مجلۀ ورزشی فن

مجله ورزشی فن، شماره شصت و یک / نوزده آذر 1398

سردبیر : مهدی همدانی
دبیر تحریریه : سعیده فتحی
دبیر عکس : مجتبی صالح
کارگردان هنری : سیدمحمدحسین داستان
تصویر‌بردار : علی روزبهانی
تدوینگر : نسیم نوری‌آزاد
صفحه‌آرا : فاطمه قنائی 
گرافیست : سمیرا هژبری
ویراستار : ماندانا لیاقت
روابط عمومی :علیرضا اصلاحی

با سپاس از همکاری
اردشیر لارودی، جعفر تبریزی، مهدی هژبری،فرهاد اشراقی، 
آرش محمدی،  محمدرضا مدنی،  امیر شمس،  مریم کریمی، 
فرخ حسابی، فرشاد عباسی و  با سپاس ویژه از دکتر فریده شجاعی

برگشت به ليست

صفحه 4 : وقت افاضه -از ماجرای ویلموتس عبرت بگیریم
با توجه به کسب نتایج ضعیف تیم ملی، قرارداد مارک ویلموتس فسخ شد تا پیش از آنکه خیلی دیر بشود، تصمیم تازه‌ای برای نیمکت تیم ملی ‌گرفته شود. تعویض سرمربی در این مقطع، تصمیم بسیار درستی بود؛ اما به‌علت انتخاب اشتباه و شکل نامناسب عقد قرارداد، بالغ بر 5/1میلیون دلار از جیب ورزش ایران به حساب یک مربی ناموفق بلژیکی واریز شد. 

 

صفحه 7 : چهل تکه - توفان استراماچونی در مزرعۀ استقلال
در حالی ‌که جامعۀ فوتبال کشور، پیگیر شرایط تازۀ تیم ملی و انتخاب سکان‌دار جدید برای این تیم بود، اتفاقاتی در باشگاه استقلال رخ داد که باعث شد تا همۀ آن ماجراها به حاشیه برود. 

 

صفحه 8 : چهل تکه - کریم باقری: هیچ‌وقت از پرسپولیس ناامید نشوید
پرسپولیس پس از کسب چندین نتیجۀ ضعیف و لرزان، این‌بار در اصفهان خالق یک شاهکار شد و ذوب‌آهن را با 3 گل درهم کوبید تا هوادارانش دوباره غرق لذت شوند. این تیم عصر امروز میزبان گل‌گهر سیرجان است و در صورتی که بر حریف تهِ جدولی خود غلبه کند، قطعاً بار دیگر در زمرۀ ‌مدعیان جدی قهرمانی لیگ نوزدهم قرار خواهد گرفت. مسئله‌ای که کریم باقری هم قاطعانه روی آن تأکید می‌کند. 

 

صفحه 9 : چهل تکه - فرشید اسماعیلی: صدرنشینی در هفتۀ آخر زیباتر است
استقلال همۀ حریفانش را یکی پس از دیگری شکست می‌دهد. تیمی که فصل جاری را بسیار لرزان آغاز کرده بود، به‌معنای واقعی کلمه، بهترین تیم حاضر در لیگ برتر است. هم‌زمان با اوج‌گیری پسران آبی، فرشید اسماعیلی هم به روزهای اوج‌ خود بازگشته است. 

 

صفحه 10 : چهل تکه - گل‌های زیبایی که در زمین لیگ روییدند
رقابت‌های لیگ برتر از عصر دیروز وارد چهاردهمین هفتۀ خود شد. پنجشنبۀ گذشته روز خوشبختی استقلال بود و این تیم پس از سال‌ها، دوباره رنگ صدر جدول را دید. البته پرسپولیس هم به لطف پیروزی ارزشمندش مقابل سپاهان، از بحران خارج شد و دوباره شکل و شمایل یکی از مدعیان سنتی قهرمانی را به خود گرفت.

 

صفحه 11 : چهل تکه - مسیری طولانی برای داوران بین‌المللی
این هفته آخرین بخش از آموزش‌های تئوری داوری فوتبال را خدمت شما ارائه می‌کنیم. جدا از توضیحات مکتوب، شما عزیزان می‌توانید با مراجعه به ویدئوی  این صفحه، از اطلاعات باارزش آن استفاده کنید. 

 

صفحه 12 : چهل تکه - همۀ نگاه‌ها به جزیره
این روزها رقابت‌های باشگاهی اروپا را در حالی دنبال می‌کنیم که حساسیت و فشردگی لیگ برتر انگلیس به اوج خود رسیده است. به همین علت شاهد اتفاقات جذابی در جزیره‌‌ خواهیم بود.

 

صفحه 14 : میدان - دوومیدانی و هراس روزهای بی‌کسی
چقدر دوومیدانی آدم‌های عاشق خدمت و البته قدرتمند دارد! برای شرکت در انتخابات این فدراسیون، 18نفر ثبت‌نام کرده‌اند که رکوردی در بین مدعیان ریاست فدراسیون‌های ورزشی است.

 

صفحه 16 : وسط خال - آسیب‌دیدگی‌های شایع در ورزش تیروکمان
رشتۀ ورزشی تیروکمان به‌رغم جذابیت‌ زیادش، می‌تواند برای ورزش‌کاران دردسرآفرین هم بشود. اجرا نکردن اصولی تمرینات، گرم نکردن قبل از شروع تمرینات و البته بی‌توجهی به هشدارهای مربیان و کادر پزشکی، زمینه‌ساز آسیب‌دیدگی در این رشتۀ ورزشی است.

 

صفحه 17 : مغزی - بسکتبال، مفرح و جذاب؛ اما خطرناک
بسکتبال از جمله رشته‌های ورزشی است که با وجود جذابیت و فرح‎بخشی، احتمال آسیب‌دیدگی در آن زیاد است. همه‌ساله تعداد زیادی از بسکتبالیست‌های حرفه‌ای در جهان، دچار مصدومیت می‌شوند و گاهی اوقات مسابقات و تورنمنت‌های بسیار مهمی را از دست می‌دهند. 

 

صفحه 18 : مغزی - صادقانه با کاپیتان تیم ملی بسکتبال
صمد نیکخواه بهرامی، کاپیتان تیم ملی بسکتبال کشورمان، این فصل با پیراهن مهرام در رقابت‌های لیگ برتر حضور یافت و در دو هفتۀ اخیر رقابت‌ها، ستارۀ بازی‌های سخت لقب گرفت. او توانست در ثانیه‌های پایانی، 2 پیروزی شیرین را برابر پتروشیمی بندر امام و شهرداری گرگان، از آنِ مهرامی‌ها کند. 

 

صفحه 19: تاتامی - تنها  مدال تا آخرین قله
پس از پایان هفتمین و آخرین مرحلۀ رقابت‌های کاراتۀ وان ۲۰۱۹، سایت فدراسیون جهانی در گزارشی به معرفی برترین کاراته‌کای هر وزن پرداخت و در وزن ۸۴+ کیلوگرم، سجاد گنج‌زاده را به‌عنوان بهترین سنگین‌وزن کاراتۀ جهان معرفی کرد.

 

صفحه 20 : وسط خال - معضل اصلی تیراندازان کمبود فشنگ است
هانیه رستمیان، ملی‌پوش تیراندازی ایران، یکی از بانوانی است که توانست سهمیۀ المپیک 2020 توکیو را کسب و نامش را در کاروان اعزامی ایران ثبت کند. 

 

صفحه 21 : آبشار - کولاکوویچ: زمستانِ والیبال بهار می‌شود 
تا کمتر از یک ماه دیگر، مرحلۀ نهایی پیکارهای انتخابی والیبال المپیک به میزبانی کشور چین آغاز خواهد شد و تیم ملی کشورمان برای دستیابی به جواز حضور در توکیوی 2020 وارد زمین می‌شود. چند روزی است که تمرینات ملی‌پوشان آغاز شده و ایگور کولاکوویچ، سرمربی صربستانی این تیم، با انگیزه‌ای مثال‌زدنی به آن‌ها تمرین می‌دهد. ایگور امیدوارتر از همیشه به صعود می‌اندیشد.