مجلۀ سبک زندگی  انار

انار، شمارۀ‌ بیستم/ مهر 1397، /

انار؛ ماهنامۀ‌ سبک زندگی اپلیکیشن کوزه

 شمارۀ‌ بیستم- مهر 1397

سردبیر: پریا آقایی

دبیر تحریریه وآتلیه: فاطمه حسنوند

گرافیک و صفحه‌آرایی: فاطمه قنائی

تدوین: نسیم آزاد/ محمد‌حسین داستان

ویراستار: مینا محمدیان

زیبایی و مدلینگ: سارا حق‌گو

ادب و هنر: مسیح مستوفی/ نسیم چراغلو

با سپاس از همکاری: رضا عابدینـی، آیت کاظـمی

مریم حسنـوند، مریـم محبــوب، بهروز افتخاری

هلیا محمـدی، شكیبا حبیبی‌تنها، یاسـمن قربانی مصطفی پرویـن، احسـان کرمی، تینـا پاکــروان

احمدرضا شجاعی، محمدصادق زرجویان و کافه تیوان

ویدیو ها برگشت به ليست

صفحه 5:آشپزی، راز پخت یک استیک خوشمزه لعنتی!
یکی از غذاها با طبخ به‌ظاهر ساده، اما درعین‌حال پیچیده و سخت «استیک» است. این غذای نام‌آشنا و خوشمزه که در کسری از ثانیه از بشقابمان محو می‌شود، دستور پخت مخصوص به خود را دارد؛ در غیر این صورت هرگز به این لذیذی که ما از آن یاد می‌کنیم، نخواهد شد.

خرسندیم که از این شماره با «بهروز افتخاری»، سرآشپز معروف که یک پایش پایتخت است و پای دیگرش در آشپزخانۀ رستوران‌های دیگر شهرهای ایران، همراه شده‌ایم تا راز مگوی طبخ این غذاهای جذاب را یک‌طوری درِگوشی به ما بگوید که همه ببینیم و بشنویم.

صفحه6: زیبایی، ماسک ضدپیری
با بالارفتن سن و کاهش تولید کلاژن در بدن، پوست به‌ویژه پوست صورت، دچار چین‌وچروک می‌شود و این اتفاق روی لطافت، طراوت و زیبایی آن تأثیر منفی می‌گذارد. با این تأثیرات منفی، خانم‌ها بیشتر در گیرودارند و از آن رنج می‌برند.در این شماره، به راه‌حلی معجزه‌آسا و طبیعی برای درمان آکنه، روشن‌شدن پوست و ازبین‌رفتن چین‌وچروک صورت می‌پردازیم

صفحه7: سلامت، علل ریزش مو و رویش مو
پوست سر ۱۰۰ تا ۱۵۰ هزار تار مو دارد که روزانه ۵۰ تا ۱۰۰ تار از آن‌ها در مرحلۀ‌ استراحت مو می‌ریزند. البته جای نگرانی نیست، چون این ریزش مو طبیعی است و حتماً هنگام دوش‌گرفتن و برس‌زدن مو، شاهد آن بوده‌اید. مشکل زمانی آغاز می‌شود که موهای ریخته‌شده، بیشتر از موهای رویش‌یافته باشد و فرد کاهش حجم موهایش را حس کند. کسانی که دچار ریزش مو هستند، اغلب رنج زیادی می‌کشند که توأم با احساس ناامنی، ترس و همچنین ازدست‌دادن اعتمادبه‌نفس است. در این شماره به علل ریزش مو و راه‌های درمان آن می‎‌پردازیم.

صفحه 10: گاراژ،جاده در تصرف عشاق خودروهای اسپورت تقویت شده
سرعت و هیجان همیشه برای عده‌ای بسیار جذاب و جزئی از سرگرمی‌های پرمخاطب در دنیاست. عده‌ای اتومبیل‌های جدید و به‌روز به‌همراه آخرین و پیشرفته‌ترین آپشن‌ها را دوست دارند. عده‌ای دیگر اما طرفدار سرسخت اتومبیل‌های كلاسیك و قدیمی‌اند.

برای تمام این طرفداران همیشه همایش‌ها، تورها و حتی بازسازی و تهیۀ قطعات جذاب بوده و برنامه‌هایی از این قبیل را دنبال می‌كنند.

صفحه 12: جهانگردی سفر از کجا آغازمی شود
سفرکردن همیشه یک تصمیم یک‌باره، کولۀ کوچک و سبک بستن، یک دست لباس و یک کلاه، کفش راحت و کیسۀ خواب، بدون مقصد و هیچهایک‌کردن نیست.

سفرکردن حتی همیشه بلیط‌گرفتن، چک‌کردن سایت‌ها و آژانس‌های هوایی و زمینی، رزرو هتل، چک‌کردن آب‌وهوا، چمدان‌بستن، قفل‌کردن در خانه و راهی‌شدن از مبدأ به مقصد نیست.

 گاهی می‌توان با یک‌جا نشستن و خیره‌شدن به آسمان یا برگ زردشده‌ای در حال سقوط، پرنده‌ای سرخوش بر روی درخت در اول صبح، خورشیدی که در حال غروب است یا پیرمردی که کنار خیابان ایستاده و پاهایش خسته‌تر و کندتر از سرعت اتومبیل‌های در حال گذر است، در یک دنیای موازی سفر کرد. هر نوع سفری که قصدش را داشته باشیم مستلزم خواستن، عشق و علاقه و قدرت جداشدن و کندن از مبدأ است، از جایی که در آن ایستاده‌ایم و فکر می‌کنیم که به آنجا تعلق داریم. سفرکردن به ما یاد می‌دهد ما به هیچ‌کجا تعلق نداریم، باید دل به جاده سپرد و با باد همسفر شد، حتی بی‌مقصد، بی‌چمدان...

صفحه 15:مد روز، شال و روسری اشارپ
«اِشارپ»، نام برند شال و روسری دو جوان لیسانسیۀ طراحی پارچه، به نام‌های شكیبا حبیبی‌تنها و یاسمن قربانی است که بعد از اتمام دوران تحصیلی و پیرو دغدغۀ پرداختن به كاری كه مرتبط با زمینۀ تحصیلی‌شان باشد، آن را راه انداخته‌اند.

صفحه 17:ویترین پاییزه، زنانه

صفحه 18:ویترین پاییزه، مردانه

صفحه 19: روی خط داغ شهرت، محمد معتمدی و اولین کنسرت خیابانی
سرانجام قرعۀ برگزاری نخستین کنسرت خیابانی به نام محمد معتمدی افتاد تا راهی که کلنگ اولیه‌اش را همایون شجریان زده بود، با اولین رهروش به رسمیت شناخته شود. هرچند حالا تعداد اهالی موسیقی که ادعا می‌کنند آن‌ها اولین بار پیشنهاد، درخواست یا طرح اجرای کنسرت خیابانی را ارائه کرده‌اند، روزافزون است!

به هر حال، بوستان آب‌وآتش تهران روز جمعه، نهم شهریور، محل اجرای ارکستر سازهای ملی به خوانندگی محمد معتمدی نام گرفت و شبی به‌یاد‌ماندنی برای پایتخت ایران رقم خورد. شبی که هزاران تماشاگر این کنسرت، با آغاز تصنیف «ای ایران» به‌پا ایستادند و یکصدا بندبه‌بند تصنیف را تا برسد به خالِ آسمان، همخوانی کردند.

صفحه 20:تاپ تن، بهترین تصنیف های همایون شجریان
انتشار آلبوم «ایران من»، بهترین بهانه بود تا در آستانۀ پاییز، سری به آرشیو صدای ماندگار همایون شجریان بزنیم و آثارش را دوره کنیم تا با گلچین چند تصنیف یا قطعۀ آوازی، مهر را به مخملِ صدایش سر کنیم. خوشبختانه، در میان آثاری که به خوانندگی او در دست هست، آنقدر تعداد قطعه‌های خوب و خواستنی بالاست که می‌شود چند تاپ‌تن از آن‌ها ساخت. «انار» به مقتضای ماه و فصل، این ده قطعۀ نوازشگر را برگزید. تا نظر شما چه باشد، که به شمارۀ پیامک اختصاصی ما (3000465465) پیامک کنید.

صفحه 21:رو جلدی، گفتگو با مهراب قاسم خانی

صفحه 22: با مشاهیر متولد مهرماه

صفحه 23: سینما، بازگشت لبخند به صورت پرویز پرستویی
پاییز که می‌شود زردها و نارنجی‌ها حالمان را خوب می‌کند. اگر بهانه‌ای هم دستمان باشد برای لبخند که چه بهتر.

برای گذراندن این پاییز چه اهل فیلم و سینما باشید، چه نباشید قطعاً نام «پرویز پرستویی» را شنیده‌اید و به‌خوبی او را می‌شناسید. شنیدن نام‌های «لیلی با من است»، «کتـــاب قانون»، «مارمولک»، «عزیزم من کوک نیستم»، «مومیایی3» و «مرد عوضی» کافی است برای اینکه فکر کنیم و این سؤال برایمان به وجود بیاید که چه اتفاقی می‌افتد که همان‌طور که با نقش رضا در فیلم «مارمولک» خندیدیم، با مرد «زیر تیغ» اشک ریختیم؟ مگر نه اینکه هر دوی این نقش‌ها را یک نفر ایفا کرده‌بود؟

خبر خوب اینکه این پاییز قرار است بعد از پانزده سال با پرویز پرستویی همراه شویم، اما باز هم با لبخند.

صفحه 24:سینما، حامد بهداد، از بوتیک تا سد معبربا مارلون براندو
سال‌ها جشنواره‌ها او را ندیدند، با اینكه مخاطبین سینما دوستش داشتند و همیشه منتظر بودند تا به نقش‌آفرینی‌اش جایزه‌اى تعلق بگیرد و هرچه این جوان سینما سنش بالاتر رفت، نسبت به جایزه‌ها بى‌تفاوت‌تر شد.

حامد بهداد در نقش‌هاى بسیارى دیده شده و هربار به‌نحوى خوش درخشیده است. گاهى نقش یك عراقى را بازى كرده است. گاهى عصبى بوده، گاهى ساختارشكن، گاهى مغموم و گاهى هم عاشق‌پیشه.

صفحه 26: تئاتر، نمایش "صدردرصد" و ستاره های ستودنی اش
زنی جوان که به دلایل نامعلوم ویلچرنشین است، نمایشنامهای را مینویسد و به بهانۀ تمرین و روخوانی، بازیگری حرفهای را استخدام میکند؛ اما او نیتی دیگر دارد و تصمیم دارد حقایقی را بازگو کند.

این شروع یک قصه است و هر قصه پایانی دارد؛ اما «صد درصد» قصه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ای است که مارکس لید، نویسندهاش، تصمیم گرفته تا شما را در انتهای آن همراه با نور و رنگ، با دو پایان متفاوت روبهرو کند.

نمایش «صد درصد» به کارگردانی مرتضی اسماعیل کاشی و ترجمۀ وحید رهبانی پس از اجراهای موفق سال گذشتهاش، از شهریور امسال نیز در سالن شهرزاد به اجرا درآمد و با بازی ستودنی ستاره پسیانی و هوتن شکیبا همچنان به اجرای خود ادامه میدهد.

نوع بازی ستاره پسیانی در نقش لیندا، ناخودآگاه بیننده را به یاد مادربزرگ او، زندهیاد جمیله شیخی میاندازد؛ به همان اندازه محکم، مصمم و مسلط. او برای ایفای این نقش، برندۀ تندیس بهترین بازیگر زن از سیوششمین جشنوارۀ بینالمللی تئاتر فجر شد.

هوتن شکیبا هم دیپلم افتخار بهترین بازیگر مرد این جشنواره را دریافت کرد.

صفحه 27:سریال، پیکی بلایندرز، گانگسترهای انگلیسی
پیکی بلایندرز (Peaky Blinders) یک درام تاریخی/ جنایی محصول شبکۀ بی‌بی‌سی است، یکی از سریال‌های خوش‌‌ساخت و جذاب، با بازی‌‌های درخشان، جلوه‌‌های بصری و فیلمبرداری خاص، خط داستانی شگفت‌انگیز و پرسرعت، اما از نوع بریتانی‌‌اش.

بریتانیایی‌ها نه‌تنها بر اساس سلیقۀ هالیوود و آنچه در شبکه‌‌های آمریکایی می‌گذرد فیلم نمی‌سازند، بلکه با رعایت استانداردهای انگلیسی کاری می‌کنند که سریال‌هایشان توسط آمریکایی‌ها خریداری شود.

پیکی بلاینــــدرز یکی از همین سریال‌هاست که این روزها به‌شدت مورد توجه منتقدان و سینماگران جهان قرار گرفته و موفق به کسب جایزۀ بهترین سریال درام جوایز تلویزیونی آکادمی هنر و سینمای بریتانیـــا (بفتا) در ســــــال 2018 شده است.

صفحه 29:قصه کودک، این کلاه من نیست
 

صفحه 30:روانشناسی، موفق ها چه ویژگی هایی دارند؟
به کاری که انجام می‌دهند، عشق می‌ورزند (پول نمی‌تواند دلیل این عشق باشد. موضوعی مانند کمک به انسان‌ها می‌تواند انگیزۀ خوبی برای آن‌ها باشد.)

 خیلی سخت کار و تلاش می‌کنند.

 بر روی هدفی واحد تمرکز می‌کنند و برای آن وقت می‌گذارند.

 بسیار بااراده‌اند و برای آنکه از محدودۀ امن خود خارج شوند و کارهایی را انجام دهند که تابه‌حال انجام نداده‌اند، به خود انگیزه می‌دهند.

 به ایده‌های جدید فکر می‌کنند (اینکه چه کارهای جدیدی را در زمینۀ کار مورد علاقه‌شان انجام دهند.)

 در فرصت‌های پیش‌آمده برای پیشرفت فردی خود قدم برمی‌دارند (مطالعه می‌کنند، فیلم‌های مستند مرتبط با حوزۀ کاری‌شان را تماشا می‌کنند، در کارگاه‌های مفید شرکت می‌کنند، با افراد موفق صحبت ‌می‌کنند و... .)

صفحه 31: روز واقعه، حسین، وارث آدم


 

 

 

 

 

 

ویدیوهای این شماره