مجلۀ ورزشی فن

مجله ورزشی فن، شماره پنجاه و سه / بیست و سه مهر 1398

سردبیر:  مهدی همدانی
دبیر تحریریه : سعیده فتحی
دبیر عکس : مجتبی صالح
فیلم‌برداری : محمدحسین زبیدی و علیرضا روزبهانی
تدوین : نسیم نوری‌آزاد و سیدمحمدحسین داستان
گرافیک و صفحه‌آرایی : فاطمه قنائی و سمیرا هژبری
ویرایش : ماندانا لیاقت
روابط عمومی :علیرضا اصلاحی

با سپاس از همکاری
فرهاد اشراقی،  آرش محمدی، نصیر مقدری، دکتر اردلان شریعت
دکترآزاده حکاک‌زاده،  امیر شمس، افسـون حضرتی، مهدی هژبری
علی تورانی، امیرحسین فرزانه و علی نصرتی

برگشت به ليست

صفحه 4 : وقت افاضه - آزادی، آزادتر از همیشه
تیم ملی فوتبال کشورمان دومین دیدارش را در چارچوب مرحلۀ اول پیکارهای انتخابی جام جهانی 2018 با یک پیروزی مقتدرانه تمام کرد و توانست 14 بار تور دروازه کامبوج را بلرزاند. بردی که شانس صعودمان را بسیار افزایش داد و خیالمان را هم از بابت تفاضل گل راحت کرد.

 

صفحه 7 : چهل تکه -وقتی زنان نقش اصلی فوتبال شدند!
پنج‌شنبه بود و 18 مهرماه، روزی که قرار بود اتفاقی تاریخی به دست زنان ایران رقم بخورد. تا دمدمه‌های صبح خواب به چشمم نمی‌آمد. باورم نمی‌شد سپیده که بزند باید برای رفتن به جایی آماده شویم که سالیان سال فقط حسرتش را خوردیم اما بالاخره روز موعود فرا رسید، روزی که ما زنان نقش اول بازی تیم ملی ایران و کامبوج بودیم.

 

صفحه 8 : چهل تکه - بردی که خیالمان را راحت می‌کند
پیروزی پرگل مقابل کامبوج و شعفی که بخاطر حضور بانوان در ورزشگاه آزادی و به‌طورکلی در فوتبال ایران حاکم شده، روحیه ملی‌پوشان کشورمان را بسیار بالا برد تا خوشحال و خندان سوار هواپیما شوند و به سوی منامه پرواز کنند. 

 

صفحه 9 : چهل تکه - هیاهوی اروپا برای جام ملت‌ها 
رقابت‌های باشگاهی طی هفتۀ جاری در اروپا و تقریباً تمام دنیا تعطیل است تا کشورها در قالب دیدارهای ملی به مصاف همدیگر بروند. دراین‌میان بیشتر نگاه‌ها به اروپا دوخته شده است. جایی‌که تیم‌های مطرح قارۀ سبز برای رسیدن به جام ملت‌های اروپا (یورو 2020) جدالی نفس‌گیر و اغلب نزدیک با همدیگر دارند

 

صفحه 10 : شانس - مسابقه جدید - با کدام مربی بحرین را شش‌تایی کردیم؟
سابقات فن همچنان در حال پیگیری است و این هفته هم برایتان یک مسابقه دیگر داریم. 

 

صفحه 12 : چهل تکه - از سیر تا پیاز رسیدن به دنیای داوری
تا همین چند سال پیش داوری در فوتبال اصلاً رشتۀ جذابی تلقی نمی‌شد؛ اما ظهور پدیده‌ای به نام علیرضا فغانی شرایط را تغییر داد و در حال حاضر ورود به عرصۀ قضاوت در مستطیل سبز خواهان بسیاری دارد. دقیقاً به همین خاطر هفته‌نامۀ فن تصمیم گـــرفت روش‌هــــای آکادمیک رسیدن به سطوح بالای داوری را برای شما به‌صورت مکتوب و تصویری عرضه کند. 

 

ضفحه 14 : نمایشگاه - حکایت تلخ آسیب‌دیدگی‌ها در چوگان
ورزش چوگان در عین جذابیت و مفرح بودن، دردسرهایی هم دارد. دردسرهای بزرگی مانند مصدومیت سوارکار و البته خود اسب! مشکلی که رفع آن به ‌وقت و گاهی پول زیادی نیاز دارد.

 

صفحه 15 : هالتر -رضازاده: مسئولان باید جواب‌گو باشند
سعید علی‌حسینی و کیانوش رستمی رقابت‌های گزینشی سوئیس را به‌خاطر دیر ثبت‌نام شدن در این مسابقات از دست دادند. بلافاصله پس از این اتفاق، کمیته ملی المپیک با نامه‌ای به فدراسیون جهانی وزنه‌برداری  درخواست شرکت این دو وزنه‌بردار در رقابت‌های گزینشی را داشت اما فدراسیون جهانی آب پاکی را روی دست سعید علی‌حسینی وزنه‌بردار دستۀ فوق‌سنگین ریخت و اعلام کرد طبق قانون، هر وزنه‌برداری که در مسابقات مرحله دوم رقابت‌های گزینشی المپیک شرکت نکند، شانس حضور در المپیک را از دست خواهد داد. 

 

صفحه 16 : آبشار - آشنایی با برندهای معتبر ورزشی
از اوایل دهۀ 80 شمسی که فوتبال و به‌طورکلی ورزش ایران به سمت حرفه‌ای‌گری قدم برداشت، برندهای خارجی فعّال در عرصه‌های مختلف ورزش هم پایشان به کشورمان باز شد. در این میان برخی از آن‌ها با استفادۀ مطلوب از بازار ایران در داخل کشور اقدام به بازگشایی نمایندگی کرده و حتی قسمتی از کارهای تولیدی خودشان را نیز همین جا انجام می‌دادند (هنوز هم انجام می‌دهند).

 

صفحه 17 : آبشار -رنسانس در والیبال ایران
والیبال اگرچه در ایران قدمتی نزدیک به یک قرن دارد اما به جرأت می‌توان گفت که دوران اوج این رشتۀ ورزشی در کشورمان حتی به 25 سال هم نمی‌رسد. از پاییز سال 77 وقتی تیم ملی جوانان ایران در مسابقات قهرمانی آسیا مدال طلا را از آن خود کرد، این باور در ذهن ورزش‌دوستان تقویت شد که می‌توان سلطه شرقی‌ها را در والیبال آسیا شکست. 

 

صفحه 19 : وسط خال - ماجرای فشنگ‌های گمشدۀ فدراسیون تیراندازی!
طی چند روز اخیر خبری منتشر شد مبنی بر‌این‌که فشنگ‌های فدراسیون تیراندازی در آلمان جا مانده‌اند، امّا واقعیت چیست؟ آیا در شرایطی که قهرمانان این رشته آن‌هم در سالی که منتهی به المپیک می‌شود همواره از کمبود فشنگ گلایه‌مند بوده‌اند، منطقی است باور کنیم که به همین سادگی خبر جاماندن چندین هزار فشنگ صحت دارد؟ 

 

صفحه 20 : وسط خال - بانوی ایرانی، ملکۀ تپانچه جهان
وب سایت کمیتۀ بین‌المللی پاراالمپیک در فاصله چند روز تا آغاز رقابت‌های قهرمانی جهان پاراتیراندازی در استرالیا به معرفی برترین ورزش‌کاران جهان در این رشته پرداخت که نام ساره جوانمردی در بین ۱۰ تیرانداز برتر جهان معرفی شده است.