مجلۀ سبک زندگی  انار

انار، شمارۀ‌ بیست‌و یکم/ آبان 1397، /

انار؛ ماهنامۀ‌ سبک زندگی اپلیکیشن کوزه

 شمارۀ‌ بیست‌و یکم- آبان 1397

سردبیر: پریا آقایی

دبیر تحریریه وآتلیه: فاطمه حسنوند

گرافیک و صفحه‌آرایی: فاطمه قنائی

تدوین: نسیم آزاد/ محمد‌حسین داستان

ویراستار: سارا مطلوب

زیبایی و مدلینگ: سارا حق‌گو

ادب و هنر: مسیح مستوفی/ نسیم چراغلو

با سپاس از همکاری: بهروز افتخاری، مریم حسنوند

مریم محبوب، حسین حاج‌بابایی، متین یاراحمدی

مصطفـی پرویـن، احمدرضا شجاعـی  و کافه تیوان

سپاس ویژه: محمدلقمانیان

برگشت به ليست

صفحه 5: چاشنی؛ چند دقیقه تا یک پیتزاچیکن‌پستوی ناب
«بهروز افتخاری»، سرآشپز شهیر شهر، که در شمارۀ گذشته نحوۀ پخت یک استیک خوشمزه را با ما در میان گذاشت، حالا و در این شماره روش پختن پیتزا چیکن‌پستو را به ما نشان می‌دهد.  این پیتزای ساده و سبک و خوشمزه از خمیر پیتزا، سس پستــو، پنیر موتزارلا و فیلۀ مرغ تهیه می‌شود و سایر مواد لازمش عبارتند از:....

صفحه 6: آینه؛ فوت‌و‌فن آرایش گربه‌ای چشم‌ها
آرایش چشم گربه‌ای یکی از محبوب‌ترین مدل‌های این دهه است که هم خانم‌ها و هم آرایشگران به آن علاقۀ‌‌ زیادی دارند. این آرایش، باعث می‌شود چشم‌هاتان درشت‌تر و زیباتر جلوه کند؛ البته کشیدن خط‌چشم گربه‌ای و به‌طورکلی آرایش گربه‌ای چشم‌ها آن‌قدرها هم ساده نیست و به همین دلیل خیلی‌هـــا از انجــامـش خودداری می‌کننــد.

صفحه 7: چکاپ؛ همه‌چیز دربارۀ جوش‌های صورت
جوشِ صورت عارضه‌ای بسیار ناراحت‌کننده است که خیلی‌ها با آن روبه‌رو می‌شوند. اگر می‌خواهید بدانید چطور می‌توان از شر جوش‌ خلاص شد، باید ابتدا دربارۀ دلیل فیزیولوژیکی پدید آمدنش اطلاعاتی داشته باشید.  جوش‌ها جراحت‌‌ها یا مشکلات پوستی کوچک ناشی از غدد چربی هستند که به‌وسیلۀ‌ میکروب‌ها آلوده و ملتهب شده و در مرحلۀ‌ بعد، ترشحات سطح آنها را پر می‌کند.

صفحه 10: تهران؛ آشنایی با عمارت عین‌الدوله
75 سال پیش در سال ۱۳۲۲، چرچیل و روزولت و استالین چهارمین کنفرانس سران کشورهای انگلیس و آمریکا و شوروی را، به منظور توافق دربارۀ چهرۀ جهان پس از جنگ جهانی دوم، به‌صورت سری در تهران برگزار کردند که بعدها به «کنفرانس تهران» معروف شد. محل اسکان سران و برگزاری این کنفرانس، منزل بصیرالدولۀ هروی یا همان عمارت عین‌الدوله بود که تا سال 1376 ناشناخته باقی ماند؛ اما در این سال این بنای متروک و ویران شناسایی شد و 20 سال پیش (1377)، در فهرست آثار ملی ایران قرار گرفت.

صفحه 12: به‌روز؛ دربارۀ برند بربری و بارانی‌هایش
«بِربری» نام یک خانۀ مد بریتانیایی است که در زمینۀ طراحی و تولید و توزیع کالاهای لوکس شامل پوشاک، اکسسوری، لوازم آرایشی، عینک آفتابی، عطر و ترکیبات معطر فعالیت می‌کند.

صفحه 14: به‌روز؛ دربارۀ برند دکتر مارتینز و کفش‌هایش
«کلاوس مارتین»، پزشک آلمانی، هنگامی که در طول جنگ جهانی دوم در ارتش آلمان خدمت می‌کرد، متوجه شد که بوت‌های نظامی طبق استانداردهای مناسب ساخته نمی‌شوند و باعث احساس ناراحتی در پا می‌شوند. به همین دلیل طراحی کفش‌های جدیدی را آغاز کرد که از چرم و کفی‌هایی با بالشتک هوا تهیه شده بود.

صفحه 16: ویترین؛ گرم، پاییزی، زنانه

صفحه 17: ویترین؛  گرم، پاییزی، مردانه

 

صفحه18: روجلدی؛ گفتگو با محمد لقمانیان، خالق عروسک لقمه
محمد لقمانیان در دوحۀ قطر به دنیا آمد اما از سه سالگی در قوچان بزرگ شد.

صفحه 19: تاپ‌تن؛ ده قطعه شنیدنی از علیرضا قربانی
انتخاب ده قطعۀ برتر از میان آثار علیرضا قربانی، یکی از سخت‌ترین کارهای جهان است! او از همان اول که قطعۀ‌ «اشتیاق» را در ارکستر ملی ایران، به آهنگسازی فرهاد فخرالدینی، روی شعر «کبوتر و آسمان» از فریدون مشیری خواند و گل کرد، تاکنون تصنیف‌ها و آوازهای بسیاری خوانده که گیرا و خواستنی‌اند.

صفحه 20: هات‌لاین؛ روی خط داغ شهرت
بی‌شک، چهرۀ جنجالی ماه گذشته حمید فرخ‌نژاد بود، بازیگری که صفحۀ اینستاگرامش پر است از نقدها، کنایه‌ها و اعتراض‌ها به شرایط اجتماعی و اقتصادی و گاهی هم سیاسی. او ماه گذشته در پاسخ به حمله‌های مختلف، از داخل و خارج، علیه خودش، جلوی دوربین نشست و جزئیاتی از زندگی شخصی‌اش را بازگو کرد: اینکه به‌خاطر ناامنی ایران، خانواده‌اش را از کشور خارج کرده؛ گرین‌کارت امریکا دارد؛ خانواده‌اش در امریکا زندگی می‌کنند؛ ماهی 10هزار دلار برای خرج زندگی‌شان می‌فرستد و... . خلاصه، اشک‌های فرخ‌نژاد را یک بار دیگر جلوی دوربین دیدیم، با این تفاوت که این بار نقش بازی نمی‌کرد و فیلم سینمایی در کار نبود.

صفحه 21: تقویم؛ مشاهیر متولد آبان

لوریس چکناواریان
احسان خواجه‌امیری
نیکی کریمی و....

صفحه 22: روی پرده؛ فیلم «سوفی و دیوانه»
«یک دختر یک روز از زندان مرخصی دارد و بیرون می‌آید که یک نفر را بکشد، اما یک نفر را از خودکشی نجات می‌دهد و شب به زندان برمی‌گردد.»این، سرراست‌ترین خلاصه از قصۀ فیلم «سوفی و دیوانه» است که آدم‌هایش در بستر آن، از خلال دست‌اندازهای زندگی به چشم‌اندازی دیگر از معنای بودن و آسمان باز می‌رسند.

صفحه 23: ستاره؛ هدی زین‌العابدین؛ صبور، عاقل، حرفه‌ای
از آگهی‌های تبلیغاتی تلویزیون به حوزۀ مدلینگ وارد شد و با عکاسان هنری همکاری کرد؛ مدتی از او خبری نشد، تا اینکه به بازیگری رو آورد و در چند فیلم و سریال (ازجمله آشپزباشی) ظاهر شد؛ ولی شهرتش را مرهون نقش‌آفرینی در سریال «سقوط یک فرشته» بود که مخاطبان او را در نقش دختری معصوم و متدین دیدند. باز مدتی از او خبری نبود، تا یکی دو سال پیش که حضورش را در سینما تثبیت کرد. درنهایت هم در جشنوارۀ 96، کاندیدای بهترین بازیگر نقش مکمل زن برای فیلم «عرق سرد» شد.

صفحه 24: ستاره؛ امیر جدیدی؛ کم‌حرف، خونسرد، جدی
با فيلمی از هومن سیدی به نام «آفريقا» برای اولین بار بر پردۀ جادويی سينما درخشید. درست يك سال بعد، با فيلم ديگری از سيدی به نام «سيزده» برندۀ ديپلم افتخار بازیگری از جشنوارۀ فجر شد. بار دیگر بعد از گذشت یک سال، با فیلم «پایان خدمت»، دومین دیپلم افتخار را با خود به خانه برد. پس از این شروع طوفانی، دیگر جای تعجب نبود که در فیلم «رخ دیوانه» این‌طور خوش بدرخشد.

صفحه 25: روی صحنه؛ نمایش «می‌سی‌سی‌سی‌پی نشسته می‌میرد»
دربارۀ نمایش
بعد از اجرای نمایش 
«می‌سی‌سی‌پی نشسته می‌میرد» و استقبال گرم مخاطبان در سال 95، که رکورد فروش تئاتر را در ایران جابه‌جا کرد، گروه بار دیگر این نمایش را روی صحنه می‌برد. این نمایش پشت صحنۀ ساخت فیلمی سینمایی است که با طنازی ظریفی از ماجرای تلخ خیانت و از آن تلخ‌تر مجازات خودسرانۀ خائنین، به شکلی هنرمندانه، پرده‌برداری می‌کند.

صفحه 26: شبکه خارجی؛ سریال «دروغ‌های کوچک بزرگ»
شاید تنها جایی که بشود ستارگانی همچون نیکول کیدمن، ریز ویترسپون، شایلی وودلی و زو کراوتیز را در کنار هم دید مراسم اهدای جوایز هنری باشد، اما این بار می‌توانیم این ابرستارگان توانمند را در یک قاب، آن هم در سریال جذاب و پرکشش «دروغ‌های کوچک بزرگ» ببینیم. این سریال به قلم دیوید کلی، با اقتباس از رمانی به همین نام، اثر لیان موریارتی و کارگردانی مارک والی، محصولی است تمام و کمال در مخالفت با خشونت علیه زنان، مخصوصاً خشونت خانگی، امری که امروزه به یکی از مهم‌ترین معضلات جوامع پیشرفته بدل شده است.

صفحه 28: بی‌بی؛ قصه «تمساح»
وقتی تخم‌ها شکسته شدند، تمساح‌های کوچک به سوی ساحل رودخانه شروع به خزیدن کردند ولی کورنلیوس ایستاده راه می‌رفت. وقتی او بزرگ‌تر و قوی‌تر شد، دیگر به‌ندرت چهار دست و پا راه می‌رفت. او چیزهایی را می‌دید که  هیچ تمساحی قبلاً ندیده بود...

صفحه 29: چامه؛ شعر «روز ناگزیر» از قیصر امین‌پور
هشتِ هشتِ هشتاد‌وشش، ناگهان آینه ترک خورد و قیصر امین‌پور آسمانی شد. حالا یازده سال از آن روز می‌گذرد، روزی که این آموزگار متعهد عشق و ادب دل به پاییز سپرد و جهان را برای همیشه با شعرهایش تنها گذاشت.

صفحه 30: منهای جسم؛  شناخت، ترک و تغییر عادت‌هایی که به زندگی سبک می‌دهند
همۀ ما می‌دانیم که هیچ‌کداممان با عادت‌های ثابت و از پیش تعیین‌شده به دنیا نیامده‌ایم و عادت‌ها را به‌صورت ژنتیکی از والدین خود به ارث نبرده‌ایم؛ بلکه این ماییم که دائماً انتخاب می‌کنیم کدام کار را انجام بدهیم و کدام را نه. تکرار این کارها عادت‌های ما را شکل می‌دهد. درواقع، همۀ عادت‌های خوب یا بد را «ما» خودمان می‌سازیم؛ بنابراین این توانایی را داریم که اگر عادتی بد است یا به پیشرفتمان کمکی نمی‌کند، آن را متوقف کنیم و تغییر بدهیم.