مجلۀ ورزشی فن

مجله ورزشی فن، شماره شصت و دو / بیست‌وشش آذر 1398

سردبیر : مهدی همدانی
دبیر تحریریه : سعیده فتحی
دبیر عکس : مجتبی صالح
کارگردان هنری : سیدمحمدحسین داستان
تصویر‌بردار: علی روزبهانی
تدوینگر: نسیم نوری‌آزاد
صفحه‌آرا :فاطمه قنائی 
گرافیست: سمیرا هژبری
ویراستار: ماندانا لیاقت
روابط عمومی:علیرضا اصلاحی

با سپاس از همکاری
 مهدی هژبری، فرهاد اشراقی، آرش محمدی، محمدرضا مدنی،
  امیر شمس،  فرزانه شریفی، اشکان مهریار و  فرخ حسابی

برگشت به ليست

صفحه 4 :‌ وقت افاضه - همه در حال‌وهوای المپیک
ماه‌های نزدیک به المپیک  برای ورزش‌کاران با دلهرۀ فراوان همراه است. آن‌ها فارغ از آنکه دغدغۀ کسب سهمیه دارند، با هیجانِ موفقیت در بزرگ‌ترین مسابقۀ ورزشی جهان نیز دست‌وپنجه نرم می‌کنند. مسابقاتی که پیروزی در آن‌ها، علاوه بر متحول کردن زندگی ورزشی ورزش‌کاران، از نظر مالی نیز آن‌ها را تا آخر عمر تأمین می‌کند. 

 

صفحه 7 : چهل تکه - خانواده ام مهم تر از استقلال هستند
بدون هیچ تردیدی، خبرسازترین چهرۀ ورزشی ایران که حتی طی 10 روز گذشته در عرصه‌های غیرورزشی هم مطرح شده، آندره‌آ استراماچونی است. سرمربی استقلال به‌علت دریافت نکردن مطالباتش، هفتۀ گذشته تهران را ترک کرد و هر روز جادۀ بازگشت او غبارآلوده‌تر می‌شود. 

 

صفحه 8 : چهل تکه - هاشمیان را به سرنوشت دایی و قلعه‌نویی دچار نکنیم
با فسخ قرارداد مارک ویلموتس تیم‌ملی ایران دیگر سرمربی ندارد. از قرار معلوم، مذاکرات با برانکو ایوانکوویچ فعلاً به بن‌بست خورده و دوباره طرح استفاده از سرمربی وطنی روی کار آمده است. 

 

صفحه 9 : چهل تکه - صدای پای جدایی مربیان خارجی 
به نظر می‌رسد پس از فسخ قرارداد سرمربی تیم‌ملی بزرگ‌سالان، وضعیت سرمربیان استقلال و پرسپولیس نیز در بلاتکلیفی قرار گرفته است. به‌طوری که در شرایط عادی اصلاً به نظر نمی‌رسد گابریل کالدرون و آندره‌آ استراماچونی پایان فصل جاری را ببینند. در واقع به نظر می‌رسد آخرین بازماندگان نسل مربیان خارجی فوتبال ایران هم در حال بستن چمدان‌های خود هستند. اتفاقی که به شکلی دیگر در رابطه با دراگان اسکوچیچ، سرمربی صنعت نفت آبادان، شنیده می‌شود.

 

صفحه 10 : چهل تکه - ال‌کلاسیکو؛ نفیس‌ترین نمایشگاه فوتبال جهان
در هفته‌ای که گذشت، حذف اینترمیلان از لیگ قهرمانان اروپا، کام علاقه‌مندان ایتالیایی را حسابی تلخ کرد. کارلو آنجلوتی، سرمربی سرشناس ناپولی، هم اخراج شد تا قضیه حسابی سروصدا به پا کند. جدا از ماجراهای مربوط به فوتبال ایتالیا، بازگشت منچستریونایتد به روزهای خوب، اتفاق مهم دیگری است که این روزها در فوتبال قارۀ سبز رخ می‌دهد. شیاطین سرخ کم‌کم به بالای جدول نزدیک می‌شوند.

 

صفحه 11‌ : چهل تکه - سرمربی پرسپولیس؛ هر روز امیدوارتر از دیروز 
پرسپولیس با ارائۀ یک نمایش مقتدرانه توانست سایپا را شکست دهد تا بار دیگر در صف مدعیان جدی قهرمانی لیگ برتر قرار بگیرد. حال گابریل کالدرون بیشتر از هر زمان دیگری به تیمش امیدوار است. 

 

صفجه 12 : چهل تکه - هنرنمایی شعبده‌بازان در مستطیل سبز 
رقابت‌های باشگاهی اروپا جذابیت بسیار و طرف‌داران فراوانی دارد، هم در عرصۀ لیگ‌های داخلی و هم در رقابت‌های لیگ قهرمانان و یورو لیگ.

 

صفحه 14 : مجمع - شانس های کسب مدال در المپیک را دریابیم
هرچه به آغاز رقابت‌های المپیک توکیو نزدیک‌تر می‌شویم، تکاپوی ورزش‌کاران برای موفقیت در این عرصه بیشتر می‌شود و نگرانی‌هایشان بابت جوایز المپیک هم رنگ‌وبوی جدی‌تری به خود می‌گیرد. پس از ماجرای سکه‌های قهرمانان بازی‌های آسیایی، حال عده‌ای از امیدهای کسب مدال در المپیک، بیم آن دارند که مبادا داستان‌ جاکارتا تکرار شود

 

صفحه 16 : مارپیچ - آشنایی با اســــکی
اگرچه ایسلندی‌ها، البته با کمک نروژ، بالغ بر 240 سال قبل مسابقات اسکی را راه‌اندازی کردند؛ ولی براساس اسناد موجود، صدها سال قبل از میلاد، ساکنان منطقۀ سیبری در روسیه، از اسکی به‌عنوان راهکاری برای عبور از مناطق برفی استفاده می‌کردند. اتفاقی که هنوز هم رخ می‌دهد. 

 

صفحه 17 : دست بال - محصول معلمان آلمانی 
کنراد کخ، معلم ورزش آلمانی، در سال 1890 پایه‌گذار ورزشی شد که امروزه آن را هندبال می‌نامیم. کارل شلنزر، دیگر معلم آلمانی نیز، در سال 1920 قوانین جدیدی برای این رشته تدوین کرد. برخی آثار باستانی و حکاکی‌های انجام شده بر روی سنگ‌ها، نشان می‌دهد که حدود 600سال پیش از میلاد مسیح، ورزشی شبیه به هندبال در بخشی از اروپا رواج داشته است

 

صفحه 18 : هالتر - وداع در  26 سالگی
سعید محمدپور در سن 26 سالگی از رقابت‌‌های قهرمانی وزنه‌برداری خداحافظی کرد. او تصمیم داشت در رقابت‌‌های المپیک توکیو مدال‌آوری کند؛ ولی به‌علت مصدومیت مجبور به کناره‌گیری شد. محمدپور دربارۀ این اتفاق گفت: «خیلی دوست داشتم در المپیک هم روی تخته بروم؛ اما دستم یاری نکرد. پس از جراحی دستم خیلی تمرین کردم

 

صفحه 19 : دوبنده -محمدی و بنا ملی‌پوشان خود را تا بهار انتخاب کنند
مسابقات المپیک برخلاف مسابقات بین‌المللی و پیکارهای قهرمانی آسیا و حتی رقابت‌های قهرمانی جهان، اصلاً جایی برای کسب تجربه و محلی جهت آزمون‌وخطا تلقی نمی‌شود. میلیاردها تومان برای ورزش‌کاران هزینه می‌شود تا در المپیک به قهرمانی برسند، نه اینکه صرفاً برای آشنایی با جو این مسابقات بزرگ اعزام شوند. این دقیقاً همان مسئله‌ای است که طی سالیان گذشته، ضربات بزرگی به کشتی ایران زده و تعداد مدال‌های ورزش اول ما را به‌‌طرز حیرت‌آ‌وری کاهش داده است.

 

صفحه 21 : وسط خال - نعمتی:  آلمان آخرین شانس ماست
زهرا نعمتی، کمان‌دار طلایی تیم‌ملی ایران، دربارۀ مسابقات کسب سهمیۀ المپیک ۲۰۲۰ توکیو گفت: «قهرمانی آسیا جزو مسابقات سخت تیر‌وکمان است؛ چراکه قهرمانان دنیا و رکوردداران جهان و مدال‌آوران المپیک این رشته، در آسیا هستند. من در دور مقدماتی به‌علت یک‌ سری مشکلات فنی، نتوانستم به‌راحتی تیر بزنم؛ اما به‌هر حال رقابت نزدیک و خوبی داشتیم. در رشتۀ تیراندازی با کمان هیچ‌وقت نمی‌توان چیزی را پیش‌بینی کرد، امیدواریم برای رقابت‌های بعدی من و دیگر کمان‌داران تیم‌ملی بتوانیم بهترین عملکرد را داشته باشیم.»

 

صفحه 22 : آبشار - غفور؛ اولین ایرانی طلایی در جهان
تیم والیبال لوبه در فینال مسابقات جام باشگاه‌های جهان با نتیجۀ 3-1برابر تیم سادا کروزیرو به برتری دست یافت و در حضور ستارۀ ایرانی خود، امیر غفور، قهرمان این رقابت‌ها شد.