مجلۀ ورزشی فن

مجله ورزشی فن، شماره پنجاه و نه / پنج آذر 1398

سردبیر : مهدی همدانی
دبیر تحریریه : سعیده فتحی
دبیر عکس : مجتبی صالح
کارگردان هنری : سیدمحمدحسین داستان
تصویر‌بردار :  علی روزبهانی
تدوینگر : نسیم نوری‌آزاد
صفحه‌آرا : فاطمه قنائی 
گرافیست : سمیرا هژبری
ویراستار : ماندانا لیاقت
روابط عمومی : علیرضا اصلاحی

با سپاس از همکاری
اردشیر لارودی، جعفر تبریزی، مهدی هژبری،فرهاد اشراقی، آرش محمدی،  محمدرضا مدنی،  امیر شمس،  مریم کریمی، فرخ حسابی، فرشاد عباسی
 و  با سپاس ویژه از دکتر فریده شجاعی

برگشت به ليست

صفحه 4 : وقت افاضه -ورزش را در شکست‌ها خلاصه نکنیم 
ورزش ایران از ابتدای پاییز روزهای پرنوسانی را سپری کرده است و باید اذعان کرد که سهم ناکامی‌هامان بر میزان پیروزی‌هامان می‌چربد. این واقعیتی تلخ و البته انکارناپذیر است؛ اما فراموش نکنیم که همۀ واقعیت ورزش ما نیست. شکست‌های متوالی تیم ملی فوتبال، اوضاع نابسامان والیبال، شرایط خاص برخی رشته‌های رزمی و... همه را به چشم دیدیم و بابت اتفاقات فوق، متأثر شدیم؛ ولی وقایعی که نظاره‌گرش بودیم، همۀ اتفاقاتی نبود که در ورزش ایران به وقوع پیوست. 

 

صفحه 7 : چهل تکه - آندره‌آ استراماچونی: به‌زودی استقلال رؤیایی من را می‌بینید
با آنکه آغاز فصل برای استقلال، ضعیف و لرزان بود، این روزها آبی‌پوشان نمایشی بسیار چشم‌نواز ارائه می‌کنند. بدون شک عامل اصلی فوتبال زیبای استقلال وجود آندره‌آ استراماچونی بر روی نیمکت این تیم است. 

 

صفحه 8 : چهل تکه -سیدجلال حسینی: دوباره پرسپولیس زلزله می‌شویم
پرسپولیس در ادامۀ روند نتایج ضعیف خود، این بار در خانه مغلوب نفت مسجدسلیمان شد تا صدای اعتراض هواداران این تیم به آسمان بلند شود. البته با وجود این انتقادات، سیدجلال حسینی، کاپیتان سرخ‌پوشان، همچنان به آینده خوش‌بین است. 
 

 

صفحه 9 : چهل تکه - ایران‌استرالیا؛ بازی بی‌تکرار، شادی بی‌پایان
گاهی اوقات اتفاقاتی رخ می‌دهد که برخی ایام را به سرفصلی برای نگارش جدید تاریخ بدل می‌کنند. تاریخی به وسعت همۀ عمر. 
هشتم آذر سال 76 دقیقاً یکی از همین روزها تلقی می‌شود. 
دلهره، عذاب، هیجان، هیاهو، خداداد، حماسه، معجزه، شادی، نوستالژی... .
هشتم آذر آن سال همۀ این‌ها را با هم داشت.

 

صفحه 10 : چهل تکه -فن؛ جاده‌بازکن دوست‌داران داوری فوتبال
همان‌طور که به شما عزیزان وعده داده بودیم، طی این هفته و هفتۀ آینده راهکارهای رسیدن به مدارج داوری در فوتبال از ابتدای کار تا عالی‌ترین سطح دنیا را به‌صورت تئوری برایتان تشریح خواهیم کرد تا علاقه‌مندان به این عرصه بدانند که برای داور شدن باید از چه سنی و با چه مدرکی و به کدام ارگان مراجعه کنند. مسیری که تقریباً در تمام دنیا یکسان است و تمام داوران ملی و بین‌المللی ما از جمله علیرضا فغانی طی کرده‌اند.
 

 

صفحه 11 : چهل تکه - بازگشت باشکوه آقای خاص 
با پایان گرفتن دیدارهای ملی، تنور رقابت‌های باشگاهی در عرصۀ فوتبال اروپا دوباره داغ شد و البته بازگشت یک سرمربی پرافتخار و خبرساز هم مزید بر علت گردید تا دلمان را برای دیدن مسابقاتی جذاب‌تر در لیگ برتر انگلیس صابون بزنیم. 

 

صفحه 12 : برند - معرفی برندهای مطرح ورزشی در ایران
در ادامۀ معرفی برندهای معتبر داخلی که پوشاک ورزشی تولید می‌کنند، این هفته سراغ یکی از شرکت‌های معتبر رفتیم که به‌معنای واقعی کلمه توسط اهالی ورزش اداره می‌شود.

 

صفحه 14 : آبشار -خروج از بلاتکلیفی
سرانجام پس از ماه‌ها بلاتکلیفی، انتخابات فدراسیون والیبال برگزار شد و همان‌طور که از قبل تصورش را می‌کردیم، محمدرضا داورزنی توانست کرسی ریاست را برای 4 سال مال خودش کند. 

 

صفحه 15 : وسط خال - تیراندازی با کمان؛ رشته‌ای پیچیده با قوانین خاص
 تیراندازی با کمان قوانین بسیار خاص و دقیق و البته پیچیده‌ای دارد که اجرای دقیق آن نیازمند استفاده از داوران فوق‌العاده مجرب است. 

 


صفحه 17 :‌مجمع - داستان همیشگی فوتبال ما بی‌پولی!
انگار حمید نعمت‌اللّه هنگام نگارش فیلم‌نامۀ فیلم زیبای «بی‌پولی» شرایط فوتبال ما را مدنظر قرار داده بود؛ چون اغلب اتفاقاتی که این روزها و به‌طور کلی در این سال‌ها، در فوتبال ایران رخ می‌دهد،

 

صفحه 18 :‌مغزی - 24 ثانیۀ طلایی
بسکتبال بدون شک از ورزش‌های بسیار مفرح و پرطرف‌دار در سراسر دنیاست و در ایران هم هواداران پرشماری دارد. این رشتۀ ورزشی جذاب در عین حال قوانین خاصی هم دارد. 

 

صفحه 19 : پیست - شورش ملی‌پوش اسکی علیه سرمربی
سرمربی تیم ملی اسکی مدعی شده بود که محمد کیادربندسری را به‌خاطر فدراسیون تحمل کرده است؛ اما پرافتخارترین اسکی‌باز ایران در واکنش به حرف‌های کلهر می‌گوید: «اگر فدراسیون نبود، قطعاً ایشان و دیگر دوستانشان زودتر به هدفشان که حذف من بود، می‌رسیدند.

 

صفحه 20 : وسط خال - حسرت سومین  برای تیرانداز باتجربه
تیراندازی ایران در این دوره از رقابت‌های المپیک به رکوردی باورنکردنی دست یافته است. کسب 4 سهمیه توسط بانوان تیراندازمان نجمه خدمتی، آرمینا صادقیان، هانیه رستمیان و فاطمه کرم‌زاده، عملکرد بسیار خوبی برای این رشته به حساب می‌آید و به نظر می‌رسد باید به درخشش زنان تیرانداز امیدوار بود. 

 

صفحه 21‌: آپاره - عابدینی: به‌خاطر تحریم‌ها  هنوز پاداشم را نگرفته‌ام!
تیم شمشیربازی سابر ایران در جام جهانی مصر در ردۀ ششم قرار گرفت. با توجه به اینکه چین هم بین 8 تیم برتر مسابقات قرار گرفته است، قطعی شدن سهمیۀ تیمی ایران به جام جهانی بعدی کشیده شد.


صفحه 22 : دوبنده - پژمان درستکار: دلم می‌خواهد با تیم ملی قهرمان جهان شوم
بازار بزرگ، پدیدۀ این فصل رقابت‌های لیگ کشتی آزاد بود. تیمی که در همان اولین دورۀ حضورش توانست کاپ قهرمانی را بالای سر ببرد و پژمان درستکار، سرمربی جوان این تیم، حالا پس از کسب چنین موفقیت بزرگی می‌تواند نام خودش را بیش از پیش به‌عنوان یک مربی ماجراجو بر سر زبان‌ها بیندازد.