مجلۀ ورزشی فن

مجله ورزشی فن، شماره پنجاه و پنج / هفت آبان 1398

سردبیر: مهدی همدانی
دبیر تحریریه: سعیده فتحی
دبیر عکس : مجتبی صالح
فیلم‌برداری : علیرضا روزبهانی
تدوین : نسیم نوری‌آزاد و سیدمحمدحسین داستان
گرافیک و صفحه‌آرایی : فاطمه قنائی و سمیرا هژبری
ویرایش : ماندانا لیاقت
روابط عمومی: علیرضا اصلاحی

با سپاس از همکاری
فرهاد اشراقی،  آرش محمدی، نصیر مقدری، دکتر اردلان شریعت
دکترآزاده حکاک‌زاده،  امیر شمس، افسـون حضرتی، مهدی هژبری
علی تورانی، امیرحسین فرزانه و علی نصرتی

برگشت به ليست

صفحه 4 : وقت افاضه - مشکلات تمام نشدنی
بازی استقلال‌ و پارس‌جنوبی برگزار شد تا یک هفتۀ دیگر از رقابت‌های لیگ برتر را پشت سر بگذاریم. مسائل فنی و اتفاقاتی که داخل مستطیل سبز رخ داد، به جای خودش محفوظ است

 

صفحه 7 : چهل تکه -  جالب به تیم ملی
تیم ملی فوتبال کشورمان روز 23 آبان در شهر بصره به مصاف عراق می‌رود. مسابقه‌ای که اگر مغلوب بحرین نشده بودیم، بدون شک هرگز اهمیت حال حاضر را پیدا نمی‌کرد؛ اما با توجه به ناکامی در منامه، حالا باید حتماً از همسایۀ غربی در خانۀ خودش امتیاز بگیریم

 

صفحه 8 : چهل تکه -  کوچولوی استقلال؛ هر روز بهتر از دیروز
استقلال شرایط بسیار خوبی پیدا کرده است. کسب 5 پیروزی متوالی در رقابت‌های لیگ برتر و جام حذفی باعث شده است اغلب هواداران این تیم روزهای تلخ آغازین فصل را از یاد ببرند. بدون شک یکی از بازیکنانی که همراه با اوج‌گیری آبی‌پوشان نمایش بسیار خوبی ارائه می‌کند، مهدی قائدی است. مهاجمی که می‌تواند در تیم ملی امید هم عصای دست حمید استیلی شود. 

 

صفحه 9 : چهل تکه - علیپور: خیلی زود ما را در صدر جدول می‌بینید
پرسپولیس در حالی مقابل شاهین بوشهر به پیروزی ارزشمند خارج از خانه دست یافت که طلسم گل نزدن علی علیپور هم شکسته شد تا خیال هواداران از این بابت راحت شود. مهاجم شمالی پرسپولیس حالا با اعتمادبه‌نفس بیشتری از موفقیت تیمش حرف می‌زند. 

 

صفحه 11 : شانس - با کدام مربی در المپیک بهترین نتایج را گرفتیم؟
در ادامۀ مسابقات فن این هفته هم مسابقه‌ای با جایزۀ نفیس داریم. به یک نفر از دوستانی که به پرسش این شماره جواب درست بدهد، کارت هدیه‌ای به ارزش 200هزار تومان اهدا خواهد شد. 

 

صفحه 13 : چهل تکه -روزهای بهاری لیگ در فصل پاییز 
در حالی‌ که با حدود یک ماه تأخیر، از فصل پاییز در ایران رونمایی شده است، لیگ برتر فوتبال روزهای بسیار خوب و بهاری‌اش را سپری می‌کند.

 

صفحه 14: چهل تکه -پیروزی بزرگان در قارۀ سبز 
در حالی که خیلی‌ها تصور می‌کردند این هفته حکم اخراج زین‌الدین زیدان صادر خواهد شد، پیروزی رئال‌ مادرید در لیگ قهرمانان اروپا و البته به تعویق افتادن جدال با بارسلونا، پروژۀ برکناری سرمربی مشهور قوهای سپید را حداقل به صورت موقت به تعویق انداخت. 

 

صفحه 15 : برند -معرفی برندهای معتبر ورزشی
نمی‌شود دربارۀ برندهای معتبر ورزشی جهان مطلب نوشت؛ اما هیچ اشاره‌ای به شرکت معتبر تولیدی نایک نکرد. نایک یکی از بزرگ‌ترین و مهم‌ترین کارخانه‌های تولید البسۀ ورزشی است که البته در امر تولید برخی لوازم ورزشی نیز به طور جدی فعالیت می‌کند.

 

 صفحه 16 : آبشار - تخلفات عجیب‌غریب در والیبال
در حالی که اتفاقات عجیب‌غریبی در سازمان لیگ رخ داده است، رقابت‌های لیگ برتر والیبال فردا شروع می‌شود. 3 تیم پایین جدول باید به لیگ دستۀ یک سقوط کنند؛ اما فدراسیون اعلام کرده که 2 تیم عقاب و درنا سقوط کرده‌اند؛ ولی شهرداری ارومیه، تیم یازدهم سال گذشته، همچنان در لیگ برتر باقی مانده است!

 

 صفحه 17 : آبشار -والیبال ساحلی؛ هر روز جدی‌تر از دیروز 
در اوایل دهۀ 70 شمسی هنگامی که زمزمه‌های ورود رشته‌ای نوپا به نام والیبال ساحلی در ورزش ایران مطرح شده بود، عده‌ای از مسئولان وقت ورزش کشور قاطعانه با آن مخالفت کردند و تأکید داشتند که این شکل والیبال در واقع نوعی تفریح است که به‌صورت خودجوش در کنار سواحل برگزار می‌شود و دیگر نیازی نیست نام ورزش را بر آن بگذاریم. 

 

صفحه 18 : مجمع - جدال بر سر بودجۀ المپیک
المپیک بزرگ‌ترین رویداد ورزشی است که هر 4 سال یکبار رخ می‌دهد و اتفاقاً به موازات همین رویداد مهم، ورزش ایران هم هر 4 سال یکبار در ماه‌های منتهی به المپیک شاهد یک دعوای قدیمی است. جدال بر سر بودجۀ اختصاصی فدراسیون‌هایی که در کاروان اعزامی ایران نماینده داشتند یا نفراتشان شانس کسب مدال تلقی می‌شوند.

 

صفحه 19 : چهل تکه - سارا شیربیگی : فوتبال برایم جذابیتی نداشت .
سارا شیربیگی سال گذشته در فوتسال با 9 گل خانم گل آسیا شد و در لیگ ایران نیز 38 گل زد. او این فصل همراه هیئت فوتبال خراسان در لیگ برتر حضور دارد که در دیدار مقابل نامی‌نو به‌خاطر برخورد توپ با صورتش از هوش رفت. این بازی از آن جهت اهمیت داشت که سارا مقابل تیم فصل قبل خود بازی می‌کرد و در حالی که گل این دیدار را هم به ثمر رساند؛ اما خوشحالی نکرد. او دراین‌باره گفت: «اصولاً زیاد اهل خوشحالی کردن نیستم. مخصوصاً که دوستانم در تیم مقابل بودند.» 

 

صفحه 20 : مغزی - هم‌تیمی شدن حدادی و یخچالی ، آسمان‌خراش بسکتبال ایران در چین
حامد حدادی، بازیکن آسمان‌خراش بسکتبال کشورمان که در جام‌جهانی ۲۰۱۹ خوش درخشید، دوباره راهی چین شد تا با تیم نانجینگ در لیگ  CBA حضور یابد.

 

صفحه 21 : پرتاب - باید در فکر صعود به جام‌جهانی باشیم
سابقات هندبال انتخابی المپیک ۲۰۲۰ در قارۀ آسیا به پایان رسید و تیم ملی هندبال کشورمان برای سومین بار در ادوار گذشته برای تصاحب سهمیۀ المپیک در این رویداد شرکت کرد؛ اما باز هم توفیقی در کسب این سهمیه به دست نیاورد.  تیم ملی اگر چه از 5 لژیونر خود در این رقابت‌ها بهره می‌برد

 

صفحه 22 : دوبنده - ماه‌های سرنوشت‌ساز برای معمار کشتی فرنگی
 کشتی فرنگی ایران در رقابت‌های جهانی قزاقستان نتایج متوسطی گرفت؛ اما با وجود این، علیرضا دبیر، رئیس جـــوان و استخوان‌خرد‌کردۀ فدراسیون در تصمیـــمی درســـت و عقلانی حکم به ابقا محمد بنا در سمت سرمربیگری این تیم داد. حرکتی که در ماه‌های منتهی به رقابت‌های المپیک قطعاً می‌تواند به این رشتۀ پر امید برای کسب مدال آرامش تزریق کند.