مجلۀ سبک زندگی  انار

انار، شمارۀ‌ 11/ دی 1396، /

انار، شماره‌ی یازده/ دی 1396
ماهنامه‌ی الکترونیکی کوزه- انار
اپلیکیشن کوزه
صاحب‌امتیاز: موسسه‌ی فرهنگی و هنری «کوزه‌ نقش و نگار»
اعضای هیئت‌مدیره: سیدحمیدرضا خلیل‌پور، انوشه آقایی، پریا آقایی
مدیرمسئول و سردبیر: پریا آقایی
دبیرتحریریه: المیرا حصارکی
نظارت هنری: مقداد ساداتی
تحریریه:  شرمین نادری، امیر صدری، پریچهر باقری،  لیدا  صدر، بهنام مظاهری، سام بهشتی، فریور خراباتی، مهتاب خسروشاهی، یاسمن طلوعی، فاطمه عرب زاده، زینب ارسطو، سهیل اکبری
طراح و صفحه‌آرا: علی گنجوی
عکاس: فربد جعفرپور، فاطمه حسنوند
دبیر چندرسانه‌ای: مهدی دزیانی
با سپاس از مسعود کیمیایی، حمید رضا آذرنگ، طاها پارسا، صبا صمیمی، سجاد افشاریان، سعید زارعی، سینا دادخواه، پویا نیک جو، دانش اقباشاوی، علی مسعودی نیا
عکس جلد: فربد جعفرپور

ویدیو ها برگشت به ليست

صفحه 4
خداحافظي پادشاه

می‌گویند پاییز پادشاه فصل‌ها است. فصل هزار و یک رنگ. درختانی که برگ‌هایش هر کدام یک رنگ است، از ارغوانی بگیرید تا نارنجی و زرد. فصل باران‌های تند و قرار‌های عاشقانه!  می‌گویند آدم‌ها در پاییز حال‌شان خوب است، کوتاه شدن روزها را جشن می‌گیرند و در بلندای شب‌های پاییزی کنار هم می‌نشینند و معاشرت می‌کنند.  می‌گویند آدم‌ها در پاییز عاشق می‌شوند، قصه‌های عاشقانه‌شان را جشن می‌گیرند و به برکت حضور  پادشاه فصل‌ها، داستان‌های‌ خود را روایت می‌کنند.

 

صفحه5
جشن تمام شدن پاییز

عطر گلپر و انارِ شب یلدا، عطر دیگری دارد؛عطر دورهمی، عطر خنده و شادی و عطر بیت‌های حافظ که دل دل می‌زنی تا جوابت را سرراست و شیرین بدهد. دل‌دل می‌زنی که فالت، فال باشد؛ حافظ، حافظ اسرار است و منتظری تا در بلندترین شب سال، جوابت را در گوشت نجوا کند و لبخند به لب بنشاند. آجیل‌ها حتی اگر چندتای‌شان تلخ یا شور باشند، نادیده می‌گیری چون طعم کنارهم بودن دارند. هندوانه، حتی اگر طعم هندوانه‌های تابستان را ندهد، دلت را خنک می‌کند که زمستان، بعد برفش، دل به بهار داده و روشنی در راه است.  یلدا از سال‌های دورِ دور یکی از رسم‌های مهم ما ایرانی‌ها و بهانه‌ای برای دورهمی بوده است. اما از این‌ها که بگذریم، هر خوراکی‌ این سفره رنگین، ویژگی‌های فراوانی دارد که در بخش اول مطلب با ویژگی آجیل‌ها و در بخش بعدی با ویژگی سه میوه خاص شب یلدا آشنا می‌شویم.

صفحه 8

دکتر ماهی، تـو ماهـی!

لغزش تند و ظریف بچه‌ ماهی‌ها و موجودات آبزی را با هر بار موج زدن آب و عقب کشیدن موج و خالی شدن زیر پای‌تان حس می‌کنید. لغزشی خاص که حسی توام با مورمور شدن و قلقلک را در بدن ایجاد می‌کند. خیلی وقت‌ها سریع پا پس می‌کشید تا این حس، تمام شود. حالا با تجربه این حس، اگر قرار باشد نوع خاصی از ماهی به نام گاراروفا، در تعداد زیاد، دور پاهای‌تان حلقه بزنند و پوست‌تان را بخورند، چه حسی خواهید داشت؟ از این دیدگاه، وضعیت چندش‌آور و ترسناک است. اما اگر بدانید ماجرا، قصه نوعی درمان و بازسازی خاص است؛ چه نظری دارید؟ بگذارید همه ماجرا را همین‌جا نگوییم و سر فرصت درباره ماهی درمانی با هم صحبت کنیم.

 

صفحه11:

سرتُ بدزد رفیق

آخرین ساخته مسعود کیمیایی این روزها روی پرده سینما است. فیلمی که از همان دوران پیش‌تولید تا زمان اکران در جشنواره با حاشیه‌های عجیب و فراوانی روبرو بود. از داستانی که روی خط باریک قرمز حرکت می‌کند بگیرید تا حاشیه‌هایی که در زمان نمایش فیلم در سی و پنجمین دوره جشنواره فیلم فجر برایش پیش آمد؛ بحث و جدل‌های تهیه‌کننده و کارگردان که در نشست خبری بالا گرفت و... حالا فیلم به نمایش درآمده است و عجیب این‌که با استقبال خوبی هم از سوی مخاطبان روبرو شده است.

 

صفحه14:

مسعود کیمیایی از دیروز تا امروز

مسعود کیمیایی هفتم مرداد سال ۱۳۲۰ در خیابان چراغ‌برق یا چراغ‌گاز در کوچه سراج‌الملک متولد شد. خیابان ری، کوچه دردار، آصف‌الدوله، سقاباشی، عین‌الدوله و خیابان بهار محله‌هايي است كه او در آن‌ها زندگي كرده است. خودش می‌گوید: «آن جوانی را که با خون خودش نوشت یا مرگ یا مصدق، من با چشم خودم دیدم.» در کودکی همسایه دیوار به دیوار فرامزر قریبیان بود. دیپلم متوسطه را از دبیرستان بدر گرفت. (همان‌جایی که دوستان فیلم «ضیافت» از آن فارغ‌التحصیل می‌شوند) و دیگر هرگز سراغ درس و دانشگاه نرفت. پاتوقش «سینما مایاک» بود در همان خیابان ری. پدرش گاراژدار بود و علاقه به ماشین از همین‌جا در ذهنش شکل گرفت.

 

صفحه 17:

پوآروی منزوی

13 غریبه. قطاری لوکس به مقصد اروپا. قتلی مرموز و کارآگاهی بلژیکی. اگر به خواندن قصه‌های کارآگاهی آگاتا کریستی در نوجوانی اعتیاد داشتید، قطعا با همین چند کلمه یادتان می‌آید که آخرین ساخته‌ی کنت برانا بر اساس کدام یک از رمان‌های جنایی‌نویس معروف ساخته شده است. «قتل در قطار سریع‌السیر شرق» یکی از محبوب‌ترین قصه‌های کریستی با محوریت شخصیت دوست‌داشتنی، هرکول پوآرو است که یک بار دیگر با گروه بازیگران استثنایی دستمایه‌ی اقتباس سینمایی قرار گرفته است.

 

صفحه21:

هوا را از من بگير كافه را نه

پیش‌تر‌ها نویسنده‌ها بیشتر وقت‌شان را در کافه‌ها می‌گذراندند. کافه‌هایی که بخشی از هویت‌ آن‌ها بود، همان‌جا عاشق می‌شدند، معاشرت می‌کردند و قصه می‌نوشتند. یک گوشه امن دنج برای فرار از خستگی‌های دنیا. حالا قرار است یک به یک با این کافه‌ها خاطره‌بازی کنیم، اما دایره‌مان را محدود به یک یا دو نسل گذشته نکرده‌ایم. قرار است نسل جدید را هم با این بازی همراه کنیم. سینا دادخواه نویسنده جوانی که می‌گوید پاتوق مشخص و همیشگی ندارد! اما از خاطره‌های سال‌های قبلش برای ما می‌گوید و کافه‌نشینی‌های دوست‌داشتنی‌اش.

 

صفحه 23:

پاییـــز، منــو تــو خــواب خــودت حبــس کن

مهدی یراحی که تا امروز یکی از طلایه داران پاپ غمگین ایرانی بوده، حالا یکی دو سالی است که سعی می کند از آن ناله های کشدار و غلوآمیز فاصله بگیرد و از صدای توانمندش در فـــــرم هــــای دیگر موسیقی هم بهره ببرد، قطعه‌ای با نام پاییز را به تازگی تولید کرده که بدون حرف پیش نشان می دهد این خواننده در تغییر فاز آهنگ‌هایش تا حد زیادی موفق عمل کرده و توانسته ترکیب خوبی از صدای ایرانی پسندش با فرم مدرنی از موسیقی پاپ بسازد. قطعه « پاییز» بدون شک می‌تواند همدم خوبی برای ساعات تنهایی تان باشد.

 

صفحه 25:

راوی قصه های نسل بعد

بیش از ده سال است که فعالیت خود را در موسیقی ایران آغاز کرده اند و تا امروز دو آلبوم رسمی به بازار فرستاده‌اند، دنگ شو در سال‌های اخیر دستخوش تغییرات زیادی بوده، از آمد و رفت خواننده‌های گروه گرفته تا  سبک و سیاق موسیقی‌شان که به ویژه در آخرین آلبوم آن‌ها، «مدونای» به چشم می‌آید. دنگ‌شویی‌ها آغازگر راهی بودند که بعدها گروه‌ها و هنرمندان زیاد دیگری ادامه دهنده همین راه شدند تا اصطلاحی جدید در موسیقی ایران با نام موسیقی تلفیقی بر سر زبان‌ها بیافتد. اصطلاحی که آنقدر در مورد گروه‌های زیادی به کار برده شد تا گروه‌های قدیمی‌تر مجبور شدند خود را از این برچسب جدا کنند. در این گفت وگو پای صحبت‌های طاها پارسا؛ موسس، نوازنده و خواننده و صبا صمیمی؛ نوازنده سازهای کوبه‌ای نشستیم تا از چند و چون ماجرای دنگ‌شو در این سال‌ها بیشتر بدانیم. ضمن اینکه در این گفت وگو گوشه‌ای از تمرینات این گروه را هم به تصویر کشیده ایم.

 

صفحه 26:

روي خط خيال

پلاتو‌های تمرین تئاتر همیشه پر هستند از اتفاق‌های دوست‌داشتنی. در همین پلاتو چراغ‌های مسیر نمایشی که قرار است روی صحنه نمایش برود یک به یک روشن می‌شود و خواندن گزارش تمرینش شبیه رساندن جواب‌ها قبل از امتحان است. لذت شیرینی که مزه‌اش با دیدن عکس‌ها زیر دندان می‌ماند و با تماشای نمایش روی صحنه کامل می‌شود. ۱۱ شب، پلاتویی حوالی خیابان‌ ۱۶ آذر که میزبان تیم «شرقی غمگین» است. نمایشی که قرار است سوم دی‌ماه به کارگردانی سعید زارعی و با بازی سجاد افشاریان و هومن شاهی در سالن «شهرزاد» اجرا شود.

به پلاتو تمرین که می‌رسید سکوت اولین و آخرین چیزی است که باید همیشه در نظر داشته باشید. مهم نیست اول تمرین برسید یا آخر، باید آرام بروید و یک گوشه‌ بنشینید تا زمان تنفس اعلام شود، آن زمان است که نوبت به شما می‌رسد و زمان عکاسی فراهم می‌شود. سجاد افشاریان و هومن شاهی در حال تمرین یکی از حساس‌ترین صحنه‌های نمایش هستند و سعید زارعی روی صندلی کارگردانی محو تماشای بازی آن‌ها شده است. حالا صحنه از چه قرار است؛ «هومن و سجاد در حال کلنجار رفتن با هم هستند، باید فیلمی را دوبله کنند و تنها وسیله‌ای که در اختیار آن‌ها قرار دارد یک رادیو است که باید پشت آن بروند و ادا در بیاورند. صحنه‌ای پر از بازی‌ها و اتفاق‌های ناب.»

 

صفحه 32:

تلفيق مدرنيته و سنت

در این سال‌ها اوکراین تلاش کرده خودش را در سطح جهانی مطرح کند. برای رسیدن به این جایگاه از عرصه‌های بسیاری کمک گرفته است. جایگاهی که بسیاری از کشور‌ها به دنبال رسیدنش هستند؛ راهی برای مطرح شدن در عرصه‌های جهانی. آن‌ هم نه با تکنولوژی و جریان‌های روزمره امروزی، بلکه با تکیه بر سنت‌ها و ترکیب و تلفیق آن‌ها با مدرنیته. اکراین کشوری با فرهنگ غنی و پیشینه‌ای است که به سالیان دور می‌رسد. تمدنی که از سال‌های دور شکل گرفته و مهم‌ترین المان در این فرهنگ، لباس است. لباس‌های خوش‌آب و رنگی که امروز برای هر فرد خوش‌ سلیقه‌ای دلبری می‌کند و دوست دارد حداقل یکی از آن‌ها را در کمدش داشته باشد. لباس‌های سنتی اکراین با نام «ویشی‌وانکا» شناخته می‌شوند. لباس‌هایی پر از طرح و رنگ و سوزن‌دوزی‌های ریز و زیبا. حالا اکراین در جهت حفظ فرهنگ و رشد سنت‌هایش از طراحان کشور درخواست کرده تا این لباس‌ها را با یک اتفاق امروزی همراه کنند. لباس‌هایی که برای نسل جدید جذاب است و آن‌ها با انتخاب این لباس بخشی از فرهنگ خود را زنده نگه می‌دارند.

 

صفحه 36:

تلقين هم براي خودش درمان موثري است

روز به روز مدرن‌تر می‌شویم و مرزهای علم را درمی‌نوردیم، روز به روز بیشتر می‌دانیم و بیشتر کشف می کنیم و بیشتر پیش می‌رویم و بیشتر چیزهای جدید ابداع می کنیم و می‌سازیم، اما جالب است که هر چه پیش می‌رویم دریچه‌های بیشتری به رویمان باز می‌شود و ناشناخته‌های بیشتری پیش روی‌مان قرار می گیرد و سوالات مان بیشتر و بیشتر می‌شود. این شاید رمز و راز عظمت هستی و پایان ناپذیری مرزهای ابدی - ازلی آن است.

پزشکی از علوم قدیمه‌ای است که حالا با سرعتی باورنکردنی پیش می‌رود و اتفاقاتی در آن رخ می‌دهد که تنها چند سال قبل باورش بسیار سخت بود، همین چند روز پیش بود که یکی از مطرح‌ترین دانشمندان حال حاضر جهان ادعا کرد که دانش بشر به حدی رسیده است که متولدین سی یا چهل سال بعد شاید حتی بتوانند تا هزار سال عمر کنند.

 

صفحه44:

آبادان يك شهر نيست

راستش به عقیده‌ی من در این زمانه‌ی وفور گوشی‌های هوشمند و موتورهای جستجو، اینکه کسی بخواهد درباره‌ی آبادان یا هر شهر دیگری مطلبی بنویسد کار بیهوده‌ای است اما اینکه خودم از نوشتن درباره‌ی آبادان استقبال کردم چند دلیل داشت؛ دلایلی همچون رفاقت، فیلمساز بودنم و فیلمساز آبادانی بودنم و این که آبادان زیست کرده بودم. و پذیرفتم چرا که به احتمال زیاد مسائل خاص‌تری درباره‌ی آبادان می‌دانم، حداقل در مقایسه با موتور جستجوی گوگل!

پس با فرض این نکته که مخاطب این مطلب، تاریخ و جغرافیای کلی آبادان را یا می‌داند یا نمی‌داند و می‌رود در فضای مجازی می‌یابد، تلــاش می‌کنـــم تا آن‌چـــــه را بنویـــسم که در هیچ فضای مجـــازی یافــــت نشود.

مثلا می‌خواهم از پاتوق‌های شاد و موفقی بنویسم که از زمان نوجوانی‌ام که در آبادان بودم می‌شناختم و خوشبختانه هنوز هم که گهگاهی به آبادان می‌روم همچنان پرشور در حال ادامه دادن به وظیفه‌ی شادی‌آورشان، یعنی پاتوق بودن هستند.

 

صفحه 51:

نقش و نگاره‌هاي خيال

معنای امروزی بودن را می‌توان در محصولات سنتی دیروز به درستی درک کرد. امروزی بودن در تمام زوایای زندگی این روزهای ما رسوخ کرده است. اتفاق خوشایندی که اگر در مسیر مناسبی باشد و به درستی هدایت شود به شکوفایی ویژه‌ای خواهد رسید. اولین تصویری که با شنیدن «صنایع دستی» به ذهن شما می‌آید چیست؟ کوزه‌های سفالی؟ قالیچه‌های دستی؟ عروسک‌های دست‌ساز محلی؟ اگر این تنها تصویرهای ذهنی شما است باید یک تجدید نظر اساسی داشته باشید؛ مرزهای صنایع دستی امروز آن‌قدر گسترده شده است که کمتر وسیله‌ای را می‌توان پیدا کرد که در این دسته‌بندی قرار نگیرد. از بشقاب‌های سرامیکی دست‌ساز که با تلفیقی از نقش و نگار‌های امروزی وارد کوره‌های آجرپزی می‌شوند و در فروشگاه‌ها روی هم چیده می‌شوند تا بند عینک‌های دست‌ساز، جواهرات و قالی‌های حروف فارسی جای گل و نقشینه‌های سنتی را گرفته‌اند. صنایع دستی امروز رنگ تازه‌ای را به خودش گرفته و در مسیر خوبی افتاده است

 

ویدیوهای این شماره