مجلۀ سبک زندگی  انار

انار، شمارۀ‌ پانزده/ اردیبهشت 1397، /

انار، شماره‌ی پانزده/ اردیبهشت 1397

ماهنامه‌ی الکترونیکی کوزه- انار

اپلیکیشن کوزه

صاحب‌امتیاز: موسسه‌ی فرهنگی و هنری «کوزه‌ نقش و نگار»

اعضای هیئت‌مدیره: سیدحمیدرضا خلیل‌پور، انوشه آقایی، پریا آقایی

مدیرمسئول و سردبیر: پریا آقایی

دبیرتحریریه: المیرا حصارکی

نظارت هنری: مقداد ساداتی

تحریریه:  شرمین نادری، امیر صدری، پریچهر باقری، دیبا داوودی، لیدا  صدر، بهنام مظاهری، سام بهشتی، فریور خراباتی، مهتاب خسروشاهی، محمد طالبیان، بابک نصیرآبادی، سوسن سیرجانی، یاسمن طلوعی، سارا کنعانی، سهیل اکبری، سمیرا پهلوانی

طراح و صفحه‌آرا: علی گنجوی

عکاس: فربد جعفرپور، فاطمه حسنوند

 فیلمبردار: نورالدین علی تاج الدین

تدوین: شاهین سپهری

با سپاس از: مونا فرجاد، مهران احمدی، مزدک میرعابدینی، بابک دیده ور، علی مسعودی نیا، مریم محجوب،   پردیس تیاتر شهرزاد، روابط عمومی باغ موزه قصر، کافه لقانطه، سارا اسکویی، شراره داوودی، احسان غلامی

عکس جلد: فاطمه حسنوند

ویدیو ها برگشت به ليست

صفحه5: مونا فرجاد
به بهانه نمایش «شیرهای خان‌بابا سلطنه»

نمایش «شیر‌های خان‌بابا سلطنه» بیشتر از
۱۰۰ اجرا روی صحنه رفته است و آن‌قدر میزان اقبال عمومی از این نمایش زیاد بوده که این‌طور به نظر می‌رسد که تا اواخر اردیبشهت‌ماه همچنان روی صحنه بماند. نمایش را بهانه کردیم تا گپی با مونا فرجاد بزنیم. بازیگری که از یک خانواده هنری برخاسته است و جایگاه خود را به عنوان یک هنرمند ثبت کرده. مونا فرجاد در این گفت‌و‌گو از لذت هم‌بازی شدن با گلاب آدینه برای‌مان گفت و اینکه چقدر از او یاد گرفته است. از سختی کار در تیاتر گفت و تفاوتش با مدیوم‌های دیگر. در کنارش از کافه‌نشینی‌های دلپذیر در بهار گفت و گو کردیم و روح ماجراجویی ای که به دنبال طعم‌های مختلف در کافه‌های متفاوت پیدا می شود. پیشنهاد ویژه این شماره تماشای این گفت‌و‌گو است.
صفحه 6: در پیچ و خم ساخت یک فیلم
همه آن‌چه که باید از حاشیه‌های «مصادره» بدانید

شروع ماجرا
پس از دوماه و نیم تلاش گروه نویسندگان بلاخره در اواسط مهر ماه سال 96 فیلم مصادره در لوکیشینی در کشور ارمنستان کلید خورد. همچنین در این زمان از گریم های جالب بازیگران این فیلم رونمایی شد.از همان روزهای ابتدایی شکل گیری فیلم، خبر از انتشار «مصادره» در جشنواره فجر به میان می آمد و روابط عمومی فیلم هر چند روز یک عکس از فیلم در فضاهای مجازی منتشر می کرد. عکس هایی که حاکی از فضای قبل از انقلاب در فیلم بود
صفحه 8:
دورنمای یک ذهن پیچیده
گفت و گو با مهران احمدی

مهران احمدی به واسطه نقش های پر رنگی که در این سال ها داشته حالا از چهره های شناحته شده در سینما و تلویزیون است.او از آن دست سینماگرانی است که سال ها برای رسیدن به جایگاهی که اکنون در آن قرار گرفته، زحمت کشیده است. احمدی سینما را به طور جدی از سال 85 در کنار عبدالرضا کاهانی شروع کرد و از همان تجربه های نخست، در کنار بازیگری به برنامه ریزی و دستیاری کارگردان هم پرداخت. او سال مهران احمدی به واسطه نقش های پر رنگی که در این سال ها داشته حالا از چهره های شناحته شده در سینما و تلویزیون است.او از آن دست سینماگرانی است که سال ها برای رسیدن به جایگاهی که اکنون در آن قرار گرفته، زحمت کشیده است.احمدی سینما را به طور جدی از سال 85 در کنار عبدالرضا کاهانی شروع کرد و از همان تجربه های نخست، در کنار بازیگری به برنامه ریزی و دستیاری کارگردان هم پرداخت. او سال گذشته و زمانی که 43 سالگی را پشت سر می گذاشت، برای اولین بار کارگردانی سینما را تجربه کرد. «مصادره» به عنوان اولین ساخته مهران احمدی در جشنواره سی و ششم فجر مورد توجه قرار گرفت و با اتمام جشنواره به لیست اکران نوروزی راه پیدا کرد. صحبت های او پس از تجربه کارگردانی خواندنی است.
صفحه11:
مصادره یک فیلم بزرگ است
مصاحبه با مزدک میرعابدینی بازیگر فیلم «مصادره»
می‌گوید خجالتی است و شاید هم به همین دلیل کمتر دیده شده. مزدک میرعابدینی بازیگری را با فیلم «آنجا» به کارگردانی عبدالرضا کاهانی آغاز کرده است. او در رشته‌ی موسیقی و سینما تحصیل کرده و حضور در کارگاه آموزشی داستین هافمن را هم تجربه کرده است. میرعابدینی علاوه بر ساخت فیلم‌های کوتاه، نویسندگی فیلم‌های «آنجا» و «خواب است پروانه» را هم در کارنامه‌اش دارد. او در فیلم‌های «همه چیز برای فروش»، «اکباتان»، «مردی که اسب شد» و «بدرود بغداد» هم به عنوان بازیگر حضور داشته است.
صفحه 14:
مُد با طعم شیرین عشق
در حاشیه فیلم «رشته خیال»
چهار سال پیش «پل تامس اندرسن» بیمار شد. به گفته‌ی خودش «بیماری جدی نبود ولی در حد مسمومیت غذایی هم نبود.» و او چاره‌ای نداشت جز آنکه مدتی را استراحت کند و در این دوران همسرش «مایا رودولف» از او مراقبت می‌کرد. در همین روزها بود که ایده‌ی فیلم «رشته‌ی خیال» شکل گرفت. یک قصه‌ی عاشقانه‌ی نامتعارف که در دهه‌ی ۵۰ در لندن اتفاق می‌افتد.
صفحه 17:
یادت هست؟
نویسندگان زن ادبیات تاثیرگذار جهان
«نوشتن در مورد زنان ادبیات بهانه نمی خواهد، فقط کافی است سرمان را بگردانیم  و نگاهی به لیستی بیندازیم و  متوجه شویم که کنار تمام روایت های دوست داشتنی نام یک زن خورده است. با انتشار هر مطلب در مورد زنان نویسنده این نکته برای مان یادآوری می شود که طی سده های گذشته چه بر سرِ... اما فارغ از هرگونه جهت گیری های ایدئولوژیک  و مناسبت ها چیزی را در گوش آدم زمزمه می‌کنند؛ انگار که با فرا رسیدن‌شان از ما بپرسند: «یادت هست؟»
صفحه19: چهارراه شهر فرنگ
پیشنهادهای  انار برای سینما، تیاتر، موسیقی و کتاب
یکی از جذاب‌ترین آدم‌های سینمای ایران علیرضا داوودنژاد است. کارگردانی خلاق و بی‌قرار و کاملا بومی که هرازگاهی با فیلم‌هایش تماشاگران را شوکه می‌کند. «فِراری» آخرین ساخته این کارگردان البته بسیار دیر اکران شد و به نوعی در محاق قرار گرفت. اما در ترافیک فیلم‌هایی که از تبلیغات فراوان و سانس‌های متعدد بهره می‌برند، این تجربه داوودنژاد را از دست ندهید. فیلمی گرم با بازی محسن تنابنده که داستان گره خوردن سرنوشت یک راننده تاکسی به یک دختر جوان را روایت می‌کند. فیلم‌های داوودنژاد همیشه بی‌ادا و تر و تمیز هستند و این یکی هم از همین قاعده پیروی می‌کند. شاید «فراری» بهترین فیلم او نباشد اما قطعا در زمره فیلم‌های خوب اوست.
صفحه22: به همین سادگی
دنیایی از رنگ و طرح
بهار که می‌شود رنگ وارد زندگی شما خواهد شد. دنیای شما با آمدن بهار با تغییرات زیادی روبرو می‌شود و شما می‌مانید و رنگ‌هایی که شما را به یک مهمانی دعوت می‌کنند. یک مهمانی از رنگ و نور و اتفاق‌هایی که اغلب دوست داشتنی و خوش هستند. دست شما در بهار برای پوشیدن لباس باز است. هر روز می‌توانید یک رنگ و سبک متفاوت را انتخاب کنید و از خنکای بهار لذت ببرید. اما گاهی اوقات با سبک‌هایی روبرو می‌شویم که بالذات رنگ و طرح در آن‌ها دیده می‌شود و نیازی به ابتکار و خلاقیت زیادی ندارید.
صفحه 27:
ساعت را به عقب برگردانید
ده راهکار برای پاکسازی بدن بعد از تعطیلات نوروز
رنگ رخسار خبر می‌دهد که تعطیلات خوش گذشته. کمی اضافه وزن، باز شدن رنگ پوست، اعصاب آرام، سرحالی و سرزندگی همگی نشان می‌دهد که نوروز خوبی را پشت سر گذاشته‌اید. اما، اما، همه ویژگی‌ها باید سرجای‌شان بمانند جز آن چند کیلو اضافه وزنی که وبال گردن شده‌اند. شلوارها کمی تنگ شده‌اند؛ دکمه دوم و سوم بلوز به سختی بسته می‌شوند؛ آستین مانتوها کمی تنگ‌ شده‌اند و خلاصه اینکه هرچه قبل از عید دویدیم تا عید خوش‌تیپ باشیم، تعطیلات نقش برآب کرد. اما نگران نباشید؛ کمی که سبک زندگی خوشگذرانه را تغییر دهیم، وضعیت به حالت عادی برمی‌گردد.
صفحه 31:پوست اتو نمی خواهد اگر
...
هفت راهکار برای اینکه همراه با رژیم، پوست‌تان زیبا بماند
خیلی دردتان می‌آید اگر الان بگوییم که پوست اغلب آدم‌هایی که دائما چاق و لاغر می‌شوند و یا از چاقی ناگهانی به لاغری می‌رسند؛ شبیه به پوست جمع شده بادکنک بعد از خالی شدن باد آن است!؟ باید دردتان بگیرد تا یادتان بماند همان‌طور که می‌خواهید اندام‌تان را زیبا کنید، باید به تغییرات پوست دقت کنید تا بعد از کاهش وزن، شیارهای عمیق و پوست شل بدن‌، آزارتان ندهد. نگران نباشید! عادت داریم اول بترسانیم‌تان و بعد هم راهکارهای خوب پیش‌پای‌تان بگذاریم. با رعایت این هشت توصیه، پوست‌تان با آسیب بسیار کمتری تحلولات را تحمل خواهد کرد.
صفحه 34: اعتیاد مدرنی که نوجوانان را افسرده می کند
روابط بیشتر و شادی کمتر
در آمریکا از سال
۱۹۹۱ همه ساله و در یک هفته مشخص پرسشنامه‌ای در اختیار دانش‌آموزان مقاطع مختلف تحصیلی قرار می‌گیرد که دانش‌آموزان انتخاب شده برای پر کردن تصادفی فرم‌ها باید پرسشنامه را زیرنظر معلمان و مسئولان مدرسه پر کنند، این پرسش نامه‌ها به اصطلاح پرسش نامه «خوشبختی» نامیده می‌شود و قرار است میزان سلامت افراد و حس رضایت و احساس خوشبختی آن‌ها را ارزیابی کند. شاید جالب‌ترین نکته به دست آمده از این تحقیقات در سال‌های اخیر این موضوع است که از سال ۲۰۱۲ به بعد دانش‌آموزان هر پایه تحصیلی نسبت به دانش‌آموزان همان پایه در سال قبل احساس رضایت کمتر از زندگی و احساس خوشحالی و خوشبختی کمتری دارند. اما چرا این گونه است؟ مگر از سال ۲۰۱۲ به بعد چه اتفاقی افتاده است؟
صفحه 37:
یک عمارت و هزار و یک قصه
گشت و گذار اردیبهشتی در باغ موزه قصر
تهران شهر عجیبی است؛ شهری که هم دوستش داریم و هم نداریم. از ترافیک‌های وقت و بی وقتش خسته می‌شویم، چشم روی ساختمان‌های بدقواره‌اش می‌بندیم. اما از سوی دیگر عاشق داستان‌هایش هستیم. قصه‌هایی که قدمت‌شان به چند صد سال پیش باز می‌گردد و معمولا در این داستان‌ها پای یک ساختمان قدیمی در میان است. ساختمان‌هایی که تنها هویت ماندگار این شهر هستند و باید راهی برای ماندگار بودن‌شان پیدا کرد.
صفحه 42:
غرق در افسانه های شرقی
راهنمــای کوچکــی برای سفــر به چیــن
اگر به تاریخ و فرهنگ شرق دور علاقمند هستید و آمادگی نشستن  در یک پرواز طولانی را دارید، بدون شک سفر به چین می‌تواند بهترین گزینه برای شما باشد که در هر لحظه از آن شاهد شگفتی‌های بی‌نظیری خواهید بود. سرزمینی پهناور و به همان اندازه عمیق، که جسورانه مسیر پر تجربه‌ای را در دل تاریخ سپری کرده است. و در حال حاضر به سرعت در مسیر پیشرفت قدم برمی‌دارد.
صفحه45:
در حال و هوای رنگ
انتخاب بهترین رنگ در فضای داخلی
این روزها خیلی از شما به دنبال راهی برای تغییر فضای داخلی در خانه‌ هستید. اما اغلب دچار چندگانگی می‌شوید و با دیدن وسایل تازه و رنگ به رنگ گیج می‌شوید و نمی‌توانید انتخاب درستی داشته باشید. کار شما را ساده کردیم. قرار است در این شماره و شماره‌های آینده تمام اجزای یک خانه مدرن را به تفکیک رنگ و اندازه بررسی کنیم. رنگ و طرح‌های مناسب را تفسیر کنیم و تنها انتخاب نهایی را بر عهده شما بگذاریم.
صفحه 49: بازی با یک روز کامل
پیشنهادهایی برای تجربه بازی‌ ویدئویی در بازه‌های زمانی مختلف
برای سال‌ها تفکراتی اشتباه سعی در انتقال این موضوع داشتند که بازی‌های ویدئویی برای سلامت شما مضر هستند اما حالا مدت زیادی از انتشار نتایج تحقیقاتی گذشته که نشان می‌دهند نه تنها اختصاص زمان مناسب به بازی‌های ویدئویی تاثیری منفی ندارد بلکه روی مسائلی همچون تمرکز، افزایش هوش، دقت چشم‌ها و رابطه عملکرد و دستورات ذهنی تاثیر بسیار مثبتی دارد. ما با همین رویکرد به سراغ بازی‌های ویدئویی رفته و فهرست پیشنهادی را آماده کرده‌ایم که می‌تواند تمامی لحظات یک روز کامل را با بازی‌های ویدئویی همراه کرده و نهایتا راندمان شما را بهبود دهد.
صفحه52: کالری سوزی در سه صوت
چرا اسپینینگ به ورزش محبوب خانم‌ها تبدیل شده است؟
1. جاگیری: اولین نکته برای آنکه بتوانید ورزش را به‌خوبی انجام دهید، جاگیری مناسب روی زین دوچرخه است. این دوچرخه‌ها هم مانند دوچرخه معمولی قابلیت اندازه کردن زین متناسب با قدتان را دارند. بنابراین بهترین شرایط از نظر نشستن را انتخاب کنید. سپس چند بار رکاب بزنید تا ببینید وضعیت نشستن شما مناسب است یا نه؟ زین دوچرخه باید به شکلی تنظیم شود که هنگام رکاب زدن پاها به‌راحتی تا شده و از سوی دیگر دست‌ها به آسانی به دسته دوچرخه رسیده و مسلط باشند.
صفحه 57: سیاوش
داستان کوتاهی از شرمین نادری
توی مدرسه، دم ظهر، وقتی ساندویچ‌های بدمزه‌مان را سق می‌زدیم، یک نفس درباره‌ی عشق می‌گفتیم
.

یکی‌مان عاشق پسردایی‌اش بود، آن یکی یک دوست پسر عجیبی داشت که سالی یک بار هم همدیگر را نمی‌دیدند ولی عاشق هم بودند و برای هم نامه‌های طویل و پر از گل و قلب می‌نوشتند، یکی دیگرمان هم عاشق یک هنرپیشه بود و برایش غزل‌های قشنگی می‌گفت و به آدرس یک جای نامعلومی پست می‌کرد، یکی دیگرمان هم بود که همه عاشقش بودند، از بس چشمش سیاه و قشنگ بود، اما خودش عاشق هیچ‌کس نبود، می‌گفت پسرها بدند، این را توی یک کتابی خوانده بود و اسم کتاب یادش نبود و وقتی می‌گفت همه‌مان آه می‌کشیدیم، بعد می‌ماندم من که نه تنها عاشق هیچ‌کس نبودم، بلکه کسی هم عاشق من نبود .

 

ویدیوهای این شماره