستش دارم. راستش را بخواهید من با قهوه بزرگ شدم؛ هیچ‌وقت نبوده است که در خانه‌ی ما قهوه آماده نباشد. قهوه‌ترک‌های مادربزرگم معروف است. محال است مادربزرگم جایی باشد و آنجا قهوه نباشد؛ برای همین، خانواده‌ی ما هم قهوه‌دوست است.

صفحه 30
حبیب سینمای ایران گفت‌وگو با حبیب رضایی درباره‌ی بازیگری، بازیگردانی و «آشغال‌های دوست‌داشتنی»
حبیب رضایی چهره‌ی فرهیخته و اهل‌مطالعه‌ای است. سوابق و تجربه‌های کارش در سینما نشان می‌دهد چقدر این کار برایش اهمیت دارد. سال‌ها در سینمای ایران در مقام یک معلم خدمت کرده و هنرجویان متعددی را درزمینه‌ی بازیگری تعلیم داده است. او در خانواده‌ای ‌تحصیل‌کرده‌ بزرگ‌ شده است؛ اغلب اقوام و خویشاوندانش پزشک هستند و از میان‌شان فقط او هنرمند از آب درآمده است.

صفحه 38
مچ‌اندازی ابرقهرمانان
یازده سال پیش اکران سه فیلم «شهر گناه» و «بتمن آغاز می‌کند» و «وی مثل وندتا» کاری کرد که فیلم‌های ابرقهرمانی جای خود را هم در گیشه و هم در میان منتقدان پیدا کنند. بیش از یک دهه از آن دوران می‌گذرد و حال، ابرقهرمانان کاغذی در جای‌جای دنیای سرگرمی رسوخ کرده‌اند؛ حتی در دنیای تلویزیون. درحالی‌که بیشتر فیلم‌های سینمایی تنها روی بخش‌های بزن‌بهادر ابرقهرمانان متمرکز می‌شوند، در مجموعه‌های تلویزیونی شکل‌گیری و نمو این شخصیت‌ها را شاهد هستیم و می‌توانیم ببینیم هر یک از آن‌ها، به‌عنوان ابرقهرمان، از چه مشکلاتی رنج می‌برند و دنیای انسانی برای آن‌ها چگونه تعریف می‌شود. در ادامه هفت مجموعه‌ی ابرقهرمانی برتر سال‌های اخیر را معرفی خواهیم کرد.

صفحه 42
معرفی کتاب
دایرة‌المعارف مصور جاسوسی
کیت میلتون
ترجمه‌ی الهام شوشتری
جاسوسی تاریخی به‌قدمت تاریخ قدرت دارد. بسیاری از فنون جاسوسی که امروزه به کار می‌روند در دربارهای ایتالیایی عصر نوزایی و انگلستان دوران الیزابت اول ابداع شده‌اند. نسل‌های متوالی جاسوس‌ها و سازمان‌های جاسوسی تجربه‌های گذشته را پالایش کرده‌اند و روش‌های پیچیده‌تر کسب و انتقال اطلاعات و تضعیف توان دشمن برای انجام‌دادن این کار را آموخته‌اند. در قرن بیستم دو جنگ جهانی و منازعه‌ی ایدئولوژیک معروف به جنگ سرد تقاضایی اشباع‌ناپذیر برای اطلاعات به وجود آورد. جنگ جهانی دوم به ظهور شبکه‌های گسترده‌ی جاسوسی شوروی و توسعه‌ی سریع رمزنگاری انجامید..

صفحه47
تابستان، عطش نوشیدنی‌های خوب و بد
تابستان که می‌شود جیوه‌ی دماسنج ناجوانمردانه بالا می‌رود و این‌گونه می‌شود که عطش به جان‌مان می‌افتد. از آنجا که نافرمانی جیوه عرق را درمی‌آورد، بدن آب و همچنین املاح زیادی از دست می‌دهد که اگر جبران نشوند، خستگی و ضعف و بی‌خوابی که جای خود دارد، بدن تا سرحد مرگ پیش می‌رود. همین بدنی که می‌بینید خیلی گوشتی به نظر می‌رسد از ۶0 تا 70 درصد آب تشکیل شده است؛ 70 درصد مغزی که به آن می‌نازیم آب است و 90 درصد ریه‌هایمان را نیز آب تشکیل داده است. خلاصه‌اینکه این میزان آب باید تامین شود و باید از راه درست نیز تامین شود.

صفحه 51
کراس‌فیت
کراس‌فیت (Crossfit) یک شیوه‌ی تمرینی دشوار است. این شیوه را گرگ و لورن گلاسمن در ایالات متحده آمریکا ارائه کردند. این شیوه‌ی نوین که بر پایه‌ی تمرینات و حرکات متنوع و سنگین طراحی شده است از سال 2000 تاکنون علاقه‌مندان زیادی در سرتاسر جهان پیدا کرده و به‌تدریج جایگاه خود را میان علاقمندان به ورزش‌های سنگین یافته است. در این ورزش قرار است در مدتی کوتاه به‌صورت فشرده ورزش کنید؛ بنابراین انتظار می‌رود به‌سرعت عضله‌سازی شود، چربی‌ها از میان برود و همه‌چیز به‌صورت انفجاری برای ورزشکار رخ دهد.

صفحه 54
جدال با ارکستر شبانه‌ی خون‌آشام
پشه‌ها چه‌کسانی را بیشتر نیش می‌زنند و چه باید کرد؟
یک شب گرم تابستانی است. موتور کولر نیم‌سوز شده است یا اینکه پدر اجازه روشن‌کردنش را نمی‌دهد. این دنده به آن دنده می‌شوید که شاید خواب‌تان ببرد. عرق از سرورویتان جاری است. تا اینجای کار فقط حرص خورده‌اید، اما خبر ندارید که میهمان ناخوانده‌ای در راه هست. این بی‌خبری هست تا اینکه صدای وزوزش گوش‌هایتان را تیز می‌کند. بدتر از این نمی‌شود. شست‌تان خبردار می‌شود قرار است در این تاریکی با چشمانی بسته و سری پرخواب با دشمنی خونخوار و سمج نبرد کنید.

صفحه59
پاشنه‌های بی‌ترک
شب‌ها پاها را حمام کنید
قبل از هر چیز پابرهنه راه نروید و کفش پاشنه‌باز نپوشید. فرقی نمی‌کند پاشنه‌هایتان ترک داشته یا نداشته باشد، درهرحال از کرم مرطوب‌کننده غافل نشوید. در صورت خشکی و ترک پوست پا بهتر است قبل از خواب پاها را به‌مدت ۱۵ تا 20 دقیقه در آب گرم قرار دهید که پوست‌شان خیس شود؛ سپس با ملاطفت پاشنه‌ها را سنگ‌پا بزنید؛ با این کار سلول‌های مرده پوست‌ جدا و پوست نرم‌تر می‌شود. درنهایت، پاها را خشک کنید و کرم مرطوب‌کننده بزنید و جوراب به پا کنید. این کار را هر شب تکرار کنید.

صفحه 68
سفرنامه‌ی کرواسی
وقتی از سفر به اروپا حرف می‌زنیم، در بسیاری از مواقع ذهن افراد به سمت لندن، پاریس، رم و بارسلونا و به‌طور کل غرب اروپا سوق پیدا می‌کند؛ این در حالی است ‌که جاذبه‌های بسیار زیادی در شرق این قاره‌ی سبز وجود دارد. شرق این قاره هم ارزان‌تر است و هم به‌دلیل قرارنداشتن در محدوده‌ی ویزای شنگن، از لحاظ گرفتن ویزا وضعیت مناسب‌تری دارد.

صفحه 70
وسایل لازم برای شب‌مانی در طبیعت
خوشبختانه این روزها افراد زیادی را می‌بینیم که سفر را نه به‌صورت لوکس یا معمول، به‌صورت خرید بلیت سفر و رزرو هتل، به‌صورت کمپینگ و گردش در طبیعت تجربه می‌کنند. همین موضوع بسیاری را به فکر تهیه لوازم و وسایل لازم برای سفر طبیعت‌گردی انداخته است، اما این سفر خود بسته به فصل و زمان و مکان سفر به ابزار متعددی برای شب‌مانی در طبیعت نیاز دارد. در اینجا به برخی از ضروری‌ترین لوازمی که برای یک شب‌مانی به‌یادماندنی در طبیعت به آن‌ها نیاز خواهید داشت پرداخته‌ایم. شک نکنید که این فهرست باید کامل‌تر شود که بتوانید با خیال راحت چنین سفری را تجربه کنید.

صفحه 77
به‌رنگ چهار فصل
تابه‌حال شده رنگ مد روز را بپوشید، اما احساس کنید چیزی اشتباه است، انگار آن رنگ برای شما مناسب نباشد؟ درحالی‌که برخی دیگر از رنگ‌ها آن‌قدر برازنده‌تان است که از همیشه بهتر به نظر می‌رسید؛ حتی اگر لباسی ساده پوشیده باشید.
اگر این‌طور است، باید تجزیه‌وتحلیل رنگ فصول را یاد بگیرید و با رنگ افراد و این که کدام رنگ‌ها به چه‌کسی می‌آید آشنا شوید.

صفحه 88
فصل گرم بازی‌ها
شاید یکی از بزرگ‌ترین حسرت‌های دوستداران بازی عرضه عناوین بزرگ در فصل پاییز باشد؛ بیشتر ناشران نامدار ترجیح می‌دهند بازی‌های بزرگ خود را در ماه‌های اکتبر و نوامبر عرضه کنند که به‌لطف کریسمس و سال نو استقبال از آن‌ها به بیشترین میزان ممکن برسد. این موضوع حسابی اوقات گیمرهای وطنی را تلخ می‌کند؛ مخصوصا اینکه اکتبر و نوامبر به‌تقویم ما فصل امتحانات است و بسیاری مجبور می‌شوند بازی‌های محبوب خود را دیرتر تجربه کنند. با این اوصاف، خوشبختانه هنوز هم سازندگانی هستند که عناوین خود را در فصل تابستان عرضه کنند که حداقل بتوانیم در این دوره سه‌ماهه بازی‌های جذابی را تجربه کنیم. در ادامه با هفت بازی بزرگی آشنا می‌شویم که در فصل تابستان عرضه شده‌اند و می‌توانید در آخرین روزهای فصل گرما آن‌ها را تجربه کنید.