مجلۀ ورزشی فن

مجله ورزشی فن، شماره شصت و شش / بیست و چهارم دی‌ماه 1398

سردبیر : مهدی همدانی
دبیر تحریریه :  سعیده فتحی
دبیر عکس : مجتبی صالح
تصویر‌بردار:   علی روزبهانی
تدوینگر : نسیم نوری‌آزاد
صفحه‌آرا : فاطمه قنائی 
گرافیست : سمیرا هژبری
ویراستار : ماندانا لیاقت

با سپاس از همکاری
اردشیر لارودی، جعفر تبریزی، مهدی هژبری، فرهاد اشراقی 
آرش محمــدی، محمدرضا مدنی،  امیر شمس،  مریم کریمی 
فرخ حسابی و فرشاد عباسی

برگشت به ليست

صفحه 4 : وقت افاضه -وقتی خارجی‌ها سرمربی می‌شوند و نمی‌آیند
ورزش ایران و به‌ویژه فوتبال طی 2ماه اخیر شرایط کاملاً ویژه‌ای گذرانده است. استقلال و پرسپولیس سرمربیان خارجی‌شان را از دست دادند و قرارداد مارک ویلموتس هم از طرف فدراسیون فسخ شد. عملاً طی زمانی بسیار کوتاه 3مربی خارجی فعال در فوتبال خودمان را از دست دادیم، مربیانی که واقعاً کارآمد بودند(البته به‌جز سرمربی تیم‌ملی)؛ اما بنا به دلایل مختلفی ترجیح دادند از ایران بروند و دیگر باز نگردند. 
 

 

صفحه 7 : چهل تکه - غفوری: برگشتم تا نگویند دنبال پول استقلال بود
دور جدید تمرینات استقلال در شرایطی آغاز شد که وریا غفوری، کاپیتان این تیم، در 2جلسۀ آغازینش شرکت نکرد. این ماجرا سبب شد شایعات بسیار زیادی پیرامون قهر او بر سر زبان‌ها بیفتد؛ ولی بازگشت این بازیکن به تمرینات، قضیه را به‌نوعی حل‌وفصل‌ کرد.  
 

صفحه 8 : چهل تکه - پیروانی: بزرگ‌تر از کالدرون هم حق توهین به پرسپولیس را ندارد
پرسپولیس در تعطیلات نیم‌فصل دچار بحران شده است. این تیم توانست همچون فصول گذشته نتایج خوبی کسب کند و جدال مقابل استقلال را به سود خود خاتمه دهد؛ اما حال با مشکل بزرگ کناره‌گیری سرمربی‌اش مواجه شده است. مسئله‌ای که به‌نوعی مرتبط با افشین پیروانی است؛ ولی سرپرست استعفاکردۀ سرخ‌پوشان تأکید دارد که اگر مشکل با رفتن او حل می‌شود، حاضر است کناره‌گیری کند. 
 

 

صفحه 9 : چهل تکه - بازگشت یحیی به خانۀ آرزوها
مانند اغلب فیلم‌های هندی داستان یحیی گل‌محمدی و پرسپولیس هم پایان خوشی داشت. ملی‌پوش اسبق به خانه‌اش بازگشت تا کار نیمه‌تمامی را که سال‌ها پیش نتوانسته بود انجام دهد، تمام کند. البته یحیی آن‌قدر زرنگ است که بداند داستان بازگشت تمام شده؛ اما کارش تازه شروع شده است. او وارث مجموعه‌ای است که هوادارانش به کمتر از قهرمانی رضایت نمی‌دهند. بدون شک اگر یحیی بتواند در پرسپولیس نتایج مطلوبی بگیرد، می‌تواند از نیمکت سرخ به‌عنوان سکوی پرتابی برای رسیدن به تیم‌ملی استفاده کند. 
 

 

 

صفحه 10 : چهل تکه -ناامیدی از امید
در روزهایی که بابت صعود تیم‌ملی والیبال به المپیک خوشحال بودیم، می‌توانستیم برای راهیابی تیم‌ملی فوتبال امید به این پیکارها هم خوشحال شویم؛ ولی حمید استیلی و شاگردانش ما را تا حد بسیار زیادی ناامید کردند و اجازه دادند حسرت صعود نکردن فوتبالمان به رقابت‌های المپیک همچنان آزارمان بدهد.

 

صفحه 11 : چهل تکه - همۀ رقبا در حال مسلح شدن هستند؛ اما... دست خالیِ خالی ایران
شکست‌های تلخ مقابل بحرین و عراق باعث شد برای صعود به مرحلۀ بعدی پیکارهای انتخابی جام‌جهانی 2022دچار مشکل شویم. شرایطی که در دوران کارلوس کی‌روش کاملاً با آن غریبه بودیم.

 

صفحه 12 : چهل تکه - طارمی: تیم‌ملی علی دایی را می‌خواهد
زمان به‌سرعت برق‌وباد در حال گذر است و تیم‌ملی کشورمان باید از فروردین تا خرداد سال آینده 4مسابقۀ بی‌نهایت حساس را در مرحلۀ اول پیکارهای انتخابی جام‌جهانی 2022 برگزار کند. دیدارهایی که با توجه به شرایط جدول هیچ چاره‌ای جز پیروزی در تمام آن‌ها نداریم؛ ولی با وجود حساسیت کار، تیم‌ملی همچنان سرمربی ندارد و اتفاقاً مهدی طارمی هم بسیار نگران این مسئله است.

 

صفحه 13 : چهل تکه - بارسلونا در شوک سوارز
در روزهایی که گذشت، فوتبال اروپا شاهد اتفاقات بسیار زیادی بود. از قهرمانی رئال‌مادرید در سوپرجام اسپانیا گرفته تا تداوم پیروزی‌های لیورپول در لیگ برتر انگلیس. البته به همۀ این موارد باید حذف شدن منچستریونایتد در جام اتحادیه را هم اضافه کنیم. این اتفاق برای شیاطین سرخ از این جهت تلخ است که توسط منچسترسیتی، رقیب و همشهری همیشگی خودشان، کنار گذاشته شدند.
 
 

صفحه 15 : مارپیچ - کجا اسکی یاد بگیریم؟
گران‌قیمت بودن تجهیزات اسکی باعث می‌شود عده‌ای از دوست‌داران این رشته فقط تماشاگر باقی بمانند و برای یادگیری آن اقدامی نکنند. آشنا نبودن با مراکز معتبر آموزشی هم دلیل دیگری است برای مهجور ماندن این رشتۀ جذاب در ایران. به همین خاطر هفته‌نامۀ فن تعدادی از مراکز مهم آموزش اسکی در داخل کشور را معرفی می‌کند.

 

صفحه 16 : دست بال - کجا هندبال یاد بگیریم؟
سابقۀ برگزاری رقابت‌های لیگ هندبال در کشور به بالغ بر دو دهه می‌رسد. مسابقاتی که از دل آن ملی‌پوشان شایستۀ بسیاری معرفی و حتی در پاره‌ای موارد، لژیونر هم شده‌اند. بدون شک اگر حمایت مالی بیشتری از طرف صاحبان صنایع صورت بگیرد، لیگ برتر هندبال کیفیت مطلوب‌تری پیدا خواهد کرد. 

صفحه 17 : دست بال - آزمون بزرگ در کویت
تیم‌ملی هندبال برای برگزاری 3دیدار دوستانه راهی کشور ترکیه می‌شود و پس از آن برای شرکت در مسابقات انتخابی جام‌جهانی به کویت می‌رود. 

 


صفحه 18 : آبشار - سلام دوبارۀ والیبال به المپیک
پایانی برای دوران ترس و تردید، دومین صعود متوالی به المپیک و سلامی دوباره به معتبرترین مسابقۀ ورزشی جهان. 
این بهترین توصیف برای تیم‌ملی والیبال ایران است. تیمی که آبشارهایش از دیوار چین هم فراتر رفت، مانند صاعقه در زمین رقبا فرود آمد تا یکی پس از دیگری مقهور شوند. همۀ مدعیان در سرزمین اژدها گرد هم آمده بودند تا یکی که از بقیه بهتر و گردن‌کلفت‌تر است، رهسپار توکیو 2020 شود. 

 

 

صفحه 20: میدان - پولی که بیخودی خرج شد
چند سالی عنوان بین‌المللی را حذف و سعی کردند تورنمنتی داخلی برگزار کنند؛ اما دوباره تصمیم گرفتند رقابت‌های دوومیدانی دهۀ فجر بین‌المللی شود، آن‌هم تنها با حضور 3کشور خارجی!
 

 

صفحه 21 : میدان -توکلی: 2سال است مربی ندارم
سپیده توکلی، دختر دوومیدانی‌کار کشورمان، در رقابت‌های بین‌المللی دهۀ فجر در رقابت‌های پرتاب وزنه به قهرمانی رسید. 
 

 

صفحه 22 : بلوف - مقصودلو: فقط برای مربیان خارجی فوتبال پول دارند
پرهام مقصودلو، قهرمان شطرنج جوانان جهان، مثل دیگر شطرنج‌بازان ایران دل پُردردی دارد. او می‌گوید: «خیلی ناراحت و عصبانی هستم. از خیلی‌ها گله دارم، از کسانی که فقط وعده دادند و به قول‌هایشان عمل نکردند

 

صفحه 23 : دوبنده - محمد بنا: 2مدال طلا در المپیک ، یعنی شاهکار
اگرچه کشتی فرنگی ایران در المپیک پیشین همراه با محمد بنا ناکام شد؛ اما کارنامۀ درخشان این مربی و اعتماد علیرضا دبیر باعث شد تا بار دیگر با شخصی که در المپیک لندن خاطرات بسیار خوبی برایمان آفرید، مهیای توکیو 2020 شویم.