مجلۀ کودک و خانواده پروانه

مجله کودک و خانواده پروانه، شماره یازده / 18 دی 1398

پروانه؛  ماهنامۀ روان‌شناسی کودک و خانوادۀ اپلیکیشن کـوزه
شمارۀ 11 - دی 1398
سردبیران  دکتر مجید صفاری‌نیا و دکتر احمد علی‌پور
دبیرتحریریه  حامد هلاکویی
گرافیست و صفحه‌آرا  فاطمه قنائی و سمیرا هژبری
تدوینگر  نسیم نوری‌آزاد 
عکاس جلد  آتلیۀ کوزه
ویراستار  ماندانا لیاقت

 
 

برگشت به ليست

صفحه 4 :سخن سردبیر-هم خوانی روان وتن

آموزش‌های پیش از دبستان کلید یک زندگی غنی و خلاق برای کودک هستند و اساس پیشرفت یک کشور محسوب می‌شوند. دوران نخست کودکی مرحله‌ای بحرانی در رشد کودک است که پایه‌های یادگیری و به‌زیستی آتی کودک را فراهم می‌کند. شواهد پژوهشی حاکی از آن‌اند که عمدۀ رشد کودک در زمینه‌های عاطفی و شناختی، از حدود 4سالگی  شکل می‌گیرد که باعث تحول استعداد و توانایی‌های او می‌شود.

صفحه 5 :نقش من-دختر من،   پسر من

هر فرد پس از متولد شدن، بر اساس خصوصیات جسمانی‌اش یکی از دو جنس دختر یا پسر شناخته می‌شود. کودک در آغاز زندگی‌اش با کشف‌های خود و همراهی والدین و جامعه نقش‌های متناسب با جنسیتش را می‌آموزد و برای زن یا مرد شدن در آینده آماده می‌شود.
 

صفحه 6 :نقش من-ماشین یا عروسک؟

وقتی کودک شیوۀ خاصی از لباس پوشیدن یا نوعی فعالیت یا نوعی رفتار را انتخاب می‌کند که فرهنگ جامعه آن‌ها را مردانه یا زنانه تعریف کرده است، در واقع جنسیت خود را نمایان می‌کند. انتخاب‌های کودک می‌توانند با جنس زیستی او هم‌سو یا ناهم‌سو باشند. 
 

صفحه 8 :نقش من-من کی هستم؟

در اغلب کودکان جنسیت با هویت جنسی هم‌سوست. هویت جنسی پاسخ کودک به این سؤال است که «من دخترم یا پسر؟».  البته گاهی کودک فعالیت‌هایی را انتخاب می‌کند که متناسب با جنسیت او نیستند و برایش سخت است که متوجه شود چرا از بازی با وسیلۀ محبوبش منع می‌شود.

 

صفحه 11 :بلوغ-بهار زندگی

بلوغِ طبیعت، بهار است و بلوغ هر فرد بهار زندگی اوست. بلوغ مرحله‌ای از رشد است که با تغییرات و دگرگونی در خصوصیات جسمی، اجتماعی، رفتاری، جنسی و هیجانی در نوجوانان ظاهر می‌شود.
 

 

صفحه 12 :بلوغ-در مسیر بلوغ

بیشترِ رفتارهای نادرست انسان در دوران بلوغ نمایان می‌شوند. به همین دلیل، برخی این دوران را «بحران بلوغ» نامیده‌اند. اغلبِ افراد موفق توانسته‌اند این دوران را به سلامت طی کنند. خانواده می‌تواند گذر از این دوران را با برنامه‌ریزی‌ منظم و منسجم مطابق با اصول تربیتی و ارزش‌های خانوادگی آسان‌تر کند و با در نظر گرفتن ارزش‌ها و شخصیت نوجوان، او را در 3 مرحلۀ پیش روی‌اش همراهی و راهنمایی کند. 
 

صفحه 22 :کتاب چین-کتــاب ‌آگاهی

همۀ کودکان نیاز دارند که با هویت‌های جنسی آشنا شوند و هویت جنسیشان را بشناسند و تفاوت‌های هر دو جنس را درک کنند؛ اما این موضوع نباید موجب آن شود که کودکانمان را از پذیرفتن نقش‌های متنوع و متعددی محروم کنیم که بدون توجه به جنسیت‌شان می‌توانند بپذیرند. اگر کودکان توانایی و استعدادی متفاوت با انتظار جامعه از جنسیتشان داشته باشند، با تربیت اشتباه و تحت‌فشار جنسیتی مورد تبعیض قرار می‌گیرند و حقوقشان زیر پا گذاشته می‌شود.
 

صفحه 24 :کتاب چین-یار مهربان همراه بلوغ

دوران بلوغ فرزندان برای والدین با خوشحالی و نگرانی همراه است. خوشحالی از این بابت که فرزندشان در حال رشد و بالندگی است و نگرانی از اینکه نمی‌دانند در مرحلۀ تغییرات پرشتاب جسمانی و روانی فرزندشان چگونه با او رفتار کنند.

 

صفحه 26 :فیلم چین-منطقه پرواز ممنوع

«منطقۀ پرواز ممنوع» به کارگردانی امیر داسارگر و تهیه‌کنندگی حامد بامروت‌نژاد برای گروه سنی نوجوان ساخته شده است. این فیلم از سی‌ودومین جشنوارۀ بین‌المللی فیلم‌های کودک و نوجوان اصفهان، جایزۀ پرمخاطب‌ترین فیلم و پروانۀ زرین بهترین بازیگری را کسب کرده است. این روزها «منطقۀ پرواز ممنوع» روی پردۀ سینماست و نوجوان‌ها را به تماشا دعوت می‌کند. سه نوجوان ستاره‌های این فیلم هستند که در مسیری از آموزه‌های علمی و معنوی قرار دارند و با حمایت پدر یکی از آن‌ها که مردی درستکار و باایمان است، درس مردانگی می‌آموزند.
 

 

صفحه 28 :تماشا چین-نُت‌خوانی درآشپزخانه 

نمایش «دینگ دینگ دنگ» را مریم کاظمی، نویسنده و کارگردان و بازیگر تئاتر، در بیست‌وسوم آذرماه در مرکز کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان پارک لالۀ تهران افتتاح کرد. این نمایش به نویسندگی حامد زحمتکش و کارگردانی فاطمه خدابنده‌لو روی صحنه می‌رود. از نقاط قوت این نمایش می‌توان به طراحی صحنه‌اش اشاره کرد که یک آشپزخانۀ جذاب بود.
 

 

صفحه 29 :اواچین-موسیقی و خلاقیت

والدین اجازه نمی‌دهند کودک لباس‌های نامناسب برای سنش بپوشد؛ ولی این به آن معنا نیست که او اصلاً اجازۀ پوشیدن لباس ندارد؛ بلکه پدرومادر برای او مناسب با سنش لباس می‌خرند تا لباسی که می‌پوشد به تنش زار نزند. موسیقی هم مانند لباس پوشیدن باید با قدوقوارۀ شنونده‌اش هماهنگ باشد. هرگز موسیقی شنیدن کودکان را منع نمی‌کنیم؛ بلکه از والدین می‌خواهیم آن را مناسب با فهم و درک کودک، در گوش او جاری کنند و از آن به‌منظور راهی برای رشد کودک استفاده کنند. 

 

صقحه 31 :دارچین-تغذیه در  دوران بـارداری

در دوران بارداری زنان به مقادیر بیشتری از انرژی دریافتی از غذا (کالری) و پروتئین نیازمندند. اگر زن باردار انرژی کمی دریافت کند، ممکن است رشد وزنی جنین دچار اختلال شود. البته در سه ماهۀ اول بارداری نیازی به انرژی بیشتر نیست؛ زیرا جنین کوچک و کم‌وزن است. زنان باردار با ورود به سه ماهۀ دوم و سوم و افزایش سرعت رشد وزنی جنین، باید انرژی بیشتری دریافت کنند.