مجلۀ ورزشی فن

مجله ورزشی فن، شماره شصت و هفت / اول بهمن 1398

سردبیر:  مهدی همدانی
دبیر تحریریه :  سعیده فتحی
دبیر عکس:  مجتبی صالح
تصویر‌بردار :  علی روزبهانی
تدوینگر : نسیم نوری‌آزاد
صفحه‌آرا : فاطمه قنائی 
گرافیست : سمیرا هژبری
ویراستار : ماندانا لیاقت

با سپاس از همکاری
اردشیر لارودی، جعفر تبریزی، مهدی هژبری، فرهاد اشراقی 
آرش محمــدی، محمدرضا مدنی،  امیر شمس،  مریم کریمی 
فرخ حسابی و فرشاد عباسی

برگشت به ليست

صفحه 4 : وقت افاضه -راه دیگری نداریم
همان‌طور که می‌شد پیش‌بینی کرد، گابریل کالدرون از هدایت پرسپولیس انصراف داد تا یحیی گل‌محمدی جانشین او شود. اتفاقی که پیش‌تر در استقلال هم رخ داد و فرهاد مجیدی به‌جای سرمربی ایتالیایی سکان هدایت آبی‌پوشان تهرانی را بر عهده گرفت. با توجه به شرایط ارزی کشور و مشکلات اقتصادی، کاملاً بدیهی است که حضور مربیان خارجی در قیاس با سال‌های گذشته به‌مراتب کم‌رنگ‌تر شود و این مسئله نه تنها فوتبال؛ بلکه کل ورزش ایران را در بر می‌گیرد. 

 

 

صفحه 7 : چهل تکه - مهدوی‌کیا: دسترنج کی‌روش را بر باد ندهید
در روزگاری نه چندان دور، مهدی مهدوی‌کیا آنقدر در هامبورگ می‌درخشید که رسانه‌های آلمانی به او لقب «موشک ایرانی» داده بودند. مهدی این روزها به‌دور از هیاهوی فوتبال ایران در سرزمین ژرمن‌ها زندگی می‌کند؛ اما نگران فوتبال کشورش است.

 

صفحه 8 : چهل تکه - قائدی: با مجیدی جشن قهرمانی می‌گیریم
بسیاری از کارشناسان معتقدند اگر حمید استیلی می‌توانست به‌درستی از مهدی قائدی بازی بگیرد، هم به نفع خودش بود و هم به سود تیم‌ملی امید؛ ولی این اتفاق نیفتاد تا حسرت المپیک بر دل قائدی بماند. 
 

 

صفحه 9 : چهل تکه - صدای پای فوتبال دوباره بلند شد
پس از سپری شدن دوران تعطیلات نیم‌فصل که اتفاقاً بسیار هم پرسروصدا بود، قطار لیگ برتر دوباره به حرکت درآمده است. در دور برگشت این مسابقات، استقلال و پرسپولیس با سرمربیان جوان و جدید و بازیکنان تازه‌‌به‌خدمت‌گرفته‌شان می‌آیند تا نمایش بهتری ارائه کنند.
 

 

 

صفحه 10 : چهل تکه -لیگ برتر؛ مسابقاتیبدون تماشاگر ویژه 
کمتر از 65 روز دیگر، تیم‌ملی فوتبال کشورمان باید دوباره وارد عرصۀ پیکارهای انتخابی جام‌جهانی شود؛ اما این تیم همچنان سرمربی ندارد و انگارنه‌انگار که باید مهیای حضور در مسابقات شود! البته این اتفاق برای فوتبال‌دوستان ایرانی اصلاً بی‌سابقه نیست.

 

 

صفحه 11 : چهل تکه - لیورپول؛ هر روز کوبنده‌تر از دیروز
رقابت‌های باشگاهی در اروپا همچنان مشغول پیگیری است و به‌رغم سردی قارۀ سبز، با گرمای بسیار زیادی دنبال می‌شود. از این هفته بوندس‌لیگا مجدداً آغاز شد و طبق روال عادی برنامه، بایرن‌مونیخ دوباره یک پیروزی پُرگل به دست آورد.

 

صفحه 13 : نمایشگاه - بیس‌بال؛ سوغات ایران باستان برای آمریکا!
بیسبال به‌عنوان یکی از نمادهای ورزش آمریکا شناخته می‌شود؛ ولی شاید جالب باشد که بدانید برخی از مورخان ورزشی مدعی‌اند ریشۀ تاریخی این ورزش به ایران باستان برمی‌گردد. بر اساس ادعای آن‌ها در دوران مادها ورزشی شبیه به بیس‌بال کنونی در مناسبت‌های مهم به‌عنوان نمادی از جشن و شادی برگزار می‌شده است؛ اما اینکه چگونه از آمریکا سر در آورده و توجه اهالی ینگۀ دنیا را جلب کرده، پرسشی است که هنوز نمی‌توان با قاطعیت به آن پاسخ داد.

 

صفحه 14 : نمایشگاه - مهمان‌ جدید ورزش ایران
چند سال پیش وقتی وارد ایران شد، کمتر کسی تصور می‌کرد که بتواند برای خودش جایگاه جذاب و مناسبی پیدا کند؛ ولی برخلاف انتظار، خیلی زود توانست جای خودش را در دل ورزش‌دوستان باز کند و صاحب انجمن شود. ورزشی به‌نام «پدل»که در واقع ترکیبی از 2رشتۀ تنیس و اسکواش محسوب می‌شود و سریع است. پدل در دنیا هم کم‌کم دارد شناخته می‌شود و جالب اینجاست که از آن با عبارت ورزش داخل آکواریوم یاد می‌شود!
 

صفحه 16 : تاتامی  - رویارویی در قفس ببر
حمیدرضا قلی‌پور، قهرمان سابق ووشوی کشورمان، تصمیم گرفته است در مسابقات  MMA که ورزشکاران مجاز به استفاده از تمام فنون رشته‌های رزمی هستند و در داخل رینگ برگزار می‌شود، شرکت کند. مسابقاتی که به جدال در قفس ببر نیز شهرت دارد.

 

صفحه 17 :تاتامی - کاراته؛ امید جدید ایران برای المپیک
اختلاف میان سبک‌های مختلف باعث شده بود تا کاراته به‌رغم داشتن طرف‌داران فراوان، جایی در میان ورزش‌های المپیکی نداشته باشد؛ خوشبختانه حل شدن این اختلافات زمینه‌ساز ورود کاراته به بزرگ‌ترین تورنمنت ورزشی جهان شد. تابستان سال آینده هر کشور می‌تواند با حداکثر 4 کاراته‌کا در پیکارهای المپیک شرکت کند. اتفاقی که قطعاً به سود ورزش ایران خواهد بود و  تعداد مدال‌هایمان را در آوردگاه المپیک 2020 افزایش می‌دهد.
 

صفحه 18 : تاتامی  - روزبهانی: نباید به خودم فشار بیاورم
احسان روزبهانی، کاپیتان تیم‌ملی بوکس ایران، در تورنمنت ترکیه در دومین مبارزۀ خود به‌مصاف بوکسور کوبایی‌الاصل جمهوری آذربایجان رفت و با ناک‌اوت کردن او، به مرحلۀ نیمه‌نهایی رسید. او به دلیل اینکه حریفش در مرحلۀ بعد طوفان شریفی، دیگر بوکسور ایران بود، با تصمیم کادرفنی از ادامۀ مسابقات انصراف داد و به مدال برنز دست یافت. 

 


صفحه 19 : صعود - یخ‌نورد دیروز؛ خانه‌نشین امروز
  
زینب‌کبری موسوی، قهرمان یخ‌نوردی آسیا، تصمیم گرفته است از تیم‌ملی کنار برود و قید ورزش قهرمانی را بزند.
 

 

 

صفحه 20: مغزی - ملی‌پوش ایرانی در سرزمین مارادونا و مسی
آرون گرامی‌پور، سنتر تیم‌ملی بسکتبال، که شهریور گذشته به تیم باشگاهی جیوتای تِکنالجی در چین‌تاپیه پیوسته بود، پس از اتمام قرارداد با این تیم با امضای قراردادی جدید به تیم سن‌لورنزوی آرژانتین پیوست تا اولین لژیونر بسکتبال ما در سرزمین مسی و مارادونا لقب بگیرد. گرامی‌پور که دورگۀ ایرانی‌انگلیسی محسوب می‌شود، در جام‌جهانی ۲۰۱۹ چین در ترکیب تیم‌ملی ایران حضور داشت.
 

 

صفحه 21 : هالتر -مرادی: طلای المپیک  را به هیچ‌کس نمی‌دهم
وقتی در المپیک قبلی قهرمانی را مال خود کرد، خیالمان از بابت تولد یک نابغۀ جدید در وزنه‌برداری راحت شد. مردی که قاطعانه همۀ رقبا را مغلوب کرد و مدال زرین ریو2016 را به دست آورد. البته یک مصدومیت وحشتناک باعث شد تا سهراب مرادی برای مقطعی از دنیای حرفه‌ای فاصله بگیرد؛ اما خوشبختانه حالا با کسب بهبودی، دوباره می‌توانیم به موفقیت او در المپیک توکیو دل ببندیم. اتفاقی که اگر رخ بدهد، مدال طلای دستۀ 94کیلو برای ایران ثبت خواهد شد. 
 

 

صفحه 22 : چهل تکه  - عزت ایران؛ مهم‌تر از لیگ قهرمانان
روز جمعه بود که کنفدراسیون فوتبال آسیا، مدعی محرومیت تیم‌های ایرانی از میزبانی در لیگ قهرمانان شد و همین مسئله به عاملی برای وحدت میان تمام ارکان ورزش ایران بدل گردید. موضع‌گیری واحد و قاطعانه علیه این حکم ظالمانه نشان داد که اهالی ورزش هر چقدر هم که در امور فنی و حاشیه‌ای با یکدیگر اختلاف داشته باشند، بر سر منافع ملی کنار همدیگر می‌ ایستند. حالا به‌احتمال زیاد اثری از تیم‌های ایرانی در فصل 2020 لیگ قهرمانان نخواهد بود؛ ولی فراموش نکنیم که عزت کشور مهم‌تر از این مسابقات است.