مجلۀ ورزشی فن

مجله ورزشی فن، شماره شصت و سه / سوم دی‌ماه 1398

سردبیر : مهدی همدانی
دبیر تحریریه : سعیده فتحی
دبیر عکس : مجتبی صالح
تدوینگران : نسیم نوری‌آزاد، سیدمحمدحسین داستان
صفحه‌آرا : فاطمه قنائی 
گرافیست  :سمیرا هژبری
ویراستار : ماندانا لیاقت
روابط عمومی : علیرضا اصلاحی

با سپاس از همکاری
مهدی هژبری،فرهاد اشراقی، آرش محمدی،  محمدرضا مدنی،
 امیر شمس،  مریم کریمی، فرخ حسابی و فرشاد عباسی.

برگشت به ليست

صفحه 4 : وقت افاضه - فوتبال فقط دعوا و کتک‌کاری نیست 
هفتۀ شانزدهم رقابت‌های لیگ برتر در حالی برگزار شد که حواشی آن به‌وضوح بر متن کار می‌چربید. اتفاقات نامناسبی که به جامعۀ فوتبال‌دوستان انرژی منفی می‌دهد و باعث ناراحتی آن‌ها می‌شود. از جدال‌های لفظی داخل زمین گرفته تا هیاهو و هتاکی بر روی سکوها و درگیری فیزیکی در برخی رختکن‌ها. کاملاً بدیهی است که پدیده‌های پرطرف‌دار، حواشی بیشتری دارند.

 

صفحه 7 : چهل تکه - مهدی ترابی: دلم می‌خواهد گل قهرمانی پرسپولیس را من بزنم
پرسپولیس دوباره اوج گرفته است و شرایط بسیار خوبی در لیگ برتر دارد. هم‌زمان با اوج‌گیری سرخ‌پوشان، مهدی ترابی هم روزهای بسیار خوبی را سپری می‌کند. بازیکن ارزشمندی که در جدال مقابل پارس جنوبی بار دیگر گل 3امتیازی زد.
 

صفحه 8 : چهل تکه - دانشگر: با دعوا و جنجال چیزی درست نمی‌شود
استقلال مقابل ماشین‌سازی مغلوب شد تا حضور نداشتن سرمربی‌اش را بیش از هر زمان دیگری حس کند. این تیم هم‌اکنون در تمام ابعاد حاشیه‌هایی دارد که برایش در حکم آفت هستند. مسئله‌ای که محمد دانشگر را هم نگران کرده است. 
 

صفحه 9 : چهل تکه -جهان‌بخش: دوباره اوج می‌گیرم
مدت‌هاست که  دلمان برای تماشای نمایش‌های محشر علیرضا جهان‌بخش در مستطیل سبز تنگ شده است. بازیکنی که سابقۀ حضور در 2جام‌جهانی را یدک می‌کشد و تصور می‌کردیم در لیگ برتر انگلیس همراه با برایتون روزهای بسیار خوشی در انتظارش خواهد بود؛ اما متأسفانه همۀ سهم او از حضور در عالی‌ترین سطح فوتبال جزیره فعلاً فقط نیمکت و سکوست و بس.  البته خود علیرضا همچنان امیدوارانه به آینده نگاه می‌کند. 
 

صفحه 10 : چهل تکه - رونالدو؛ پرنده‌ای برای تمـام فصــول
فوتبال اروپا در هفتۀ گذشته به‌طور کامل تحت‌تأثیر تقابل سنتی و همیشه حساس بارسلونا-رئال‌مادرید قرار داشت. جدالی همواره زیبا و معمولاً پُرگُل؛ اما نمایشی که چهارشنبه‌شب از این 2 تیم دیدیم، نه گلی در بر داشت و نه چنگی به دل زد. مسابقه‌ای که پس از 17سال با نتیجۀ صفر-صفر خاتمه یافت تا ال‌کلاسیکو به‌معنای واقعی کلمه، هیاهوی بسیار برای هیچ باشد.

 

صفحه 12 : مجمع - وزارت دخالت کند
مشکلات اقتصادی و افزایش قیمت ارز در شرایط کنونی حقیقتی کتمان‌ناپذیر تلقی می‌شود. کاملاً بدیهی است که اوضاع ورزش از شرایط کلی جامعه جدا نیست و در این عرصه هم چاره‌ای نداریم جز اینکه سیاست‌های اصولی اقتصادی را پیش بگیریم. 
 

صفحه 14 : دبنده - یزدانی: خیالتان راحت! به المپیک  می‌رسم
مصدومیت حسن یزدانی باعـــث نگـــرانی اهالی کشــــتی و به‌طــور کلی جامعۀ ورزش ایران شد. کشتی‌گیر نابغه‌ای که قهــرمانی در رقابت‌هـــای المپیک ریو2016 را یدک می‌کشد و یکی از امیدهای مسلم ما برای کسب مدال طلا در المپیک توکیو است. البته خدا را شکر گویا قضیه اصلاً جدی نیست و می‌توانیم به موفقیت مجدد او امیدوار باشیم.

 

صفحه 16 : مارپیچ - آشنایی با قوانین اسکی -دشواری‌های یک رشتۀ جذاب 
جالب است بدانید که اسکی قوانین بسیار خاصی دارد. به‌احتمال زیاد ورزش‌دوستان نمی‌دانند که اسکی در 11رشتۀ مختلف برگزار می‌شود.

 

صفحه 17 : دست بال - آشنایی با قوانین هندبال
هندبال ورزشی جذاب و مفرح است که در آن هر تیم می‌تواند از 7 بازیکن اصلی و 5 بازیکن ذخیره استفاده کند. این رشته برای بزرگ‌سالان در 2وقت 30 دقیقه‌ای و برای جوانان در 2 وقت 25دقیقه‌ای برگزار می‌شود.

 

صفحه 18 : هالتر - مرادی: برای مدال المپیک باقدرت وارد می‌شوم
سهراب مرادی، قهرمان وزنه‌برداری جهان و المپیک، دربارۀ شرایط جسمانی‌اش پس از دوران مصدومیت گفت: «زمانی که مصدوم شدم، مسعود سلطانی‌فر، وزیر ورزش و جوانان،  اولین کسی بود که تماس گرفت و شرایط من را پیگیری کرد.

 

صفحه 19 : چهل تکه - کریمی: حیف شد که لژیونر نشدم
فرشته کریمی، بازیکن ملی‌پوش فوتسال، پس از دیدار هفتۀ ششم لیگ‌برتر در دیدار سایپا-رهیاب‌گستر ‌تهران دچار مصدومیت و پارگی از ناحیۀ رباط صلیبی شد. 

 

صفحه 20 : تاتامی - خداداد: ورزش‌کار المپیکی نباید دغدغۀ زندگی داشته باشد
بهزاد خداداد، قهرمان سابق جهان، ۴۰ مدال قاره‌ای تکواندو در ویترین افتخارش دارد. او دربارۀ شرایط تکواندو در آستانۀ المپیک می‌گوید: «خوشبختانه در ایران مربیان بزرگ کم نداریم و از لحاظ کسب سهمیه هم در موقعیت خوبی هستیم. اگر محرومیت روسی‌ها واقعیت پیدا کند، به‌نفع ما می‌شود؛ چون با صعود سجاد مردانی صاحب 3سهمیه از 4سهمیۀ المپیک خواهیم شد که بسیار باارزش خواهد بود؛

 

صفحه 21 : آبشار - مرندی: فکر نمی‌کردم به چشم کولاکوویچ نیایم
اردوی آماده‌سازی تیم‌ملی والیبال آغاز شد. هدف، راهیابی به المپیک 2020 توکیوست. سیامک مرندی، لیبروی تیم‌ملی، یک سال است که در اثر جراحی از صحنه دور مانده و بهترین عملکرد را در بازگشت به لیگ‌برتر داشته است اما در جمع اردونشینان حضور ندارد. او می‌گوید: «فکر نمی‌کردم به چشم ایگور کولاکوویچ نیایم.

 

صفحه 22 : تاتامی - حمیده عباسعلی: مدالم را گردن همۀ مردم ایران می‌اندازم 
کاراته برای اولین بار در زمرۀ ورزش‌های المپیکی قرار گرفته و این بهترین فرصت برای کاراته‌کاهای کشورمان است تا در توکیو2020 افتخارآفرینی کنند. در این میان، امید بسیاری به حمیده عباسعلی معطوف است و مدال بسیار ارزشمندی که می‌خواهد از این آوردگاه صید کند.