مجلۀ سبک زندگی  انار

انار، شمارۀ‌ چهارده/ فروردين1397 ، /

انار، شماره‌ی چهارده/ فروردین 1397

ماهنامه‌ی الکترونیکی کوزه- انار

اپلیکیشن کوزه

صاحب‌امتیاز: موسسه‌ی فرهنگی و هنری «کوزه‌ نقش و نگار»

اعضای هیئت‌مدیره: سیدحمیدرضا خلیل‌پور، انوشه آقایی، پریا آقایی

مدیرمسئول و سردبیر: پریا آقایی

دبیرتحریریه: المیرا حصارکی

نظارت هنری: مقداد ساداتی

تحریریه:  شرمین نادری، امیر صدری، پریچهر باقری، دیبا داوودی، لیدا  صدر، بهنام مظاهری، سام بهشتی، فریور خراباتی، مهتاب خسروشاهی، نازنین رزم آهنگ، بابک نصیرآبادی، سوسن سیرجانی، یاسمن طلوعی، سارا کنعانی، سهیل اکبری

طراح و صفحه‌آرا: علی گنجوی

عکاس: فربد جعفرپور، فاطمه حسنوند

 فیلمبردار: نورالدین علی تاج الدین

تدوین: شاهین سپهری

با سپاس از: پوپک عظیم پور، سجاد افشاریان، بهرام دبیری، همایـون ارشادی، مهراب قـاسم خــانی، بابــک ریاحی پور، محمد حسن شهسواری، کـاوه میـر عباسی، احسان کـرمی، پویــا نیکجو، بهاره زارع، آریان امیرخان و کـافـه آپ آرتـمان

عکس جلد: فاطمه حسنوند

ویدیو ها برگشت به ليست

صفحه 5: به وقت بوی بهارنارنج و بنفشه های رنگی
 اگر هزار سال پیش بود و هنوز کسی ترتیب فصل‌‌ها  را نچیده بود ، گالیله گردش زمین را به سختی اثبات نکرده و هزار و یک پدیده علمی دیگر کشف نشده بود؛ می‌گفتیم مردم در این وقت از  سال جادو می‌شوند! روح جادو در زندگی آن‌ها نفوذ می‌کند و با سِحر به کار می‌افتند، با تمام تلخی‌ها به یکدیگر لبخند می‌زنند و عاشقی می‌کنند. جادوی زندگی راهش را پیدا می‌کند و شکوفه‌های بهارنارنج یک به یک سر و کله‌شان روی درخت‌ها پیدا می‌شود، انگار آسمان آبی‌تر می‌شود و شادی هر چند سخت اما یک جوری راهش را به دل مردم پیدا می‌کند و همین مردم معمولی که یک سال سخت را پشت سر گذاشتند از این جادو انرژی می‌گیرند و خود را برای نوشتن یک قصه جدید آماده می‌کنند.
صفحه9:
یک قدم مانده تا بهار
پوپک عظیم‌پور را به عنوان پژوهشگر حوزه عروسک و آیین‌ها می‌شناسند، او سال‌هاست در دپارتمان عروسکی دانشکده هنر‌های نمایشی و موسیقی دانشگاه تهران تدریس می‌کرده و عضو هیات علمی این دانشگاه است. زندگی او با دنیای عروسک‌ها گره خورده است. از همان دوران تحصیل، عروسک‌های آیینی و سنتی توجهش را به خود جلب کردند و به همین خاطر رساله دوره کارشناسی او جمع‌آوری واژگان و اصطلاحاتی در حوزه نمایش‌های عروسکی آیینی و سنتی ایرانی بوده است.
صفحه 16: فصلی با بوی کاغذرنگی
شاید بیراه نباشد اگر بگوییم فصل بهار مهمترین فصل در موسیقی ایران بوده و هست. فصلی که همه خوانندگان ایرانی برایش سر و دست می شکنند تا حداقل یک قطعه هم که شده در این فصل منتشر کنند. اگر نگاهی به تاریخچه موسیقی ایران بیاندازید حتما متوجه می شوید که اغلب خواننده‌ها در طول دوران کاری اش حداقل چند قطعه به مناسبت عید نوروز یا بهار منتشر کرده. در این شماره قصد داریم چند قطعه معروف و نوستالوژیک این فصل را معرفی کنیم.
صفحه 18:
در هوای رویا
هر بهار تصمیم می‌گیریم عادت‌های بد، خاطرات تلخ، سختی‌های نامطبوع و هرآنچه را که رد دوست نداشتن دارد از خودمان دور کنیم. تصمیم می‌گیریم زیباتر باشیم. مصمم‌تر. با اراده و حیرت انگیزتر. تصمیم می‌گیریم تن به اشتباهات تکراری‌مان ندهیم، آدم‌های دورو و بد دل را از زندگی‌مان بیرون کنیم و به عشق فرصت جولان دادن بدهیم. هر بهار مای سیاه سابق می‌میریم و به مای روشن امیدوار امکان حیات می‌دهیم.
صفحه 20:
نوستالژی بازی در عید
اشتباه نکنید این یک مطلب در ستایش شکم‌چرانی است؛ قرار است برای شما از لذت‌بخش‌ترین کار دنیا در تعطیلات نوروز حرف بزنیم و از شما می‌خواهیم که این جمله تکراری، بی‌مزه و اعصاب خردکن «من رژیم دارم» را فراموش کنید. جمله‌ای که رفتار‌هایی را به دنبال خواهد داشت که طبیعتا صاحب‌خانه را ناراحت می‌کند. تصور کنید میزبان با کلی زحمت شیرینی‌های خانگی تهیه‌ کرده باشد و با عشق سینی را جلوی شما بگیرد، وقتی این جمله را می‌شنود طبیعتا تمام انرژی که گذاشته با همین جمله تمام می‌شود. از یک طرف عید زمان تعطیلی است و بعد از آن کلی فرصت و زمان برای سوزاندن کالری‌های اضافی دارید. پس با خیال راحت، روزهای کودکی‌تان را بغل کنید و یک نوستالژی بازی خوب به راه بیندازید.
صفحه 22:
استایل های بهارانه
گاهی باید دل را به دریا بزنید و ترکیب‌های ساده را امتحان کنید. ترکیب‌هایی که ممکن است در نگاه اول وقتی کنار هم قرار می‌گیرند خیلی به دل شما ننشینند. اما فراموش نکنید، سادگی در اغلب موارد می‌تواند درخشش خاصی را برای شما فراهم کند.
صفحه 27:
دلبری های تهران
شرمین نادری علاوه بر قصه، عاشق زمان و تاریخ است، شاید در یک جهان موازی شرمین نادری یک دانشمند عجیب و غریبی باشد که ماشین زمان را کشف کرده باشد و توانایی رفت و آمد به زمان‌های مختلف را به وجود بیاورد. بارها و بارها در قصه‌ها و گفت‌و‌گوهای بلند و کوتاهش گفته است که به اندازه تمام کتاب‌هایی که خوانده است زندگی کرده است و حالا شاید بیشتر از هزار سال عمر کرده باشد و ممکن است به همین دلیل باشد که این‌قدر قصه در مورد تاریخ می‌داند.
صفحه 28:
تهران بهاری من
عید که می‌شود، آدم ها که از شهر می‌روند و صدای موتورسیکلت‌ها که خاموش می‌شود شهر ما دیدنی است، بوی بهار دارد وشکوفه‌های سفید آلبالو و سیب. من این روزها را با هیچ روز دیگری عوض نمی‌کنم برای گشتن در پس کوچه‌های شهر، اگر راه افتادی، فقط اگر راه افتادی بدان که داری می‌روی عاشق شهر خودت شوی.

صفحه 34: جزوه پرسش و پاسخ نوروزی
برای اینکه امسال در مراسم دید و بازدید نوروزی(کاش حداقل این بازدیدش نبود!) در امان باشید، توصیه می‌کنم که یک جزوه پرسش و پاسخ‌های متداول شبیه همین چیزهایی که در سایت‌ها می‌گذارند تا آنها را بخوانیم و دیگر با خیال راحت جواب‌مان را ندهند، تهیه کنید.این جزوه می‌تواند به صورت فایل پی‌دی‌اف در گروه‌های تلگرامی خانوادگی بین عکس‌های صبح بخیر با آب پرتقال گذاشته شود تا حداقل مهمان‌های گرامی سوال دیگری دارند بپرسند و وقت شما و خودشان را نگیرند!
صفحه 36:
پیشنهادهایی از جنس انار
بابک ریاحی‌پور روزهای پرکاری را پشت‌سر می‌گذارد اما دیدن انیمیشن، فیلم و سریال را از دست نمی‌دهد. «انیمیشن زیاد نگاه می‌کنم و آخرین انیمیشینی که تماشا کردم و خیلی دوست داشتم «ریک و مورتی» بود که فضای علمی-تخیلی داشت. یک انیمیشن دیگر به اسم «بریکل بری» هم هست که دیدنش را پیشنهاد می‌دهم. سریال هم زیاد دیده‌ام و سری جدید «استریک بک» را هم دوست داشتم. این سریال داستان یک سرباز و از نیروهای ویژه ارتش را روایت می‌کند که برای ماموریتی به نیروی مخفی ارتش فراخوانده شد. اگر بخواهم فیلم هم معرفی کنم، یکی از فیلم‌هایی که همیشه با دیدنش تحت تاثیر قرار می‌گیرم «بازگشته» به کارگردانی الخاندرو گونسالس اینیاریتو است. اخیرا هم فیلم «مرگ استالین» را تماشا کردم که بسیار تلخ بود.»

 

ویدیوهای این شماره