مجلۀ کودک و خانواده پروانه

مجله کودک و خانواده پروانه، شماره نه / آبان 1398

پروانه؛  ماهنامۀ روان‌شناسی کودک و خانوادۀ اپلیکیشن کـوزه
شمارۀ نهم - آبان 1398
سردبیران : دکتر مجید صفاری‌نیا و دکتر احمد علی‌پور
دبیرتحریریه : حامد هلاکویی
تدوین : نسیم نوری‌آزاد و سیدمحمدحسین داستان
گرافیک و صفحه‌آرایی : فاطمه قنائی و سمیرا هژبری
ویرایش : ماندانا لیاقت
عکس جلد : غزل سربند
عکس و فیلم : امیرمحمد ترکی، آرش یوسفیان،  محمدحسین زبیدی و علی روزبهانی
روابط عمومی : علیرضا اصلاحی
کارشناس ارشد توسعه بازار : زهرا قنائی
 
با سپاس از همکاری
ارمغان دماوندیان، شیلرکیخاونی، پریچهر محمدی نرگس‌تنکمــانی، مهرناز صفاری‌نیا،  سمانه حکم‌آبادی،  امید علی‌پور و سمیرا بیک‌محمدی

برگشت به ليست

صفحه 4 : سخن سردبیر - آموزش در عصرجدید
خوشحالیم که نهمین شمارۀ مجلۀ پروانه پیش روی شماست. در خلال تولید این نشریه تلاش کردیم آموزه‌هایی دربارۀ افزایش مهارت‌های کودکان و نوجوانان برای رویارویی با تحولات شگفت‌انگیز هزارۀ سوم میلادی در قالب متون آموزشی ساده و کاربردی تهیه کنیم.

 

صفحه 5 : کودک و احساس - مترجم احساس کودک
احساسات در دوران نوزادی بسیار محدود است؛ اما فقط چند سال کافی است تا کودک حجم وسیعی از آن‌ها را تجربه کند. با این حال او درک نمی‌کند که چه احساسی دارد و نمی‌تواند عواطف خود را نام‌گذاری کند. 

 

صفحه 14 : همراه مدرسه - مسیر  موفقیت
دبستان برای کودکان یکی از مرحله‌های مهم زندگی است که الفبای آموزش در آن شروع می‌شود و بذر شوق به تحصیل در این دوره در دل کودکان کاشته می شود. دانش‌آموزان برای موفقیت در مسیری به نام مدرسه که خط پایان آن موفقیت تحصیلی است، به 2 راهنمای اصلی نیاز دارند: کادر مدرسه و والدین. 

 

صفحه 19 : کتاب چین - همـۀ ما شگفت‌انگیزیم
در پروانۀ شمارۀ 2 رمان «شگفتی» را برای نوجوانان معرفی کردیم. جالب است که بدانید این رمان یک نسخۀ 32 صفحه‌ای مخصوص کودکان هم دارد. «همۀ ما شگفت‌انگیزیم» از آن کتاب‌هاست که دید تازه‌ای به کودک می‌دهد و این پتانسیل را دارد که دنیایش را زیرورو کند.

 

صفحه 21 : کتاب چین - سفری در 51 سال آینده با داستانی از 47 سال گذشته
ادبیات علمی‌تخیلی می‌تواند جذاب‌ترین سبک‌ ادبیات داستانی برای گروه سنی نوجوان و جوان باشد. این ژانر ریشۀ عمیق و استخوان‌داری دارد که مبدا آن به سال 1864 و اولین شاهکار ژول ورن، یعنی «سفر به مرکز زمین» برمی‌گردد.

 

صفحه 22 : کتاب چین - ایزدان هم
در این شمارۀ پروانه می‌خواهم یکی از شاهکار‌های آسیموف را که هم از نظر خودش و هم منتقدان یکی از متفاوت‌ترین رمان‌های اوست، معرفی کنم.
ماجرای «ایزدان هم» از روز سوم اکتبر سال 2070 شروع می‌شود. از شیشه‌ای گردوخاک گرفته با برچسب «فلز تنگستن» روی میز فردریک هالامِ شیمی‌دان که حتی این شیشه مال خودش هم نیست و از صاحب قبلی دفتر روی میز به جای مانده است؛

 

صفحه 23 : فیلم چین - صفر تا صد انیمیشن بخش چهارم 
گاهی در شلوغی‌های روزمره برای سرگرمی کودکمان بهترین راه که نه؛ ولی ساده‌ترین راه آن است که انیمیشنی برای او به نمایش بگذاریم تا هم او از تماشای آن لذت ببرد و هم ما به کارهای روزانه‌مان رسیدگی کنیم. 

 

صفحه 24 : فیلم چین - فیل هوا کردن با یک پَر!
«دامبو» هم برای بزرگ‌سالان و هم برای کودکان فیلمی مناسب است. اثری از تیم برتون، کارگردان آمریکایی فانتزی‌ساز، که با فضاسازی بسیار عجیب‌غریب فیلم‌هایش شناخته می‌شود. 

 

صفحه 26 : تماشاچین - شگفت‌انگیزان روی صحنه
«شگفتی» به کارگردانی الکا هدایت و نویسندگی سپیده فلاح‌فر در مهر‌ماه جاری به مدت شش‌ شب در سالن گلستان کانون پرورش‌فکری کودکان و نوجوانان تهران روی صحنه رفت. نمایشنامۀ این تئاتر که بر اساس رمانی با همین نام به نویسندگی آر.جی.پالاسیو نوشته شده بود، با هنرمندی نوجوانانی که در آکادمی تئاتر لیو به سرپرستی حسن معجونی آموزش دیده‌اند، اجرا شد. به همین بهانه با الکا هدایت گفت‌و‌گویی داشتم که در تماشاچین با شما به اشتراک می گذارم.

 

صفحه 30 : آواچین - جادوی گو شنواز گفتوگو با سحر پورحسینی بخش چهارم
در جادوی گوش نواز که از سه شمارۀ قبل با ما همراه بودید، به گف توگو با استاد سحرپورحسینی، استاد موسیقی درحوزۀ کودک و نوجوان، پرداختیم و در این شماره به آخرین بخش آن رسیدیم. پروانه شما را به تماشای چهارمین بخش از این گفت وگو دعوت میکند.

 

صفحه 31 : دارچین - اهمیت تغذیه پیش از بارداری قسمت سوم
در تغذیۀ پیش از بارداری برخی مواد غذایی خاص را نباید مصرف کنید که 5 مورد آن‌ها را به‌طور کامل شرح می‌دهیم

 

صفحه 33 : گلچین - کودکان؛ روی موج سلامت
اگر روز سه شنبه 16 مهر ساعت 9:30 تا 11:30 شنوندۀ رادیو سلامت بوده‌اید، صدای کودکان را از مرکز طبی کودکان شنیده‌اید. حال بگذارید دیدنی‌ها را ما برایتان بگوییم. سالن شمارۀ یک از حضور غنچه‌هایی گلستان شده بود که شعار امسال ما بزرگ‌ترها برایشان «آینده را باید ساخت» است.

 

صفحه 34 : مهرچین - سه تیم و یک هدف 
«بوک‌لند» و انجمن «حامی» با همراهی «تهران دابشو» از افتتاحیه تا اختتامیۀ «بازارچۀ مهر» در کنار هم ایستادند تا به دانش‌آموزان مناطق محروم بگویند فاصله برای کسانی که در دوردست‌ها زندگی می‌کنند، معنا ندارد و به آن‌ها نزدیک‌اند و حواسشان به تحصیل آن‌ها هست و اجازه نمی‌دهند مهر را بدون مهربانی شروع کنند.

 

صفحه 35 : سخن آخر 
کودکان با یک سر و هزار چرا به‌دنبال کشف دنیای کوچک خود هستند. یکی از مسیرهای یادگیری برای کودکان سؤال کردن است.