مجلۀ ورزشی فن

مجله ورزشی فن، شماره هفتاد / بیست و دوم بهمن 1398

سردبیر  مهدی همدانی
دبیر تحریریه   سعیده فتحی
دبیر عکس  مجتبی صالح
تصویر‌بردار   علی روزبهانی
تدوینگر  نسیم نوری‌آزاد
صفحه‌آرا  فاطمه قنائی 
گرافیست  سمیرا هژبری
ویراستار  ماندانا لیاقت

با سپاس از همکاری
اردشیر لارودی، جعفر تبریزی، مهدی هژبری، فرهاد اشراقی 
آرش محمــدی، محمدرضا مدنی،  امیر شمس،  مریم کریمی 
فرخ حسابی و فرشاد عباسی

برگشت به ليست

صفحه 4- وقت افاضه- تشویق با ما، پاسخ‌گویی از  شما

در روزی که چشم همۀ فوتبال‌دوستان به جدال استقلال و پرسپولیس معطوف بود، فدراسیون فوتبال تصمیم بسیار عجیبش را عملی کرد و به دراگان اسکوچیچ حکم سرمربیگری تیم‌ملی را داد! به عبارت بهتر، تیمی که با مارک ویلموتس به بن‌بست رسید و مقابل بحرین و عراق مغلوب شد، حالا برای خروج از بحران و باقی ماندن در کورس مدعیان صعود به جام‌جهانی باید در اختیار فردی قرار بگیرد که اساساً مربی مطرح و کارنامه‌دار و برنده‌ای محسوب نمی‌شود! انتخابی بسیار پرحرف‌وحدیث که می‌تواند تبعات فراوانی برای فوتبال ایران به همراه داشته باشد. 
 

صفحه 7- چهل تکه- اسکوچیچ: خاطرات خوش برانکو را تکرار می‌کنم

در حالی که خیلی‌ها تصور می‌کردند امیر قلعه‌نویی عنوان سرمربی جدید تیم‌ملی را از آن خود کند، فدراسیون فوتبال در حرکتی رونالدینیویی حکم سرمربیگری این تیم را برای دراگان اسکوچیچ صادر کرد! یک مربی کاملاً متوسط که به نظر می‌رسد به‌دنبال تحقق آرزوهای بزرگ خود در ایران است. 
 

صفحه8- چهل تکه- مطهری: شب‌ها از خوشحالی خوابم نمی‌برد

شاید اگر قبل از پیوستن به استقلال از ارسلان مطهری سؤال می‌کردیم، برای خودش چنین روزهای درخشانی را در همین ابتدای کار پیش‌بینی نمی‌کرد. حالا این پسر کم‌حرف طی 3 بازی توانسته 5 گل به ثمر برساند. ارزش کار ارسلان از آنجا مشخص می‌شود که در اولین دربی زندگی‌اش با پیراهن استقلال توانسته است 2 بار تور دروازۀ پرسپولیس را بلرزاند

 

صفحه 9- چهل تکه- استوکس: پرسپولیسی‌ها منتظر شاهکارهای جدید من باشند

بازیکنی که تا همین 10 روز پیش حضورش در پرسپولیس قطعی نبود، حالا به مرد محبوب هواداران مبدل شده است. آنتونی استوکس با گلی که در دقایق پایانی به ثمر رساند، مانع از ناکامی سرخ‌پوشان در دربی تهران شد و همین مسئله برای آنکه او جایش را در دل پرسپولیسی‌ها بازی کند، کافی بود.

 

صفحه 10- چهل تکه- فرصتی برای تسویه حساب

خوشبختــــــانه عــلی‌رغـــــم تمـــــــام دردسرسازی‌های کنفدراسیون فوتبال آسیا، تمام نمایندگان کشورمان مجوز حضور در مرحلۀ گروهی لیگ قهرمانان آسیا را کسب کردند. تیم‌های ایرانی حداقل در مرحلۀ رفت نقش مارکوپولو را ایفا می‌کنند و مرتب باید از این کشور راهی کشور دیگری شوند.

 

صفحه 11- چهل تکه- انتقام مورینیو از گواردیولا

مذاکرات مخفیانه 
یکی از نکات جالب در رابطه با باشگاه‌های اروپایی، مذاکرات مخفیانۀ وکلای آن‌ها با چند مربی سرشناس برای فصل آینده است که از قضا اغلب این مربیان در حال حاضر بیکار هم نیستند! به‌طور مثال شایعات زیادی دربارۀ جذب آنتونیو کونته یا کارلو آنجلوتی توسط باشگاه بارسلونا در رسانه‌های اروپایی مطرح شده است. 

 

صفحه 12- چهل تکه-وداع رئال و بارسا با جام حذفی

پیکارهــــای لیــگ و جـــام حـــذفی در کشورهای مختلف اروپـــــایی در حالی دنبال می‌شوند که اسپانیا شاهد اتفاقات بسیار عجیب‌وغریبی بوده است. این اتفاقات باعث شده است که هواداران تیم‌های بزرگ، تلخی بی‌پایان ناکامی را با تمام وجود احساس کنند. با نتایجی که در سرزمین ماتادورها به دست آمد، حالا با قاطعیت می‌توان گفت که جام حذفی نمی‌تواند بین 2 قطب سنتی فوتبال این کشور دست‌به‌دست شود. 

 

صفحه 14- نمایشگاه- آسیب‌دیدگی‌های پدل را بشناسیم 

در ادامۀ سلسله مطالب آشنایی با ورزش جذاب و مفرح پدل به‌سراغ آسیب‌دیدگی‌های شایع آن رفتیم تا اشراف بیشتری نسبت به این مسئله داشته باشید.کاملاً بدیهی است که با توجه به تحرک فراوان بازیکنان، پاهای آن‌ها در معرض خطر آسیب‌دیدگی باشد؛ ولی اغلب مصدومیت‌های پدل در بالاتنه رخ می‌دهند که باید آن‌ها را بسیار جدی گرفت. 

 

صفحه 15- نمایشگاه - آسیب‌دیدگی‌های بیسبال را بشناسیم

یسبال ذاتاً ورزشی بسیار پرجنب‌وجوش است و فعالیت بدنی فراوانی می‌طلبد؛ بنابراین مصدومیت‌های گاه‌وبیگاه جزء جدانشدنی این رشته محسوب می‌شوند. آسیب‌دیدگی‌هایی که گاهی اوقات متأسفانه تبعات بسیار تلخی به همراه دارند. به همین خاطر ورزش‌کاران باید در مسابقات نهایت دقت را برای حفظ سلامتی خود و دیگران به خرج دهند. 
 

صفحه 17- دوبنده- موحد: چرا فقط در آستانۀ  یاد کشتی می‌افتیم؟

تا پیش از ظهور ابرستاره‌ای به نام حمید سوریان، پرافتخارترین کشتی‌گیر کشورمان عبداللّه موحد با کسب 6 مدال طلای جهانی و المپیک بود. چهره‌ای باسواد و بی‌حاشیه و بسیار محترم که اگرچه در آمریکا زندگی می‌کند؛ ولی هر وقت به ایران می‌آید حضور در جمع کشتی‌گیران را جزو وظایف اخلاقی خود می‌داند. 
 

صفحه 18- آبشار- آسمان‌خراش‌ها در سلامت مطلق

طی روزهای گذشته اخبار تلخی پیرامون انتشار ویروس کرونا در شهر ووهان چین منتشر شده است. در همین اوضاع حضور مسعود سعادتی، بازیکن ایرانی تیم فوتسال ووهان چین، در این شهر باعث شد شایعات زیادی دربارۀ وضعیت او منتشر شود؛ اما از قرار معلوم او به ایران برگشته است. 
 

صفحه 19- میدان- سنگ‌اندازی استرالیا بر سر راه  ایران

6 سال است که در حسرت حضور در المپیکند و حالا که در آستانۀ کسب سهمیۀ المپیک قرار دارند، اعزامشان به رقابت‌های کسب سهمیۀ المپیک در استرالیا در هاله‌ای از ابهام قرار گرفته است. دولت استرالیا با استناد به دلایل پوچ و واهی از صدور ویزا برای نمایندگان ایران امتناع کرد

 

صفحه 20- چهل تکه- ستارۀ مصدوم، قهرمانان محروم

تیم‌ملی فوتسال بانوان در حالی باید راهی رقابت‌های قهرمانی آسیا شود که از شرایط خوبی بهره نمی‌برد. دختران ایران با 2 قهرمانی آسیا در کارنامه‌شان، برای هت‌تریک کار سختی پیش رو دارند. از یک طرف جدا شدن سرمربی تیم و رفتن شهرزاد مظفر به کویت و از طرف دیگر محرومیت بازیکنان باتجربه‌ای همچون فرزانه توسلی و نسترن مقیمی و آرزو صدقیانی‌زاده، شرایط را برای این تیم سخت‌تر کرده است.

 

صفحه 21- وسط خال- اولین سهمیه، دومین المپیک

جمه خدمتی، بانوی تیرانداز ایرانی، اولین کسی بود که سهمیۀ المپیک توکیو را برای کاروان ما کسب کرد و برای دومین بار در المپیک حضور خواهد داشت

 

صفحه 22- آبشار- قائمی: دلم می‌خواهد از توکیو با مدال برگردیم

فرهاد قائمی، بازیکن خوش‌اخلاق والیبال کشورمان، به‌خاطر مصدومیت، رقابت‌های انتخابی المپیک را از دست داد. او دربارۀ شرایطش و حضور در لیگ ترکیه  با ما هم‌کلام شد.