مجلۀ ورزشی فن

مجله ورزشی فن، شماره پنجاه و هشت / بیست‌وهشت آبان 1398

سردبیر : مهدی همدانی
دبیر تحریریه : سعیده فتحی
دبیر عکس : مجتبی صالح
کارگردان هنری : سیدمحمدحسین داستان
تصویر‌بردار : علیرضا روزبهانی
تدوینگر : نسیم نوری‌آزاد
گرافیست و صفحه‌آرا : فاطمه قنائی و سمیرا هژبری
ویراستار : ماندانا لیاقت
روابط عمومی : علیرضا اصلاحی

با سپاس از همکاری
اردشیر لارودی، جعفر تبریزی، کاظم اولیایی، مهدی هژبری 
فرهاد اشراقی،  آرش محمدی،  محمدرضا مدنی،  اشکان مهریار
 امیر شمس، ناصر صرافان، پریسا غفاری، مریم کریمی،فرشاد عباسی 
و  با سپاس ویژه از دکتر فریده شجاعی

برگشت به ليست

صفحه 4 : وقت افاضه -بازگشت به روزهای تلخ
تیم ملی فوتبال در اردن مغلوب عراق شد تا مسیر صعودش به مرحلۀ نهایی پیکارهای انتخابی جام جهانی و البته جام ملت‌های آسیا، به‌معنای واقعی کلمه سنگلاخ شود.
 

صفحه 7 : چهل تکه -شکستی که فقط مال سرمربی است
باختیم. بد هم باختیم. بیخودی هم نباید توجیه کنیم. واقعیت امر این است که عراق از ما بهتر بود و پنجشنبه‌ شب به حقش رسید.

 

صفحه 8 : چهل تکه -سردار: دوباره بلند می‌شویم
شکست تیم ملی سیل انتقادات را به سمت ملی‌پوشان و سرمربی این تیم روانه کرده است. انتقاداتی که البته تا حد بسیار زیادی هم درست است. مردم نمی‌توانند ببینند تیمی که تابستان سال گذشته نمایش‌های مقتدرانه‌ای مقابل اسپانیا و پرتغال ارائه کرده است، حالا برابر بحرین و عراق شکست بخورد. البته با وجود همۀ این انتقادات، سردار آزمون همچنان به موفقیت این تیم امیدوار است.

 

صفحه 9 : چهل تکه -گفت‌وگو با گلر افسانه‌ای فوتبال ساحلی
پیمان حسینی که به‌تازگی همراه با تیم ملی فوتبال ساحلی به قهرمانی جام بین‌قاره‌ای دست یافته است، دربارۀ این رقابت‌ها به فن گفت: «خدا را شکر توانستیم با وجود فشردگی مسابقات نتیجۀ بسیار خوبی بگیریم. بازیکنان تیم ملی در این چند ماه اخیر درگیر رقابت‌ها و خسته بودند؛ حتی مصدومیت‌هایی هم که پیش آمد، به‌خاطر خستگی بود.»

 

صفحه 10 : چهل تکه -افتخارات تکرارنشدنی آقای پدر
در شماره‌های گذشته از تلاش بی‌حدوحصر منصور پورحیدری برای استقلال نوشتیم و آبان ماه را به بهانۀ سومین سالگرد آسمانی شدنش، مجال مناسبی دیدیم تا مستندی در رابطه با این چهرۀ ماندگار فوتبال ایران بسازیم. مستندی که آخرین قسمتش را در همین صفحه می‌توانید ملاحظه کنید و طی روزهای آینده به‌طور کامل و یکپارچه در آپارات قرار خواهد گرفت.
 

 

صفحه 11 : چهل تکه -انتقام به سبک لیونل مسی
مهم‌ترین اتفاقی که طی 5 روز گذشته در دنیای فوتبال رخ داد، برگزاری رقابت‌های انتخابی جام ملت‌های اروپا و دیدارهای دوستانه بود. جدا از پیروزی مقتدرانۀ انگلستان و بلژیک، حواشی مهم دیگری نیز در عرصۀ دیدارهای ملی رخ داد که مهم‌ترین آن‌ها را به اتفاق همدیگر مرور می‌کنیم. 

 

صفحه 12 :‌ برند - آشنایی با برندهای معتبر ورزشی
یکی از عناصر حذف‌نشدنی در بسیاری از ورزش‌های جهان توپ است. وسیله‌ای که بدون آن بسیاری از رشته‌های ورزشی پرطرف‌دار اساساً شکل نمی‌گرفت. تولید توپ‌های ورزشی یکی از بخش‌های خیلی مهم و حساس در صنایع مرتبط با ورزش جهان است. در کشور خودمان هم چندین تولیدی معتبر توپ داریم که تیبا یکی از آن‌ها محسوب می‌شود.

 

صفحه 14 :‌ آبشار - کاش نرفته بود؛ کاش برنمی‌گشت
پس از مدت‌ها کش‌وقوس سرانجام محمدرضا داورزنی، دست راست وزیر ورزش و جوانان، استعفا داد. او را می‌توان از مدیران موفق و دارای کارنامه‌ای خوب در والیبال دانست؛ اما داورزنی از زمانی که قدم به ساختمان وزارت ورزش نهاد، اندک‌اندک اعتباری را که کسب کرده بود، از دست داد. اهالی ورزش می‌دیدند که داورزنی دیگر آن مدیر گذشته نیست.

 

صفحه 15 :‌ نمایشگاه - تیری که بر چلۀ کمان نشست
هفتۀ پایانی رقابت‌های لیگ برتر تیروکمان جمعۀ گذشته در 2 بخش آقایان و بانوان برگزار شد و پس از آن شاهد مراسم اختتامیۀ این مسابقات بودیم. پیکارهایی که به اعتقاد اغلب کارشناسان حاضر در کنار زمین، از سطح کیفی مناسبی برخوردار بود و در قیاس با فصل گذشته، عملکرد ورزش‌کاران جهش قابل‌ملاحظه‌ای داشت

 

صفحه 17 :‌ مغزی - سبدی که دنیا را فتح کرد
وقتی 120 سال پیش جیمز نای‌اسمیت، یک پزشک کانادایی، رشتۀ ورزشی بسکتبال را در دانشکدۀ اسپرینگ فیلد پایه‌گذاری کرد، حتی خودش هم تصور نمی‌کرد که روزی این رشته به یکی از پرطرف‌دارترین ورزش‌های جهان بدل شود. 

 

صفحه 19 : هالتر - حسینی خداحافظی کرد؛ رستمی هم رستم نشد
طی 20 سال گذشته اغلب اوقات وزنه‌برداری در رقابت‌های المپیک افتخارآفرین بوده و مدال‌های فراوانـــی کسب کـــرده اســـت. در المپیک پیشین 2 مدال طلای ارزشمند توسط مردان پولاد سرد به کاروان ایران هدیه شد؛ اما حالا شرایط این رشته برای المپیک توکیــــو ناباورانــه مبهم است. مبهم و البته نگران‌کننده. 

 

صفحه 20 : هالتر - علی‌حسینی: نه مربی دلش برایم سوخت و نه فدراسیون
از آنجایی که سعید علی‌حسینی نتوانست در مسابقات جهانی شرکت کند؛ طبق قانون باید در مسابقات گزینشی سوئیس شرکت می‌کرد تا بتواند در المپیک حضور پیدا کند؛ اما به‌خاطر دیر ثبت‌نام شدن، این مسابقات را هم از دست داد و در نهایت نمی‌تواند در المپیک شرکت کند. به همین خاطر تصمیم گرفت از دنیای وزنه‌برداری خداحافظی کند.

 

صفحه 21 : تاتامی - یادگاری دوباره روی دیوار بنا
وقتی کاروان کشتی فرنگی ایران برای شرکت در المپیک 2012 راهی لندن شد، کمتر کسی تصور می‌کرد که بتواند با 3 مدال طلای ارزشمند به ایران بازگردد. همان‌طور که 4 سال پیش وقتی فرنگی‌کاران ایران عازم المپیک 2016 ریو شدند،

 

صفحه 22 :‌ مغزی - پای صحبت ملی‌پوش پرسپولیسی بسکتبال
یکی از بازیکنانی که از سدشکنان حضور دختران بسکتبال ایران در رویدادهای بین‌المللی بسکتبال محسوب می‌شود، کسی نیست جز دلارام وکیلی، بازیکنی که به‌عنوان بهترین 3 امتیازی زن مسابقات غرب آسیا هم انتخاب شد.