مجلۀ کودک و خانواده پروانه

پروانه، ماهنامۀ روانشناسی کودک و خانواده، شماره یک/ اسفند 1397، /

پروانه؛  ماهنامۀ روان‌شناسی کودک و خانوادۀ اپلیکیشن کـوزه
شمارۀ اول - اسفند 1397
سردبیران  دکتر مجید صفاری‌نیا و دکتر احمد علی‌پور
دبیر تحریریه  حامد هلاکویی
تدوین  نسیم نوری‌آزاد، محمدحسین داستان
گرافیک و صفحه‌آرایی  فاطمه قنائی
ویرایش سارا مطلوب
 با سپاس از : ترانه عطایی، مائده رادمنش، پریچهر محمدی، شیلر کیخـاونی، ارمغان دماوندیان، مهرناز صفاری‌نیا، امید علی‌پور، سیمین شاه‌زکـی، شهره تی‌تی‌دژ، سمانه حکم‌آبادی و سمیرا بیک‌محمدی

برگشت به ليست

صفحۀ 4: سخن سردبیران
که با استقبال خوبی نیز مواجه شد، اینک اولین شمارۀ پروانه را به‌همت اعضای تحریریه و نویسندگان متخصص در حوزۀ روان‌شناسی کودک تقدیم می‌کنیم. در این شماره کوشیده‌ایم به‌خصوص به تعطیلات نوروز و نقش طبیعت در رشد کودکان توجه کنیم، به این امید که رضایت علاقه‌مندان را فراهم کند.

صفحۀ 6: کودک و نوروز

از گذشته‌های دور، رسم ما ایرانی‌هاست که با تدارک‌دیدن برای عید، زمستان را بدرقه کنیم و به بهار سلام بگوییم؛ از خانه‌تکانی و خرید لباس نو گرفته، تا چیدن سفرۀ هفت‌سین. حالا می‌خواهیم چند کار کوچک به شما پیشنهاد کنیم که با سن کودکتان متناسب‌اند و می‌توانید با او در انجام آن‌ها شریک شوید تا به‌همراه هم به پیشواز سال نو بروید.

صفحۀ 9:   کودک و طبیعت

شهرنشینی برای ما ا‌نسان‌ها هرچه خوبی داشت، این بدی را هم داشت که از طبیعت جدامان کرد. به حکم جبر زندگی، کودک ما امروز مجبور است در هوای گرفتۀ چهاردیواری خانه نفس بکشد و از بازی در دل طبیعت محروم باشد. برای کودکانمان موقعیتی فراهم کنیم تا بتوانند طبیعت را لمس کنند. نگذاریم طبیعت برای آن‌ها فقط چند تصویر در دفتر نقاشی باقی بماند.

صفحۀ 13: کودک و ماهی

در آغاز هر سال، با چیدن سفرۀ هفت‌سین بهار را به خانه دعوت می‌کنیم. در کنار این سین‌ها، آنچه بیش از همه توجه کودکان را به خودش جلب می‌کند ماهی قرمزی است که در تنگ آب می‌رقصد و نماد حرکت و سرزندگی روی سفره است. آیا شما به کودکتان اجازه می‌دهید با ماهی بازی کند؟

صفحۀ 16: بشقاب کودک من

غــذا خــوردن یکی از نیازهای اساسی ما برای ادامۀ زندگی است. ما به غذاها عادت می‌کنیم و گاهی آن‌قدر سرگرم عادت‌های غذایی‌مان می‌شویم که فراموش می‌کنیم به ارزش غذایی که می‌خوریم اهمیت دهیم. به‌یاد داشته باشید که کودکان دست‌پخت ما را می‌خورند و این ماییم که مدیر آشپزخانه‌ایم و در تغذیۀ سالم یا ناسالم آن‌ها دست داریم.

صفحۀ 22:  کودک و حیوانات

اگـــــر والدیــن تــرس خودشان از حیوانات را به کودکان انتقال ندهند، معمولاً کودکان به‌خوبی می‌توانند با حیوانات ارتباط برقرار کنند و از بودن در کنار آن‌ها، چه در طبیعت و چه در خانه، لذت ببرند. اما آنچه والدین را نگران ارتباط کودک با حیوانات، به‌ویژه حیوانات خانگی، می‌کند بیمار شدن کودک از این ارتباط است.

صفحۀ 25:  کتاب چین

معرفی رمان مناسب برای کودک شما

صفحۀ 28:  فیلم چین

معرفی فیلم مناسب برای کودک شما

صفحۀ 30:  مسابقه و شانس

اعلام برنده مسابقه شماره بهمن ماه