مجلۀ ورزشی فن

مجله ورزشی فن، شماره شصت / دوازده آذر 1398

سردبیر : مهدی همدانی
دبیر تحریریه : سعیده فتحی
دبیر عکس : مجتبی صالح
کارگردان هنری : سیدمحمدحسین داستان
تصویر‌بردار :  علی روزبهانی
تدوینگر : نسیم نوری‌آزاد
صفحه‌آرا : فاطمه قنائی 
گرافیست : سمیرا هژبری
ویراستار : ماندانا لیاقت
روابط عمومی  :علیرضا اصلاحی

با سپاس از همکاری
اردشیر لارودی، جعفر تبریزی، مهدی هژبری،فرهاد اشراقی، 
آرش محمدی،  محمدرضا مدنی،  امیر شمس،  مریم کریمی، 
فرخ حسابی، فرشاد عباسی و  با سپاس ویژه از دکتر فریده شجاعی

برگشت به ليست

صفحه 4 : وقت افاضه -چوب قانون را نشکنید؛ اما خم کنید 
در هفتـــه‌هــــای گذشتـــه اتفــاقاتـــی در ورزشگاه‌هــــای میزبـــان رقابت‌های لیگ برتر فوتبال و البته چند رشتۀ سالنی، رخ داد که باعث شد کمیته‌های انضباطی فدراسیون‌هـــای مختـــلف، رأی به برگـــزاری مسابقات بدون حضور تماشاگران بدهند. اتفاقی که در نوع خودش بسیار تلخ بوده و با روح ورزش ناسازگار است. ورزش پدیده‌ای اجتماعی است که با هیاهو و شادی عجین شده، ازاین‌رو برگزاری مسابقات در استادیوم‌های خالی از تماشاگر هیچ جذابیتی ندارد. 
 

صفحه 7 : چهل تکه -پروفسور؛ همچنان مرموز و محتاط
ناکامی مقابل عراق برای آنکه کاسۀ صبر کارشناسان و فوتبال‌دوستان ایرانی لبریز شود، کافی بود. به‌احتمال بسیار زیاد مارک ویلموتس دیگر سرمربی تیم ملی کشورمان نخواهد ماند و به‌زودی روند قانونی فسخ قراردادش طی می‌شود.

 

صفحه 8 : چهل تکه - تیم ملی ایران؟! بعداً درباره‌اش صحبت می‌کنیم
«این روزها دربارۀ بازگشت من به ایران و پذیرفتن هدایت تیم ملی این کشور، سؤالات زیادی مطرح شده است. واقعیت امر این است که فعلاً می‌خواهم بر روی ماجرای طلبم از پرسپولیس متمرکز باشم. شاید در این رابطه بعداً صحبت کنیم. البته این نکته را باید بگویم که به‌طور کلی علاقه‌ای به عقد قراردادهای کوتاه‌مدت ندارم و ترجیح می‌دهم هر کجا که کار می‌کنم، حضورم به‌صورت موقتی و مقطعی نباشد.»

 

صفحه 9 : چهل تکه - غفوری: هم جام حذفی را می‌خواهیم، هم قهرمانی در لیگ برتر را!
استقلال این روزها به‌جرئت و با قاطعیت بهترین تیم ایران است. هشت پیروزی متوالی با یک تساوی خارج از خانه، آن هم در شرایطی که داوری به ضرر آبی‌پوشان پایتخت بود، باعث شده تا شاگردان استراماچونی با امیدواری بسیار زیادی از آینده حرف بزنند. امیدی که در کلام وریا غفوری، کاپیتان استقلال، هم به وضوح پدیدار است. 

 

صفحه 10 : چهل تکه - احمد نوراللهی: چند هفتۀ دیگر دوباره ما را در صدر جدول می‌بینید 
پرسپولیس از روزهای اوج خودش فاصله گرفته و همین مسئله باعث نگرانی هوادارانش شده است؛ اما احمد نوراللهی، هافبک جوان و کم‌حاشیۀ سرخ‌پوشان، تأکید می‌کند که به‌زودی صدر جدول دوباره مال آن‌ها خواهد شد. 

 

صفحه 11 : چهل تکه - چگونه سوت به‌دست شویم؟
هفتۀ گذشته اولین قسمت از گفت‌وگوی «راهکارهای ورود به عرصۀ داوری فوتبال» را در همین صفحه تماشا کردید و در جریان چگونگی ورود به این راه قرار گرفتید. در قسمت اول به‌اتفاق یکدیگر دیدیم که برای داور شدن باید از سن پانزده ‌سالگی در کلاس‌های تخصصی شرکت کرد و کم‌کم از یک داور درجه سه خود را تا حد داور ملی‌ رساند. حالا می‌خواهیم دربارۀ مسائل دیگری از این عرصه به شما اطلاعاتی بدهیم. 

 

صفحه 12 : چهل تکه - صحنه‌های لذت‌بخش به کارگردانی مسی
هفتۀ پنجم مرحلۀ گروهی لیگ قهرمانان اروپا که برگزار شد، مهم‌ترین اتفاقات فوتبال قارۀ سبز را در عرصۀ باشگاهی رقم زد. حالا فقط یک دور دیگر از این مسابقات در مرحلۀ فوق باقی مانده است و پس از آن تیم‌های صعودکننده از اواخر زمستان وارد مرحلۀ حذفی خواهند شد. 

 

صفحه 14 : برند - شکاری؛ شکارچی 42 سالۀ ورزش
در ادامــــۀ معرفــــی برندهای معتبر داخلی که پوشاک ورزشی تولید می‌کنند، این هفته به‌سراغ یکی از قدیمی‌ترین تولیدی‌های پوشاک ورزشی رفتیم. قدمت این تولیدی به بیش از 42 سال می‌رسد و در تمام این سال‌ها در همۀ عرصه‌های ورزش، به‌ویژه تولید پیراهن تیم‌های فوتبال به‌طور جدی فعال بوده است.

 

صفحه 15 : آبشار - انتظار به قیمت صعود
اینکه لیگ باید قاتق نان باشد، نه قاتل جان(!) حرف تازه‌ای نیست؛ اما تعطیلی همین لیگ نیم‌بند اگر به‌خاطر تیم ملی باشد، باید گردن نهاد. مگر نه اینکه همۀ تلاش‌ها برای این است که تیم ملی قدرتمندی داشته باشیم؟ می‌شود هزارویک دلیل  آورد که توقف لیگ به صلاح والیبال ملی است و البته هزارویک دلیل که لیگ باید خونی سیال در رگ‌های والیبال ملی ما باشد

 

صفحه 17 : نمایشگاه -آشنایی با مراکز آموزش تیروکمان
برای موفق شدن در هر رشتۀ ورزشی، جدا از علاقه باید زمینۀ آموزش اصولی به دوست‌داران آن رشته نیز فراهم شود. دقیقاً به دلیل همین کمبود، برخی رشته‌های ورزشی مانند تیروکمان، در کشورمان مهجور باقی مانده‌اند. بر همین اصل، این هفته بر آن شدیم تا بهترین مراکز آموزش رشتۀ تیروکمان را به شما عزیزان معرفی کنیم. 

 

صفحه 18 : مغزی - بهترین مراکز آموزش بسکتبال
بدون شک انتخاب مرکزی که هم از لحاظ فنی و هم از لحاظ اخلاقی موردتأیید باشد و نونهالان و نوجوانان بتوانند در آنجا به‌خوبی آموزش بسکتبال ببینند، کار آسانی نیست. به همین خاطر چند مرکز آموزشی مناسب در پایتخت را به شما عزیزان معرفی می‌کنیم تا برای ثبت‌نام خودتان یا کودکانتان قدرت تصمیم‌گیری بیشتری داشته باشید. 

 

صفحه 19 : آپاره - کیانا باقرزاده:  برای ما گرفتن سهمیۀ المپیک مثل معجزه  است
کیانا باقرزاده، نفر اول رنکینگ بانوان شمشیرباز، دربارۀ حضور ایران در المپیک می‌گوید: «پسران ما در رنکینگ جهانی جایگاه خوبی دارند. امکان دارد در مسابقات تیمی بتوانیم سهمیۀ المپیک بگیریم که برای شمشیربازی ما معجزه است.»

 

صفحه 20 : وسط خال - صداقت: دغدغه‌ام فشنگ و حقوق است
مهیار صداقت به‌تازگی توانسته است در مسابقات تیراندازی قهرمانی آسیا در رشتۀ تفنگ سه وضعیت به جمع المپیکی‌ها اضافه شود. 

 

صفحه 21‌: تاتامی - فرزان؛ امیدوار و نگران
با تصمیم کادر فنی تیم ملی تکواندو، از این پس فرزان عاشورزاده در وزن منهای 63 کیلوگرم روی تاتامی خواهد رفت. ملی‌پوش تکواندو دربارۀ شرایط جدیدش گفت: «برای رسیدن به وزن 68 کیلوگرم در لیگ برتر قطعاً وزن کم نمی‌کنم

 

صفحه 22 : چهل تکه- علیرضا بیرانوند: مردم جایزۀ من را دادند
مراسم انتخاب بهترین‌های فوتبال آسیا، عصر روز دوشنبه در هنگ‌کنگ برگزار شد و همان‌طور که تصور می‌کردیم، فوتبال ایران هیچ سهمی از برنده‌ها نداشت