مجلۀ سبک زندگی  انار

انار، شمارۀ‌ 9 / آبان 1396، /

صاحب‌امتیاز: موسسه‌ی فرهنگی و هنری «کوزه‌ی نقش و نگار»
اعضای هیئت‌مدیره: سیدحمیدرضا خلیل‌پور، انوشه آقایی، پریا آقایی
مدیرمسئول: پریا آقایی
سردبیر: محمدجواد ترابی
دبیرتحریریه: فرید عطارزاده
تحریریه: فرنوش ارس‌خانی، زینب ارسطو، امیر بهاری، ریحانه جولایی، نسرین خسروشاهی، سحر سرمست، سپیده شعرباف، کسری کریمی‌طار، فاطمه مهدی‌پور، یاسر نوروزی
گفت‌و‌گو ویژه: هانیه درویش
ویراستار و نمونه‌خوان: محسن فرهمند
طراح و صفحه‌آرا: علی گنجوی
عکاس: فربد جعفرپور
دبیر چندرسانه‌ای: مهدی دزیانی
با سپاس از انتشارات به‌نگار
عکس جلد: فربد جعفرپور

برگشت به ليست

صفحه4
من دنيز،‌ 15ساله، قهرمان دارت جهان
دنیز، دختر 15 ساله ایرانی قهرمان دارت جهان شد. دنیز، نه اولین دختر ایرانی است و نه آخرین آن كه توجه جهانیان را معطوف به خود می‌كند. چهره شاخص زنان ایرانی، بسیار پربسامدتر از هر زن دیگری در منطقه جهانی شده. حتی زنانی كه در كشورهای ثروتمند منطقه زندگی می‌كنند، با محدودیت‌هایی مشابه و چه بسا کمتر، هیچگاه نتوانستند به رغم رفاه و امكاناتی كه در اختیار دارند به چهره‌ای جهانی بدل شوند. نه اشتباه نكنید این جا از ژن و خون نمی‌خواهم بگویم؛ نمی‌گویم ما فقط خوبیم كه این گزاره از پای‌بست ویران است؛ حرف من از فرهنگی است كه در وجود ایرانی‌ها نهادینه شده. زنان و مردان ایرانی میلی ابدی به بهترین شدن دارند..

صفحه 8
شهرت با كار و كاسبي فرق دارد گفت و كو با آذرخش فراهاني
«آذرخش فراهانی تنها پسر خانواده‌ی فراهانی است و همچون خانواده‌اش طریقت هنر را پیش گرفته است. او سال‌هاست در عرصه‌ی موسیقی و نقاشی فعالیت می‌کند،‌ اما آثارش در این دو زمینه اخیرا در معرض دید عموم قرار گرفته است. او سعی می‌کند در مسیر هنر شخصیتی مستقل از خانواده‌اش داشته باشد و حتی در پاره‌ای موارد دوست دارد او را به‌واسطه‌ی هنر و شخصیتش بشناسند و نه خانواده‌اش. آذرخش فراهانی، ۳۶ساله، یکی از هنرمندانی است که سعی می‌کند در محدوده‌ی مشخصی حرکت کند و از کلیشه‌های مرسوم فاصله بگیرد؛ شاید برای همین است که آثارش و حتی نوع بازی‌اش در سینما با خلاقیت و نوآوری تلفیق شده است.

صفحه 13:
منوي فرهنگي

۱. سینمای جهان
Beguiled
(شیفته) سوفیا کاپولا،‌ فرزند کارگردان مشهور سینما، فرانسیس فورد کاپولاست. پسرعموی او نیکلاس کیج نیز میان بازیگران آمریکایی معروف است؛ البته طبیعتا همیشه فرزندان سینماگران و هنرمندان بزرگ به راه والدین خود نمی‌روند و چندان هم موفق نیستند، اما سوفیا کاپولا از این قاعده مستثناست؛ شیر طلایی ونیز را برای فیلم «یک جایی» گرفته و حال هم که «شیفته» را ساخته است..

صفحه16:
سينماي جهان سايبر پانك احيا مي‌شود
سایبرپانک به زیرشاخه‌ای از ژانر علمی‌تخیلی گفته می‌شود که تمرکز آن روی فناوری پیشرفته، ربات‌ها، روابط در عصر فناوری و بخش مخرب آن‌ است. در دنیای سینما و حتی بازی، آثار سایبرپانک نورپردازی و معماری مخصوص خود را دارند و معمولا کلیت این آثار بیشتر از جنبه‌ی اکشن روی بحران شخصیت و معماها تمرکز می‌کنند. تقریبا بیشتر دوستداران سایبرپانک معتقدند فیلم «بلید رانر»، ساخته‌ی ریدلی اسکات، بهترین نماینده‌ی این ژانر در دنیای ادبیات و سرگرمی است. این فیلمی از رمانی از فلیپ. کی. دیک، نویسنده‌ی فقید آمریکایی، اقتباس‌ شده است و دنیایی را به تصویر می‌کشد که در آن ربات‌های انسان‌نما به خطری بزرگ برای بشر تبدیل شده‌اند؛ همین موضوع دلیل تاسیس گروه پلیس ویژه‌ای، به‌نام واحد بلید رانر، است. بااینکه بلید رانر یکی از مشهورترین فیلم‌های تاریخ سینماست، 3۵ سال طول کشید دنباله‌ای برای آن ساخته شود. خوشبختانه دنباله‌ی ساخته‌شده برای این فیلم، در عین وفاداربودن به روح فیلم نخست، داستان جذابی دارد..

صفحه 23:
ترند: اين جين‌هاي دهه شصتي
ین روزها ترندی‌بودن یا استفاده‌کردن از محصولات ترندی خودش یک ترند است؛ یعنی یک‌جور آدم را ترغیب می‌کند که هر کسی، بی‌آنکه خودش بداند، دوست دارد یک ترندی محسوب شود. جالب اینجاست که برای ترندی‌بودن هیچ لازم نیست روی مد باشیم! انگار روی مُد بودن دیگر آن‌قدرها هم طرفدار ندارد و جایش را به ترند و متعلقاتش داده است

صفحه 28:
پاييز به سلامت؛ مبارزه با جولان ويروس‌ها با رمز ميوه‌هاي پاييزي
پادشاه فصل‌ها از راه رسید و چهره‌ی طبیعت را هزاررنگ کرد. اگر فصل شلیل و گیلاس تمام شد، درعوض انگور و انار بازار میوه را چشم‌نواز کرده‌اند. هوا که سرد می‌شود بدن به ویتامین بیشتری نیاز پیدا می‌کند که سربازهای بدن آماده‌تر از بدن دفاع کنند و برای جولان ویروس‌ها در منطقه‌ی حفاظتی‌شان مجالی نباشد.

صفحه 32
1+4 دليل براياينكه گوشي را در جيب‌تان نگذاريد
آسیبی برای دی‌ان‌اِی
تلفن‌همراه و البته تبلت و رایانه درعین‌حال که جزو ملزومات روزمره هستند، اما می‌توانند برای سلامتی خطرساز باشند. محققان می‌گویند امواج الکترومغناطیسی که از این ابزارها ساطع می‌شود برای سلامتی مضر است و عاملی برای بروز تغییراتی در دی‌ان‌اِی محسوب می‌شوند؛ البته محققان معتقدند این خطرات برای افرادی که همیشه تلفن‌همراه را بسیار نزدیک خود، مثلا در جیب‌شان، نگه می‌دارند به‌مراتب بیشتر است..

صفحه 37
حركات جايگزين دراز و نشست به توصيه سهيل اكبري
شکم از چهار عضله‌ی بزرگ تشکیل شده است؛ عضله‌ی راست شکمی در جلوی شکم قرار دارد؛ عضلات مایل خارجی نیز در دوطرف عضلات راست شکمی قرار گرفته‌اند و وظیفه‌ی چرخاندن تنه را برعهده دارند؛ عضلات مایل داخلی در دوطرف و در قسمت عمیق‌تر و عضلات عرضی شکم هم زیر عضلات راست شکم قرار دارند و اندام‌های داخلی شکم را حمایت می‌کنند. هیچ شکمی تخت نمی‌شود، مگر اینکه این عضلات تقویت شوند، اما اگر تصور می‌کنید حتما باید درازونشست بروید، سخت در اشتباه‌اید؛ چون حرکات جایگزین به‌مراتب موثرتر و راحت‌تر هستند. سهیل اکبری، کارشناس تربیت‌بدنی و مربی بدنساز عالی آکادمی ملی المپیک، چند تمرین جایگزین درازونشست را معرفی می‌کند..

صفحه40
راز خوش پوشي خانم بازيگر تحليلي براستايل پوشيده و جذاب نيكي مظفري
در سال‌های اخیر به‌لطف فرش‌قرمزهای متفاوتی که برای رونمایی فیلم‌ها و افتتاحیه‌ی جشنواره‌ها برگزار می‌شود، بازیگران را می‌توان با پوشش‌های بسیار متفاوتی دید؛ تا جایی که گاهی در طی برگزاری تنها چند برنامه می‌توان حدس زد هر بازیگر چه سلیقه‌ای در نوع پوشش خود دارد و دست‌آخر هم این خوش‌سلیقه‌ها هستند که سبک‌وسیاق پوش‌شان را در ذهن و دل طرفداران به‌خوبی جا می‌اندازند... در میان فهرست خیلی‌ها خانم نیکی مظفری، بازیگر و فرزند بازیگر پیشکسوت، مجید مظفری، در صدر قرار دارد. با هم برخی انواع لباس‌هایش را در رویدادهای مختلف تماشا می‌کنیم.

صفحه 44
پاييز متفاوت بانگ‌هاي متفاوت؛‌ پيشنهادهايي با تم زرشكي
اگر برای روزهای درس و دانشگاه دنبال کیفی متفاوت می‌گردید، دیگر رنگ‌های خنثی و تیره‌ای مانند سیاه و طوسی و سرمه‌ای را کنار بگذارید و با مد امسال پیش بروید؛ حتی اگر تیپ ساده‌ای هم داشته باشید، کوله‌پشتی زرشکی می‌تواند به‌اندازه‌ی کافی شما را متفاوت نشان دهد.

صفحه 47
سرزمين عجايب؛‌سفر بزرگترين جزيره خليج فارس
نان هر منطقه‌ نشانی از فرهنگ غذایی آنجا را نیز با خود دارد. عطر و طعم نان هر جا متفاوت و خاص همان شهر است و شاید به‌همین دلیل، بسیاری از کسانی که مهاجرت می‌کنند در میان خوراکی‌های شهر خود بیش از هر چیز دلتنگ نان می‌شوند؛ اما هنگامی‌که بحث از نان مخصوص جزیره‌ی قشم می‌شود موضوع خاص‌تر نیز می‌شود؛ «نان تمشی» نان مخصوص این جزیره است که بسیار نازک پخته می‌شود؛.

صفحه52
گشت و گذار در مصر باستان؛ جدیدترین نسخه‌ی بازی «کیش آدمکش»
مجموعه‌ی «کیش آدمکش» همیشه روی حوادث مهم تاریخی تمرکز کرده و در هر نسخه به یک برهه‌ی تاریخی مهم پرداخته است. سازندگان این مجموعه همواره سعی کرده‌اند با قرار داستان خیالی خود در دل حوادث واقعی و ارتباط آن با مهم‌ترین شخصیت‌های تاریخ جهان، قصه‌ای هیجان‌انگیز را تعریف کنند؛ این موضوعی است که درمورد نسخه‌ی جدید هم صدق می‌کند. این بازی قرار است داستان اولین عضو فرقه‌ی آدمکش‌ها را تعریف کند؛ داستان فردی به‌نام «بایک» که در یکی از حساس‌ترین دوره‌های تاریخی مصر باید ماموریتی خطیر را به انجام برساند. قرار است «کیش (یک) آدمکش: ریشه‌ها» داستان چگونگی تاسیس گروه «آدمکش‌ها»، دلایل نبرد همیشگی آن با فرقه‌ی «تمپلارها» و اهداف اصلی دو گروه را مشخص کند. از منظر داستانی و تایم‌لاین این بازی نخستین شماره‌ی تاریخ «فرقه‌ی آدمکش» محسوب می‌شود

صفحه 57
سفرنامه کرواسی؛ روایت سوم «مازی» از گشت وگذار در زاگرب
روز دوم گشت‌وگذار در زاگرب با نوشیدن قهوه کرواتی شروع شد. کروات‌ها معتقدند با وجود قهوه‌های مرغوب، باریستاهای حرفه‌ای و مکان‌های محلی دنج، به کافه‌های زنجیره‌ای، مانند استارباکس، نیازی ندارند؛ چون در نظر آن‌ها وجود این برندهای عمدتا آمریکایی، تهدیدی برای فرهنگ اصیل کافه‌نشینی محلی است. فضای نوشیدن قهوه در کرواسی، مانند فضای نوشیدن چای در ایران، محیطی برای ایجاد صمیمیت، دورهم‌نشینی‌های بی‌آلایش و گپ‌و‌گفت به حساب می‌آید.